Uwaga! Nie tylko nadwaga! (artykuł sponsorowany)
access_time 2015-10-06 09:40:33
Coraz więcej Polaków cierpi na tzw. choroby dietozależne, czyli takie na których wystąpienie ma wpływ odżywianie. Rozwój i terapia tego typu schorzeń w dużej mierze zależą od tego co i w jakich ilościach jemy. Pomocna może okazać się kuracja pod okiem dietetyka.
Bardzo często przyczyn chorób upatrujemy w czynnikach genetycznych. Okazuje się jednak, że w wielu przypadkach to niezdrowy styl życia, a w tym niewłaściwa dieta mogą być przyczyną naszych dolegliwości i gromadzenia nadmiernych kilogramów. W grupie chorób dietozależnych znajduje się aż około 80 schorzeń. Nieodpowiednia dieta może przyczynić się nie tylko do rozwoju otyłości, ale również nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, cukrzycy, osteoporozy, a także chorób powiązanych z układem nerwowym jak udar mózgu czy choroba Parkinsona. Pod wpływem niewłaściwego odżywiania rozwijają się także choroby nowotworowe, jak np. nowotwór piersi, prostaty, żołądka czy jelita grubego. To co jemy ma również wpływ na choroby układu trawiennego, a także niektóre zaburzenia psychiczne, próchnicę zębów czy bezpłodność. Dodatkowo dieta wpływa na samopoczucie, pamięć, koncentrację i kondycję psychiczną.   Co zrobić, aby uchronić się przed nadwagą i chorobami dietozależnymi? Podstawą profilaktyki, ale również leczenia już istniejących schorzeń, jest zdrowa i dobrze zbilansowana dieta i trwała zmiana nawyków żywieniowych.
  • Przede wszystkim należy zrezygnować z potraw tłustych oraz smażonych, wszelkich produktów fast food oraz ograniczyć spożycie cukrów prostych i soli w codziennych posiłkach.Do diety wprowadźmy większą ilość warzyw i owoców, ale również tzw. zdrowe tłuszcze, czyli produkty bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), jak np. ryby morskie, oliwa, olej rzepakowy, orzechy. NNKT odpowiadają m.in. za prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz wspomagają działanie systemu immunologicznego.
  • Bardzo ważne jest także dostarczanie odpowiedniej ilości błonnika, który wspomoże pracę przewodu pokarmowego, ale również obniży poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz zmniejszy ryzyko nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Najlepszym wyborem będą pełnoziarniste kasze i makarony, brązowy ryż czy pieczywo razowe.
  • Pamiętajmy również o wypijaniu co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Woda pomaga usunąć zbędne składniki przemiany materii, transportuje składniki odżywcze do komórek ciała i wspomaga proces wchłaniania substancji odżywczych. Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z dietetykiem! Co ważne, na choroby dietozależne mogą cierpieć również osoby, które nie mają nadwagi. Aby więc sprawdzić czy Twój sposób odżywiania jest odpowiedni oraz czy schorzenia, z którymi się borykasz, mogą mieć podłoże dietozależne, warto skorzystać z konsultacji z dietetykiem. Odpowiednio zbilansowany jadłospis może skutecznie uzupełnić leczenie, dlatego warto skorzystać z porady eksperta w dziedzinie żywienia. W ramach trwającej w dniach 14 września – 30 listopada 2015 kampanii edukacyjnej Uwaga Nadwaga, możesz bezpłatnie skonsultować się ze specjalistą Naturhouse. Zapraszamy do Centrów Dietetycznych Naturhouse w Tarnowie:
  • ul. Mościckiego 47, tel. 14-307-08-08, 733-380-555
  • ul. Lwowska 11, 14-307-00-7 7, 733-630-555 Nie ma możliwości komentowania artykułów sponsorowanych
  • Komentarze...