Znamy kliniki, które będą realizowały miejski program in vitro dla Tarnowa. Wkrótce ruszy nabór par
access_time 2022-06-28 11:22:00
Samorząd Tarnowa wyłonił w konkursie 6 realizatorów programu in vitro. Nabór wniosków o dofinansowanie procedury dla mieszkańców ruszy w pierwszej połowie lipca. W ciągu pięciu lat program ma objąć 180 par. Miasto przeznaczy na ten cel 900 tys. zł.

Samorządowy „Program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Gminy Miasta Tarnowa” zakłada dofinansowanie jednej próby zapłodnienia w wysokości maksymalnie do 5 tys. zł. Z takiego wsparcia będzie mogło skorzystać 180 par ze stwierdzoną bezpłodnością.

Tarnowski magistrat wyłonił w konkursie sześć klinik, które będą realizatorami programu in vitro. Są to: Artvimed (Kraków), Krakovi (Kraków), Centrum Zdrowia Kielce (Chęciny), Jarosław Janeczko Parens Centrum Leczenia Niepłodności (Kraków), Parens (Rzeszów) i Centrum medyczne Macierzyństwo (Kraków). W ciągu najbliższych kilkunastu dni zostaną podpisane umowy z firmami. Po tym czasie ruszą zapisy dla par.

Dla klinik na realizację programu miasto przeznaczy w sumie 900 tys. zł.

W tym roku dofinansowanie otrzyma 6 par; w przyszłym 42 pary, podobnie jak w 2024 i 2025 roku, a w 2026 roku 48 par. Zgodnie z założeniami programu, muszą to być osoby mieszkające w Tarnowie co najmniej od 12 miesięcy w chwili złożenia wniosku o uczestnictwo w programie. Aby zostać zakwalifikowanym wymagane będzie przedłożenie kopii pierwszej strony zeznania podatkowego za ostatni rok podatkowy, a w dniu zgłoszenia do programu wiek kobiet musi mieścić się w przedziale 20-42 lat (nieukończony 42 rok życia), natomiast mężczyzn w przedziale 20-50 lat. Kwalifikacji do programu w oparciu szczegółowe kryteria dokona klinika. Warto dodać, że Centrum Usług Społecznych w Tarnowie przydziela dofinansowanie według kolejności wpływu zgłoszeń z wybranych firm, aż do wyczerpania limitu przewidzianego na każdy rok programu.

Przypomnijmy, miejski program dofinansowania zabiegów in vitro to projekt zainicjowany w 2021 r. przez społeczny komitet „In vitro dla Tarnowa”, związany z lokalną Lewicą. Został przyjęty przez tarnowskich radnych w styczniu tego roku ("za" głosowało 14 radnych KO, NMT oraz Ciesielczyk, przeciwko było 10 radnych PiS).

ac / fot. Pexels

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821