Program miejskich obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej
access_time 2022-08-29 09:57:00
Zbliża się 83. rocznica wybuchu II wojny światowej - największej i najkrwawszej wojny w historii ludzkości. W Tarnowie uroczystość odbędzie się przed Pomnikiem Ofiar Faszyzmu przy Cmentarzu Starym.

Tarnowskie obchody rozpoczną się o godzinie 10 przed Pomnikiem Ofiar Faszyzmu przy Cmentarzu Starym. Podczas uroczystości złożone zostaną wieńce i zapalone znicze, usłyszymy również hymn państwowy. Ofiary wojny uczczone zostaną minutą ciszy, wybrzmi także komunikat specjalny rozgłośni Polskiego Radia II Rzeczypospolitej z 1 września 1939 roku.

Jak wynika z programu uroczystości przedstawionego przez tarnowski magistrat, w tym roku "ze względu na początek roku szkolnego" nie będzie mszy św. w intencji poległych i pomordowanych w obronie Ojczyzny. Na wydarzenie jednak zapraszani są uczniowie ze sztandarami swoich szkół.

Najkrwawszy konflikt zbrojny w historii

1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Wojsko Polskie stawiało zbrojny opór, oczekując na reakcję sojuszników. 3 września 1939 r. Francja i Wielka Brytania wypowiedziały wojnę Rzeszy Niemieckiej, ale nie podjęły rzeczywistych działań wojennych.

Symbolicznym początkiem II wojny światowej stał się ostrzał polskiej składnicy tranzytowej Westerplatte w Gdańsku przez niemiecki pancernik „Schleswig-Holstein”. Około 200 żołnierzy pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego przez siedem dni bohatersko odpierało powtarzające się ataki niemieckie z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu.

Do Tarnowa pierwsze oddziały niemieckie wkroczyły 7 września po południu, po kilkudniowych bombardowaniach miasta przez Luftwaffe. Złowrogim zwiastunem zbliżającej się wojny był natomiast zamach bombowy na dworcu kolejowym, przeprowadzony przez niemieckiego agenta późnym wieczorem 28 sierpnia. Zginęło wówczas 20 osób, a 35 zostało rannych.

II wojna światowa uznawana jest za największą wojnę światową w historii. Uczestniczyło w niej 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln ludzi z bronią. Trwała 6 lat. Zginęło w niej ponad 60 milionów ludzi, w tym około 6 milionów obywateli polskich.

ac / fot. archiwum

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821