"Kreon 2010" TNT w Gimnazjum nr 4
access_time 2014-11-18 10:12:42
Jutro, pojutrze oraz w piątek będzie można obejrzeć w Tarnowie spektakl "Kreon 2010" w wykonaniu Teatru Nie Teraz. Przedstawienie oparte na "Antygonie" Sofoklesa miało premierę niespełna miesiąc temu w Warszawie. Spektakl będzie można obejrzeć za darmo.
- Wiosną roku 2010 Teatr Nie Teraz zawiesił prezentacje swojego spektaklu pt. „Kreon”. Dziesiąty dzień kwietnia zmienił tak wiele, że teatralna opowieść o żądzy władzy, o zdradzie, o odpowiedzialności i o Bogu zdała się nam „kiczowatą literacką fikcją”. Trzeba było lat, aby uporządkować w sobie myśli i emocja i móc wrócić na scenę, aby raz jeszcze odczytać dramat Sofoklesa „po Smoleńsku” - mówi reżyser spektaklu, założyciel Teatru Nie Teraz, Tomasz A. Żak. Z recenzji "Przedstawienie stylizowane jest na formę teatru rapsodycznego, gdzie główny akcent położony jest na słowo. Mówione i śpiewane. Skromna scenografia, a także wyciszenie z ekspresji ruchu i gestu aktorskiego (pozostaje tylko to, co niezbędne dla wyartykułowania myśli), nie rozprasza uwagi widza i pozwala mu na skupienie się na słowie. To spektakl znakomity artystycznie." "Za atut należy uznać dyskrecję,z jaką twórcy użyli smoleńskich kontekstów. Nie narzucają, nie wykorzystają sztuki do jakiejkolwiek agitacji, nie zakłócają zasady decorum – po prostu umiejscawiają całą sztafaż tragedii antycznej „tu i teraz”. Biało-czerwona szachownica w tle, współczesny polityk jako Kreon i cała starożytna stylistyka robią swoje. Nie potrzeba tu prymitywnej dosłowności (w końcu „Bóg przemawia do nas w bardziej subtelny sposób”). Nawet Antygona, która wbrew zakazowi władcy pochowała brata, w interpretacji Żaka jest postacią o której tylko słyszymy, nie pojawia się na scenie, choć jej oczekujemy. Czy nie takim oczekiwaniem są ostatnie lata polskiej historii?" "KREON 2010" według „Antygony” Sofoklesa Scenografia i reżyseria: TOMASZ ANTONI ŻAK Aktorzy: MAGDALENA ZBYLUT (Ismena) EWA TOMASIK (Chór) PRZEMYSŁAW SEJMICKI (Kreon) oraz ALEKSANDRA PISZ (Dziewczynka) Opracowanie wokalne: TOMASZ LEWANDOWSKI Najbliższe spektakle:
  • 19.11. 2014, godzina 17:00,
  • 20.11. 2014, godzina 20:00,
  • 21.11. 2014, godzina 17:00. Wszystkie spektakle odbywają się na scenie Teatru Nie Teraz mieszczącej się w budynku Gimnazjum nr 4 im. Jerzego Brauna w Tarnowie, ul. Bitwy pod Studziankami 5 Rezerwacja zaproszeń (bezpłatnych): teatr.nie.teraz@gmail.com lub 698 112 964.
  • Komentarze...