Weekendowe propozycje BWA
access_time 2014-04-30 10:15:21
BWA Galeria Miejska zaprasza na kolejne spotkania organizowane w ramach projektu "Tajsa", który przybliża kulturę romską. Tym razem, w trakcie majówki odbędą się wernisaże aż trzech instalacji artystycznych oraz spotkania z artystami.
Data: Czwartek, 1 maja godz. 17:00 Miejsce: Biuro Wystaw Artystycznych (ul. Słowackiego 1) Cena biletu: Wstęp wolny
Delaine Le Bas, Jivipen ta divus (Life today/Living for today) Kombinacja wykładu, performansu, akcji i obecności
Delaine Le Bas - brytyjska artystka, której rozbudowane instalacje wykorzystują̨ haft, malarstwo, rysunek, rzeźbę, obiekty znalezione czy wideo. Interesuje ją m.in. narodowość, rasa, dzieciństwo i płeć. W swoich pracach mierzy się często z własnymi doświadczeniami — jako Romki z pochodzenia — dotykając problemów całej społeczności, takich jak bezdomność, poczucie nieprzystosowania czy nietolerancja.
Karolina Freino, Śpera Inauguracja instalacji organicznej oraz spotkanie z artystką (Współpraca botaniczna: Beata Dreksler, Katarzyna Filipowicz)
I Dwa Pentakle – karta tarota wielokrotnie losowana przez Karolinę Freino z talii tarnowskiej romskiej wróżki, poproszonej o przepowiedzenie pracy artystki w ramach projektu Tajsa. Przedstawia roślinę bezkorzenną, która rysując znak nieskończoności, otula dwie monety. II Oplątwy (Tillandsiae) to rodzaj roślin bezkorzennych, obejmujący kilkaset gatunków. Żyją na innych roślinach, ale nie są pasożytami. Równie dobrze rosną na kablach telefonicznych, kamieniach i zwane są „roślinami powietrznymi”. Są tzw. epitafiami – nie potrzebują ziemi, żeby rosnąć. III Śperą nazywany jest znak w sekretnym systemie komunikacji między oddalonymi taborami Cyganów. Często instalowany na drzewach, wykorzystuje materiały organiczne.
Paweł Kulczyński, Protest Song Inauguracja instalacji dźwiękowej Pawła Kulczyńskiego we współpracy z Pawłem Szroniakiem oraz spotkanie z autorami
Protest song to dwukanałowa instalacja dźwiękowa prezentowana w Parku Strzeleckim. Praca podejmuje problematykę erozji swobód osobistych i zanikania przestrzeni prawdziwe publicznych w oparciu o casus polskich Romów. Materiałem wyjściowym kompozycji jest głos Marzeny Siwak, charyzmatycznej przedstawicielki romskiej społeczności w Tarnowie. W swojej wypowiedzi recytuje i komentuje polskie ustawy z lat 50. Utwór odtwarzany jest cyklicznie o każdej pełnej godzinie, przy zachowaniu relacji z naturalną audiosferą Parku.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A