Zabójstwo w Niedomicach sprzed 21 lat wyjaśnione. Sprawę rozwikłali policjanci z Archiwum X
access_time 2022-09-28 13:11:00
39-letni mieszkaniec powiatu tarnowskiego usłyszał zarzut zabójstwa 35-letniej Teresy Kosman, ekspedientki ze sklepu w Niedomicach (gm. Żabno). Do zbrodni doszło 21 lat temu, a sprawa została rozwiązana dzięki policjantom z Archiwum X.

Wyjaśnienie okoliczności zbrodni było możliwe dzięki współpracy policjantów z małopolskiego Archiwum X z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie oraz Prokuraturą Okręgową w Tarnowie. Badania genetyczne w IES w Krakowie potwierdziły, że sprawcą zabójstwa 35-letniej sprzedawczyni z Niedomic jest 39-letni mieszkaniec powiatu tarnowskiego.

Do zabójstwa doszło późnym popołudniem 23 stycznia 2001 roku w sklepie spożywczym nazywanym przez mieszkańców „Jezioranami” w Niedomicach. Ciało ekspedientki ujawnił mężczyzna, który zamierzał zrobić w sklepie zakupy. Kobieta leżała na posadzce w kałuży krwi i nie dawała oznak życia. Na miejsce wezwana została karetka pogotowia i policjanci z pobliskiego komisariatu. Ratownicy podjęli próbę reanimacji kobiety, na której ciele znajdowało się wiele ran zadanych ostrym narzędziem. Niestety jej życia nie udało się uratować. Rozpoczęło się śledztwo. Zabezpieczono szereg śladów, w tym m.in. bieżnika obuwia i krew - najprawdopodobniej sprawcy, który mógł zranić się atakując ofiarę ostrym narzędziem.

- Od tej pory rozpoczynają się żmudne, intensywne czynności, mające ustalić sprawcę tego morderstwa. Sprawdzano m.in. transakcje na kasie. Ostatni rachunek został nabity o godz. 17.20. W śledztwie przesłuchano setki osób, mogących mieć wiedzę lub związek z tym przestępstwem, od których pobrano również materiał DNA w celu porównania z DNA wyodrębnionego z materiału biologicznego zabezpieczonego na miejscu zdarzenia (krwi). Ustalano możliwe wersje i motywy zabójstwa 35-letniej mieszkanki Biskupic Radłowskich. Pomimo szeroko zakrojonych działań, miesięcy spędzonych nad sprawą, śledczy nie zdołali rozwiązać zagadki morderstwa i wskazać sprawcy. W lipcu 2002 r. śledztwo zostało umorzone z powodu jego niewykrycia - poinformował mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Po latach do sprawy powrócili kryminalni z Archiwum X Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. W lipcu 2020 r. śledztwo podjęła Prokuratura Okręgowa w Tarnowie. Kluczowe w wytypowaniu sprawcy okazały się badania genetyczne. 

- Policjanci, pod nadzorem prokuratury, gruntownie przeanalizowali zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, a następnie wytypowali szereg kolejnych osób, które mogły mieć związek z przestępstwem. Osoby te przesłuchano i pobrano od nich do badań próbki DNA, aby porównać z kodem DNA z zabezpieczonej na miejscu zbrodni krwi. Badania genetyczne zlecono Instytutowi Ekspertyz Sądowych w Krakowie. Kilka dni temu nastąpił przełom w sprawie. Opinia wydana przez Instytut stwierdziła zgodność profilu genetycznego 39-letniego mieszkańca powiatu tarnowskiego ze śladem DNA pozostawionym przez zabójcę. W chwili popełnienia zbrodni miał 17 lat i był uczniem szkoły zawodowej -  przekazał rzecznik.

Co ciekawe, sprawca od dwóch lat odsiaduje wyrok pozbawienia wolności m.in. za rozbój. Mężczyzna miał opuścić zakład karny w październiku tego roku. 26 września kryminalni doprowadzili go z zakładu karnego do tarnowskiej komendy a następnie do Prokuratury Okręgowej w Tarnowie. Tam 39-latek usłyszał zarzut zabójstwa.

- Zarzucono mu, że skatował swoją ofiarę, zadając jej 21 ciosów ostrym narzędziem, po czym ukradł jej torebkę, m.in. z dowodem osobistym i pieniędzmi w kwocie 170 zł. Na koniec zabrał ze sklepu butelkę wódki. Jak się okazało to on był ostatnim klientem, którego o godz. 17.20 obsłużyła w sklepie 35-latka. Sprawca złożył obszerne wyjaśnienia. Dokładnie pamiętał dzień, w którym zabił kobietę. Stała się ona przypadkową ofiarą jego pobudzenia i agresji, którą wyładował na niej - dodaje rzecznik.

Na wniosek prokuratury, sąd zastosował wobec 39-latka tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Grozi mu dożywocie.

ac / fot. KWP Kraków

Czy dożywocie to odpowiednia kara za zabójstwo?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821