Psychologia - nowy kierunek w tarnowskiej ANS. Sprawdź, kto będzie wykładał
access_time 2022-11-17 09:22:00
Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie będzie kształcić przyszłych psychologów. Nowy kierunek - w formie jednolitych stacjonarnych studiów magisterskich - ruszy w przyszłym roku akademickim. Uczelnia otrzymała już wszystkie wymagane prawem zgody do uruchomienia studiów na tym od lat niezmiennie popularnym kierunku.

Nabór na studia z psychologii ruszy późną wiosną, a pierwsze zajęcia rozpoczną się w nowym roku akademickim - w październiku 2023. Na początek studenci będą mieć do wyboru dwie specjalizacje: psychologia w edukacji oraz psychologia w sporcie. Wykładowcami na tym drugim bloku będą cenieni specjaliści, m.in.: Kamil Wódka (psycholog m.in. Kamila Stocha, Łukasza Piszczka i Szymona Kołeckiego) i Marzanna Herzig (obecnie pracuje m.in. z Dawidem Kubackim). Ponadto wolę wsparcia nowego kierunku zadeklarował prof. Jan Blecharz, który współpracował m.in. z Adamem Małyszem.

- Kształcenie na kierunku psychologia – jednolite studia magisterskie będzie istotnym uzupełnieniem oferty edukacyjnej ANS w Tarnowie, podyktowanym nie tylko potrzebą rynku, ale także dotychczasowymi doświadczeniami w prowadzeniu kierunku Pedagogika. Oferta dydaktyczna jest zgodna z oczekiwaniami dynamicznie zmieniającego się rynku pracy oraz elastyczna względem procesów zachodzących w obszarze społeczno-ekonomicznym. Wyniki badań oraz obserwacje wskazują, że zapotrzebowanie na absolwentów kierunku Psychologia, szczególnie przygotowanych do pracy psychologicznej z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi, wykształconych w ramach profilu praktycznego jest bardzo duże - mówi rektor ANS w Tarnowie, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. uczelni.

- To także duży prestiż dla nas jako uczelni. Psychologia jest bowiem jednym z najbardziej pożądanych i najchętniej wybieranych przez studentów kierunków. Warto pamiętać także o tym, że nasza dobra passa trwa już od dłuższego czasu. Przecież w tym roku uruchomiliśmy nie mniej prestiżowe prawo, a także przeszliśmy z sukcesem pierwszą ewaluację naukową w dwóch dyscyplinach, co otworzyło nam drogę do stania się Akademią Tarnowską - dodaje rektor Kołpa.

- Nasze przekonanie, o tym, że psychologia będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem zostało potwierdzone jeszcze na etapie przygotowywania wniosku o pozwolenie na uruchomienie kierunku. Zespół osób odpowiedzialnych za przygotowanie programu studiów i samego wniosku zadbał o pozyskanie twardych argumentów poświadczających zasadność kierunku Psychologia. Mówię m.in. o badaniach sondażowych w grupie maturzystów z regionu, studentów oraz licznych danych z rynku pracy, których wyniki jednoznacznie wskazywały, że ten kierunek jest bardzo potrzebny w Tarnowie - wyjaśnia dr Wanda Kulesza z zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie wniosku oraz programu studiów. Poza dr Kuleszą zespół tworzyli także: dr hab. Janusz Zdebski, prof. uczelni, mgr Urszula Kozioł, mgr Adrian Rotkiewicz (psycholog sportu), dr Wioletta Jachym oraz mgr Grzegorz Załęski.

- Potwierdzeniem słuszności uruchomienia psychologii są także oficjalne dane Ministerstwa Edukacji i Nauki z ostatnich lat, które jednoznacznie wskazują Psychologię jako jeden z najczęściej wybieranych kierunków studiów w Polsce - podkreśla dr Wioletta Jachym z Działu Jakości Kształcenia ANS w Tarnowie, zapewniając jednocześnie, że program studiów został przygotowany z zachowaniem najwyższych standardów. - Potwierdzeniem tego jest decyzja ministra zezwalająca nam na uruchomienie tych studiów - dodaje dr Jachym, która odpowiadała za merytoryczne przygotowanie wniosku właśnie pod kątem jakości kształcenia.

Jednym z bloków obieralnych (po szóstym semestrze) będzie psychologia w edukacji. - To niezwykle istotne, aby wspierać młodych ludzi od najmłodszych lat, aby traktować szkołę jako miejsce ważne dla zdrowego rozwoju, a ponadto kształtować młodych ludzi na takich, którzy będą umieli pomagać w budowaniu kultury organizacji, jaką jest szkoła - przekonuje psycholog, mgr Urszula Kozioł.

- Psychologia w sporcie zdobywa coraz większe uznanie, ale wciąż nie jest mocno obecna w polskich uczelniach. Nasza Akademia ma wielu bardzo zdolnych sportowców, więc uważam, że to doskonałe miejsce dla tego typu specjalności - mówi dr hab. Janusz Zdebski, prof. uczelni.

Uczelnia przygotowała na nowym kierunku w sumie 60 miejsc.

ac / fot. źródło ANS

Czy uważasz, że psychologia to przyszłościowy kierunek?

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821