Nie lekceważ osteoporozy!
access_time 2015-04-23 08:28:56
Osteoporoza to istotny problem w społeczeństwie, którego średnia wieku jest wysoka. Według badań statystycznych - w przybliżeniu, już co 4 kobieta i co 8 mężczyzna powyżej 50. roku życia ma osteoporozę. O przyczynach, profilaktyce i leczeniu choroby opowiada dr n. med. Grażyna Maria Rokita, specjalista reumatologii w Zespole Przychodni Specjalistycznych w Tarnowie.
- Osteoporoza jest przewlekłą ogólnoustrojową chorobą układu kostnego, w którym dochodzi do zmniejszenia masy i gęstości mineralnej kości, uszkodzenia mikroarchitektury powodującego zwiększoną podatność na złamania – tłumaczy dr n. med. Grażyna Maria Rokita. Podstawowym objawem osteoporozy są złamania kości po niewielkim urazie - tzw. złamania niskoenergetyczne, do których najczęściej dochodzi w następujących miejscach:
  • kręgosłup - jego odcinek piersiowy i lędźwiowy,
  • bliższa część kości udowej (szyjka kości udowej),
  • kości przedramienia,
  • kość nadgarstka,
  • kość ramienna. Najpoważniejsze konsekwencje przynosi złamanie kości udowej, gdyż wiąże się ono ze znacznie zwiększoną śmiertelnością szacowaną na około 20 procent. Przerwanie ciągłości kości prowadzi do znacznego ograniczenia sprawności, a także niezależności chorego i jest związane zwykle z przewlekłym bólem oraz depresją. - Do najważniejszych czynników ryzyka złamania kości zaliczamy: niską gęstość mineralną kości, niską masę ciała, podeszły wiek, upadki, przebyte złamania z powodu nadmiernej kruchości, wczesną menopauzę (przed 45 rokiem życia), złamania kości u rodziców, palenie tytoniu w każdej postaci , nadużywanie alkoholu. Osteoporoza może towarzyszyć licznym chorobom, w tym między innymi: przewlekłym zapalnym chorobom reumatycznym, reumatoidalnemu zapaleniu stawów, chorobie nowotworowej, przewlekłym chorobom przewodu pokarmowego, przewlekłej niewydolności nerek, nadczynności przytarczyc, nadczynności tarczycy, długotrwałemu unieruchomieniu – wylicza dr Rokita. W zaawansowanej fazie choroby dochodzi do znacznego zmniejszenia wzrostu, zniekształcenia sylwetki, pojawiają się przewlekłe bóle kostne, trudności w poruszaniu się i we wstawaniu z fotela bez pomocy rąk. Diagnostyka i profilaktyka osteoporozy Ważnym badaniem diagnostycznym jest densytometria, która pozwala na wczesne wykrywanie zmian zachodzących w tkance kostnej i umożliwia dokładną ocenę gęstości mineralnej kości oraz określenie procentowych zmian masy kostnej. Badanie jest bezbolesne, trwa kilka minut i nie wymaga specjalnych przygotowań ze strony badanego. W Tarnowie i okolicach działa tylko jedna pracownia densytometryczna – w Zespole Przychodni Specjalistycznych przy ul. Mostowej. Dodatkowe informacje można uzyskać pod nr tel. 14 632 42 41. - Wynik badania densytometrycznego daje możliwość rozpoznania osteoporozy lub zagrożenia tą chorobą oraz pozwala ocenić indywidualne ryzyko złamania w perspektywie kilkuletniej. Densytometria wraz z analizą czynników ryzyka i wynikami innych badań diagnostycznych umożliwia podjęcie właściwej decyzji o sposobie leczenia – zaznacza dr Rokita. Osteoporoza należy do chorób, w których dieta ma olbrzymie znaczenie. Szczególny nacisk kładzie się na spożywanie pokarmów bogatych w wapń i witaminę D. Również ruch ogrywa bardzo ważną rolę w zapobieganiu złamaniom osteoporotycznym. Osoby uprawiające sport, aktywne fizycznie mają lepszą koordynację ruchów i bardziej sprawny układ mięśniowy. Należy jednak pamiętać, rodzaj aktywności fizycznej zawsze należy dostosować do indywidualnych możliwości, ogólnej sprawności i towarzyszących chorób. - W leczeniu osteoporozy, jak i każdej innej przewlekłej choroby należy kierować się systematycznością, przestrzeganiem stosowania zaleconych leków oraz diety i odpowiedniej dawki ruchu – kończy dr Rokita.
  • Komentarze...
    testststs 10,2,9,1,A