Trzy godziny i aż 7 pijanych kierowców. Bilans policyjnej akcji "Alkohol i narkotyki"
access_time 2022-06-29 12:33:00
Aż 7 pijanych kierowców zatrzymali tarnowscy policjanci w ramach porannej akcji "Alkohol i narkotyki". Rekordzistą okazał się kierowca tira, który w wydychanym powietrzu miał ponad 0,8 promila alkoholu.

W poniedziałek policjanci z tarnowskiej drogówki przeprowadzili kolejną cykliczną akcję pn. „Alkohol i narkotyki”. Działania były prowadzone na węzłach autostradowych oraz głównych drogach w mieście i regionie, trwały trzy godziny (od 6 do 9) i miały na celu wyeliminowanie kierowców, którzy wsiedli za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Funkcjonariusze przebadali ponad 1400 kierujących. Okazało się, że 7 z nich wsiadło za kółko pod wpływem alkoholu. Wśród nich byli: kierowca zawodowy, kierowca dostawczaka i rowerzysta, pozostali to kierowcy samochodów osobowych. - Rekordzistą okazał się zawodowy kierowca zestawu pojazdów, który w wydychanym powietrzu miał ponad 0,8 promila alkoholu. Podczas poniedziałkowej akcji zatrzymano 4 osoby w stanie nietrzeźwości, 3 po spożyciu alkoholu. Stracili oni swoje uprawnienia do kierowania pojazdami, a dodatkowo wobec nietrzeźwych kierowców zostały wszczęte postępowania za naruszenie artykułu 178a kodeksu karnego - poinformował asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy KMP w Tarnowie

Przypomnijmy, że w polskim prawie karnym wyróżnia się stan po użyciu alkoholu (wykroczenie) - od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi oraz stan nietrzeźwości (przestępstwo) - powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. Za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości można stracić prawo jazdy nawet na 15 lat.

ac / fot. Policja

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821