Grupa Azoty zapewnia, że realizuje dostawy CO2 i suchego lodu do swoich klientów
access_time 2022-08-30 13:12:00
Pomimo czasowego ograniczenia produkcji, Grupa Azoty Grupa realizuje dostawy CO2 do swoich dotychczasowych klientów. "Ograniczenie produkcji nawozów zostało zaplanowane w sposób zapewniający dostępność newralgicznych produktów, w tym m.in. ciekłego CO2, suchego lodu oraz wody amoniakalnej, niezbędnej do funkcjonowania energetyki zawodowej" - podała spółka w komunikacie.

Grupa Azoty przekazała, że oprócz zapasów CO2 w magazynach Grupy Azoty Puławy, Grupy Azoty ZAK i Grupy Azoty S.A., spółki nadal na bieżąco produkują i dostarczają do swoich klientów CO2.

"W pierwszych dniach po ogłoszeniu ograniczenia produkcji, Grupa Azoty Puławy produkowała CO2 na poziomie 30 proc. dotychczasowych zdolności. Od 28 sierpnia produkcja CO2 została zwiększona do 60 proc. zdolności. Tym samym były i są zapewnione dostawy dla wszystkich dotychczasowych odbiorców – zarówno CO2, jak i suchego lodu" - poinformowała spółka.

"W przypadku Grupy Azoty S.A. na ten moment Wytwórnia Gazu Syntezowego pracuje na pełnym obciążeniu, co pozwala w sposób ciągły zabezpieczyć potrzeby klientów, do których dostarczany jest CO2" - czytamy dalej. Jednocześnie Grupa Azoty ograniczyła eksport CO2 i suchego lodu, w wyniku czego magazyny Grupy są zapełnione.

Tydzień temu należące do Grupy Azoty zakłady w Tarnowie, Puławach i Kędzierzynie, z powodu rekordowo wysokich cen gazu na rynkach europejskich, częściowo ograniczyły produkcję m.in. nawozów azotowych, amoniaku i tworzyw sztucznych. W dniach podjęcia decyzji o ograniczeniu produkcji ceny gazu kształtowały się na poziomie powyżej 270 Euro/MWh. W miniony piątek, 26 sierpnia, cena przekroczyła kolejny rekord i osiągnęła wartość 339 Euro/MWh. Grupa Azoty zapewnia, że stale monitoruje poziom cen surowców wykorzystywanych do produkcji oraz rentowność procesów produkcyjnych.

Dodajmy, że dwutlenek węgla i otrzymywany z niego tzw. suchy lód, mają kluczowe znaczenie dla wielu sektorów gospodarki. Jego niedobory uderzają przede wszystkim w branżę spożywczą (m.in. mleczarską, mięsną, przetwórstwa warzywno-owocowego, piwowarską), powodując nawet konieczność wstrzymania produkcji. CO2 po przetworzeniu wykorzystywany jest też w przemyśle farmaceutycznym, papierniczym, czy motoryzacyjnym.

ac / fot. P. Topolski

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821