Największa przychodnia Tarnowa chwali się onkologicznym przyspieszeniem
access_time 2016-02-01 08:27:00
Pacjenci mogą liczyć na jeszcze szybszą diagnozę nowotworów. Wszystko za sprawą zmian wprowadzonych w tzw. Szybkiej Ścieżce Onkologicznej.

– Czas wykonania diagnostyki wstępnej skrócił się z 35 do 28 dni. Ponadto NFZ przewidział wyższą stawkę finansowania diagnostyki onkologicznej w przypadku, gdy diagnostyka wstępna i pogłębiona zostanie zrealizowana w ciągu 49 dni, z zachowaniem terminu 28 dni na diagnostykę wstępną i 21 dni na pogłębioną – informują Aldona Tabiś i Lilla Cyprowska, koordynatorki medyczne w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.

Przypomnijmy, że Szybką Ścieżkę Onkologiczną uruchomiono w ubiegłym roku. W ZPS w 2015 roku wystawiono 22 Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, w sumie w placówce zdiagnozowano 32 pacjentów, w tym z innych przychodni w regionie.

Karty DiLO najczęściej wystawiane były w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej oraz w chirurgii szczękowo-twarzowej.

- Pacjentów diagnozowano między innymi w poradni chirurgii szczękowo – twarzowej, w kierunku nowotworów wargi czy języka. Ogółem, wstępna diagnoza potwierdzała się w około 50 procentach. Najrzadziej w przypadku osób z kartą DiLO wystawioną w poradniach POZ – dodają koordynatorki.

Na liście pacjentów ZPS najwięcej jest osób w wieku 60-70 lat. Najstarszy badany miał 83 lata, najmłodszy był w wieku 33 lat.

W Szybkiej Ścieżce Onkologicznej nie tylko skrócono terminy, ale i poszerzono listę nowotworów objętą pakietem o m.in.: mięsaki kości i tkanek miękkich, chłoniaki skórne czy nowotwory prącia.

Koordynatorki medyczne ZPS przyjmują w gabinecie nr 210 na II piętrze w budynku przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1 w Tarnowie.

Komentarze...