Rekordowe zainteresowanie paszportami. Teraz uzyskanie przepustki za granicę ma być dużo łatwiejsze
access_time 2022-11-17 12:00:00
Formalna procedura związana z wnioskowaniem o wyrobienie paszportu ma być teraz dużo prostsza. Poszerzono też katalog przypadków, w których wydawany jest paszport tymczasowy oraz grupę osób uprawnionych do 50-procentowej ulgi w opłacie. Usprawnienia to efekt wejścia w życie ustawy o dokumentach paszportowych. Tymczasem paszportowy boom trwa w najlepsze - Zainteresowanie paszportami nigdy nie było tak duże - informuje Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Najważniejszą zmianą wynikającą z ustawy jest wprowadzenie Rejestru Dokumentów Paszportowych (RDP) wchodzącego w skład Systemu Rejestrów Państwowych. Dzięki niemu można m.in. zgłosić online utratę lub uszkodzenie paszportu. Petenci nie muszą też już wypełniać papierowego wniosku o wydanie paszportu, bo formularz elektroniczny wypełnia urzędnik na podstawie podanych przez wnioskodawcę danych zawartych w RDP lub w rejestrze PESEL. Obywatel jedynie potwierdza dane i składa podpis na specjalnym urządzeniu elektronicznym.

- Zmiany pomogą klientom urzędu skrócić drogę do wyrobienia paszportu. Papierowe wnioski odchodzą do lamusa. Dokument zostanie uzupełniony elektronicznie przez urzędnika, a obywatel jedynie złoży swój podpis na przeznaczonym do tego urządzeniu. Ustawa, która 13 listopada weszła w życie, wprowadziła szereg ułatwień w procedurze paszportowej. W ten sposób cyfryzujemy Polskę i wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom Polaków. Zaznaczamy, że jeśli paszport jest ważny, oczywiście nie trzeba go wymieniać - mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zmiany dotyczą również wydawania paszportu ważnego 10 lat dla dziecka, które ukończyło 12 lat, a nie 13 jak wcześniej. Poszerzony został też katalog przypadków, w których wydawany jest paszport tymczasowy. Otrzymają go np. dzieci wyjeżdżające za granicę w związku z nauką lub rozwojem indywidualnych umiejętności (sportowych, czy artystycznych) i dzieci rodziców, którzy wyjeżdżają służbowo za granicę i nie mogą im zapewnić opieki w kraju.

Paszport tymczasowy może być wydany z urzędu również z powodu ważnych okoliczności np. w związku z wystąpieniem prokuratora o wydanie takiego paszportu osobie, która ma być deportowana lub wystąpieniem dyrekcji szpitala albo rodziny o wydanie paszportu tymczasowego osobie nieubezwłasnowolnionej, ale będącej w stanie śpiączki, która musi niezwłocznie wyjechać za granicę w celu poddania się operacji. Za paszporty tymczasowe wydawane z urzędu z powodu ważnych okoliczności opłaty nie będą pobierane.

Ponadto poszerzony został krąg osób uprawnionych do 50-procentowej ulgi w opłacie paszportowej. Są to:

• osoby pobierające rentę socjalną, specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek dla opiekuna,

• działacze opozycji antykomunistycznej lub represjonowani z powodów politycznych,

• żołnierze terytorialnej służby wojskowej,

• strażacy ratownicy OSP,

• ochotnicy ratownictwa górskiego,

• weterani poszkodowani w wyniku działań poza granicami państwa,

• rodzice zastępczy lub prowadzący rodzinne domy dziecka

Z danych przedstawionych przez Małopolski Urząd Wojewódzki wynika, że od początku tego roku do połowy listopada mieszkańcy województwa małopolskiego złożyli łącznie prawie 225 793 wniosków paszportowych. To najwięcej od 20 lat. W statystykach przoduje Kraków, gdzie wydano 84 768 wniosków, tuż za nim jest Tarnów - 25 614 wniosków, następnie Nowy Targ - 16 449 oraz Nowy Sącz - 16 260. W najnowszym terenowym punkcie paszportowym w Myślenicach złożono od maja 4586 wniosków.

Obecnie w Małopolsce znajduje się 13 biur paszportowych, w tym 3 w siedzibach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu oraz 10, które zlokalizowanych są w siedzibach starostw.

ac, źródło MUW, fot. gov.pl

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821