W powiecie tarnowskim ruszyła kwalifikacja wojskowa. Ile osób stanie przed komisjami?
access_time 2025-02-03 12:59:00
Tegoroczna kwalifikacja kierowana jest w głównej mierze do osób z rocznika 2006 i wcześniejszych (2001-2005), którzy do tej pory z różnych powodów nie przeszli kwalifikacji lub otrzymali kategorię B, czyli tymczasowo niezdolnych do służby. Obejmie też kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku. W regionie tarnowskim, którym administruje Wojskowe Centrum Rekrutacji, wezwania dostanie około 3700 osób, z czego 2800 osób to rocznik podstawowy. Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu odpowiada starosta.
Podczas kwalifikacji wojskowej może zostać orzeczona jedna z czterech kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Kategoria A to orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej; kategoria B, czyli czasowa niezdolność do czynnej służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy; kategoria D to orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz kategoria E, która oznacza trwałą i całkowitą niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
W tym roku w czasie trwania postępowania obecni będą także żołnierze Wojskowego Centrum Rekrutacji, jednostek operacyjnych i Wojsk Obrony Terytorialnej. Będą oni informować o tym, jak wygląda rekrutacja oraz służba w wojsku.
Warto pamiętać, że do kwalifikacji wojskowej mogą się zgłosić również ochotnicy do służby wojskowej, jeżeli ukończyli co najmniej 18 lat życia, w tym kobiety do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia.
W poszczególnych powiatach w subregionie tarnowskim wyznaczono różne terminy wezwań. W powiecie bocheńskim - od 17 lutego do 21 marca, w mieście Tarnów - od 3 marca do 3 kwietnia, w powiecie dąbrowskim - od 3 marca do 21 kwietnia, a w powiecie brzeskim - od 27 marca do 25 kwietnia. W całej Polsce kwalifikacja wojskowa obejmie ok. 230 tys. osób.
A. Cichy / fot. P. Topolski, archiwum starostwa powiatowego