"Pan Twardowski" - balet w wykonaniu Opery Krakowskiej na scenie Centrum Sztuki Mościce
access_time 2022-11-06 09:33:00
W najbliższą sobotę, 12 listopada, w Centrum Sztuki Mościce będzie można obejrzeć zachwycający balet o najsłynniejszym krakowskim czarnoksiężniku. Spektakl "Pan Twardowski" Ludomira Różyckiego w wykonaniu Opery Krakowskiej rozpocznie się o godz. 18. Tuż po jego zakończeniu, w foyer CSM odbędzie się natomiast spotkanie z artystami i realizatorami sztuki. Pozwól się zaczarować i wygraj dwuosobowe zaproszenie na to wydarzenie.

"Pan Twardowski" to jedno z najpopularniejszych dzieł Ludomira Różyckiego, uznawane za polski balet narodowy. Prapremiera baletu odbyła się 100 lat temu, w maju 1921 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie pod kierownictwem Emila Młynarskiego i od razu odniosła wielki sukces. W następnych latach balet wystawiony został m.in. w Kopenhadze, Pradze, Zagrzebiu i Bratysławie. W samej stolicy Polski do wybuchu II wojny światowej odbyło się ponad 500 jego przedstawień. W okresie powojennym „Pana Twardowskiego” wystawiały wszystkie teatry operowe, niejednokrotnie w kilku różnych wersjach . Za granicą sięgnęły po balet Różyckiego teatry w Ołomuńcu, Lwowie, Nowym Jorku i Hawanie.

W tradycji Opery Krakowskiej tytuł pojawia się po raz trzeci. W 1980 r. balet wystawił Tomasz Gołębiowski (choreografia, reżyseria i główna rola) ze scenografią Kazimierza Wiśniaka, w 2001 r. swoją wersję dzieła L. Różyckiego przygotowała Hanna Chojnacka, w scenografii Borisa Kudlički, z kostiumami Zofii de Ines i pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Straszyńskiego.

Obecna wersja opowieści o Panu Twardowskim, postaci na wpół legendarnej, na wpół rzeczywistej, odbiega od pierwowzoru sprzed 100 lat. Twórczynię baletu, Violettę Suskę, bardziej intryguje wątek faustowski, zawarty w tej polskiej legendzie niż historyczny. - Odnalazłam w tej opowieści tematy i sprawy dotyczące nas tu i teraz - wyznaje - miłość, zdrada, śmierć, chciwość, zachłanność, potrzeba sukcesu, klęska, zamknięte w nierównej walce dobra ze złem. Nie zobaczymy więc scen w komnatach Zygmunta Augusta na Wawelu i ducha wywoływanej przez szlachcica Twardowskiego Barbary Radziwiłłówny. Akcja rozgrywa się w realiach współczesności. Ale proszę się nie martwić, będzie Rynek Krakowski i lajkonik, i krakowiak, polonez, oberek i tańce góralskie, będzie też wielka podróż przez Europę, kuszenie bogactwem, sławą i namiętnością, a moc Diabła zmiesza świat realny ze światem magii i fantazji. Dopóki się nie obudzimy.

Po spektaklu Opera Krakowska zaprasza na spotkanie z artystami i realizatorami „Pana Twardowskiego” L. Różyckiego, które odbędzie się w foyer CSM. Wezmą w nim udział: Yauheni Raukuts (Młody Twardowski), Dzmitry Prokharau (Diabeł), Malika Tokkozhina (Kobieta Złota) i Wioletta Maciejewska (asystent choreografa, pedagog, kierownik Baletu Opery Krakowskiej). Uczestnicy spotkania opowiedzą m.in. o przygotowaniach i pracy nad spektaklem, swoich doświadczeniach z realizacji spektakli nawiązujących do kultury i legend polskich, wizji artystycznej spektaklu i prezentowanej roli.

Bilety w cenie 50 zł (normalny) i 40 zł (ulgowy) dostępne są online i w kasie CSM.

Mamy dla Was jedno dwuosobowe zaproszenie na spektakl. Zgłaszajcie się w komentarzach pod postem konkursowym na naszym fanpage'u. Macie czas do godziny 16 (10.11).

ac / fot. Ryszard Kornecki, materiały prasowe

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821