ZPS podsumował rok jubileuszowy
access_time 2016-01-12 08:02:00
Sześć akcji, prawie 50 godzin do dyspozycji pacjentów, ponad 1000 różnorakich świadczeń medycznych udzielonych za darmo – to najkrótsze podsumowanie ubiegłorocznej akcji „Rok prezentów dla naszych pacjentów”, którą Zespół Przychodni Specjalistycznych zorganizował dla pacjentów przy współpracy Gemini Park.
– Jubileusz piętnastolecia naszej działalności postanowiliśmy uczcić, oferując pacjentom nasze usługi nieodpłatnie – podkreśla Artur Asztabski, prezes zarządu ZPS sp. z o.o.

Propozycja, by tradycyjne oficjalne jubileuszowe uroczystości adresowane z reguły do wąskiej grupy zaproszonych gości zastąpić cyklem darmowych badan i porad dla pacjentów okazała się trafiać w zapotrzebowanie mieszkańców.

Lekarze-specjaliści począwszy od czerwca przez sześć weekendów w kolejnych miesiącach dyżurowali w Gemini Park, dzieląc się swoją wiedzą za darmo. Pacjenci korzystali z badań diagnostycznych wykonywanych przez pielęgniarki ZPS, a zaraz potem, niemal „od ręki” mogli zaprezentować je lekarzom, którzy stawiali wstępną diagnozę.

Niemal 240 osób sprawdziło, czy nie zagraża im cukrzyca, u około 100 osób testy alergologiczne wykazały uczulenie na pyłki traw, a około 40 procent spośród badanych po raz pierwszy w życiu skorzystało z badania EKG. Ponad 200 osób poddało się dermatologicznej ocenie znamion.

Niezależnie od tego, czy wykonywano EKG, spirometrię, testy alergologiczne, ocenę znamion, pomiary cukru i ciśnienia bądź po prostu udzielano porad, wszystko odbywało się w jednym miejscu w odstępie kilku zaledwie minut.

Zainteresowanie było uzależnione od charakteru badań, ale kolejki ustawiające się do specjalistów nie należały do rzadkości. Zarówno pielęgniarki jak i lekarze niejednokrotnie przez cztery godziny czyli przez cały czas trwania akcji pracowali non stop. Z dobrym skutkiem.

Dzięki nim wiele osób dowiedziało się o ukrytych dolegliwościach. – Dotychczas nie zdawałam sobie sprawy, że moje dziecko ma wrodzoną wadę serce. Dzięki tej akcji zaczniemy regularne leczenie – mówiła jedna z mam, która skorzystała z porady kardiologia.

Spora grupa osób dowiedziała się, że cierpi na alergię, a wiele innych przekonało się, że znamiona na skórze warto poddać szczegółowym badaniom, by uniknąć poważniejszego schorzenia. Wiele osób po badaniach wychodziło z uśmiechem na twarzy. Badając się po raz pierwszy np. pod kątem schorzeń kardiologicznych, wychodziło z przekonaniem, że wszystko jest w porządku. Inni mieli powody do zadowolenia , poznając zasady zdrowej diety.

Dzięki akcji „Rok prezentów dla naszych pacjentów” udało się również pokonać bariery, które wciąż istnieją w kwestii nauki udzielania pierwszej pomocy. Dzieci w różnym wieku wręcz garnęły się do pokazów, dając pozytywny przykład dorosłym.

Mali ratownicy pokazali, że pierwszą pomoc można bardzo łatwo opanować. – Poszczególne czynności są bardzo proste i może wykonywać je każdy, co doskonale udowodniły dzieciaki. Nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności czy kwalifikacji. Wystarczy chcieć – zaznacza lek. med. Jacek Kawecki z Zespołu Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A