Pilica może być przyszłością Mechanicznych
access_time 2015-08-20 09:50:00
Projekt Pilica może być lokomotywą zamówień MON dla Tarnowa. Taką deklarację złożył wicepremier, minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas wizyty w Zakładach Mechanicznych Tarnów. Wiceprezes Rady Ministrów oglądał Wydział Produkcji Uzbrojenia, odwiedził Centrum Badawczo-Rozwojowe spółki, wziął też udział w dynamicznym pokazie wyrobów w Stacji Prób.
- Projekt Pilica to chyba jest najbardziej perspektywiczne przedsięwzięcie, bo jest to ogromny program, z którym wiążemy bardzo duże nadzieje. Stale kupujemy tutaj różne rzeczy w Zakładach Mechanicznych i szukamy takiego dużego projektu, który będzie lokomotywą zamówień w Tarnowie na długie lata. (…) Nic nie chcę na wyrost obiecać, ale po dzisiejszych rozmowach, po determinacji, jaką widzę w prezesie, w zarządzie jestem spokojny o to, że to właśnie będzie ta duża rzecz dla Tarnowa – powiedział minister Siemoniak.

Zakłady Mechaniczne Tarnów są integratorem i główny wykonawcą systemu Pilica. To przeciwlotniczy system bardzo bliskiego zasięgu, dedykowany do obrony ważnych obiektów wojskowych i cywilnych przed atakami z powietrza z odległości do 5 km. Samodzielną baterię, która osłania pojedynczy obiekt/rejon np. bazę lotniczą tworzy sześć Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowo Artyleryjskich ZUR-23-2SP Jodek, skomputeryzowane stanowisko dowodzenia, mobilna stacja radiolokacyjna, punkt obserwacji wzrokowej oraz system łączności.

Całość bazuje na komputerowym systemie wykrywania, identyfikacji i zarządzania zwalczaniem celów. Po wrześniowym Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach rozpoczną się badania zakładowe Pilicy. Ich kulminacja jest przewidywana na listopad, kiedy to na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce planowane są strzelania rakietowo-artyleryjskie. Zakończenie projektu jest zaplanowane na koniec roku.

- Jest z nami członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej pan Świtalski. Odnotujmy dokonaną w ciągu ostatnich dwóch lat gigantyczną operację konsolidacji polskiego przemysłu obronnego w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Dzisiaj zupełnie inaczej Ministerstwo Obrony rozmawia o dużych projektach. Można łatwiej wykorzystać potencjał firm takich jak Zakłady Mechaniczne w Tarnowie – powiedział Tomasz Siemoniak podczas konferencji prasowej.

Minister odwiedził też rozbudowywane Centrum Badawczo-Rozwojowe Zakładów Mechanicznych. By przygotować się do anonsowanych od kilku lat planów modernizacji armii w Tarnowie kosztem 65 milionów złotych powstała najnowocześniejsza w kraju jednostka projektowa w przemyśle obronnym. Końca dobiega drugi etap rozbudowy CBR i kompletowanie kadry, która będzie opracowywała i modyfikowała systemy obrony przeciwlotniczej, uzbrojenia pokładowego oraz elementy indywidualnego wyposażenia żołnierzy.

Do roku 2018 zostanie tu zrealizowanych 27 projektów rozwojowych. Dodajmy, że Zakłady Mechaniczne Tarnów, wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej specjalizują się w produkcji karabinów maszynowych, karabinów wyborowych, zestawów przeciwlotniczych, granatników, zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia oraz systemów kontenerowych.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A