Ferie 2019 w Tarnowie

  • Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza do skorzystania z oferty zajęć dla dzieci i młodzieży w okresie ferii zimowych.

W ofercie, z której można skorzystać w filii Muzeum w tarnowskim Ratuszu, znalazły się dwa tytuły zajęć: „Wio koniku, wio!” oraz „Szlachcianka i szlachcic w 3D”. Na pierwsze, przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, zapraszamy w dniach 15-17 stycznia. Na drugie, przygotowane dla dzieci 
w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, zapraszamy w dniach 22-24 stycznia. Wszystkie rozpoczynać się będą o godzinie 11.00, koszt to 6 zł za osobę.

Wprowadzeniem do zajęć „Wio koniku, wio!” będzie zapoznanie dzieci z eksponatami w Zbrojowni Sarmackiej. Uczestnicy dowiedzą się, jak ważną rolę w historii Polski odegrały konie, zobaczą wspaniale zdobione siodła paradne, części rzędów końskich oraz omówią z prowadzącym znaczenie przysłów: „Znamy się jak łyse konie”, „Koń by się uśmiał”, „Zrobić kogoś w konia”.  Następnie dzieci wykonają własnego konika
i ozdobią jego siodło „drogimi kamieniami”, jak za czasów dawnej Rzeczpospolitej szlacheckiej.

W części wprowadzającej do zajęć „Szlachcianka i szlachcic w 3D” dzieci dowiedzą się, jak wyglądały dawne modne stroje, z czego były wykonywane i jak je przechowywano. Następnie poznają, z jakich elementów składał się szlachecki strój staropolski. W części warsztatowej uczestnicy własnoręcznie wykonają  ozdobną kartkę „Szlachcianka i szlachcic w 3D” w formacie A4. Dzieci zabiorą prace ze sobą, jako pamiątkę.

Zapraszamy do zapisu na zajęcia telefonicznie (14 692 90 00) lub osobiście w Ratuszu.

 

  • BWA Tarnów

Ubiory, stroje, ciuchy - co mówi o nas moda - warsztaty dla młodzieży
12.01.2019, sobota
g. 11:00-12:30
wiek uczestników: 14+
prowadzenie: Maja Starakiewicz
koszt: 1 zł/uczestnik
miejsce: BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1
Materiały zapewnia organizator.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: edukacja@bwa.tarnow.pl, 606 146 520.
 
Codziennie odpowiadamy sobie na pytanie „W co się dzisiaj ubrać?" - i te odpowiedzi rzadko są całkiem przypadkowe. Za pomocą ubrań mówimy światu coś o sobie - moda to w końcu sposób komunikacji.
Na warsztatach będzie można dowiedzieć się jak w czasach dawnych za pomocą ubrań wyrażano własne poglądy i pokazywano kim właściwie się jest. Zajęcia będą składały się z krótkiej prezentacji, swobodnej rozmowy o ubraniach i modzie w naszym życiu oraz ćwiczeń podczas, których uczestnicy będą pisać i rysować. Nie są wymagane żadne umiejętności rysunkowe. Zapraszamy osoby zainteresowane modą, historią a także wszystkich innych - temat będzie ciekawy dla każdego, bo przecież każdy z nas nosi ubrania!
 
Prowadzenie:
Maja Starakiewicz - ilustratorka i projektantka graficzna, doktorantka na ASP w Krakowie, autorka książki aktywnościowej „Pociąg do opowieści”,  programu edukacyjnego pod tym samym tytułem oraz tekstów o sztuce i projektowaniu graficznym. Laureatka nagrody Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi (wspólnie z Jakubem Woynarowskim).

Warsztaty towarzyszą wystawie „Wielcy sarmaci tego kraju / Wielkie sarmatki tego kraju”

 

Warsztaty ze Studiem Sztuki Kobalt
14-16.01.2019, poniedziałek-środa
grupa I g. 10:00-11:30
grupa II g. 12:00-13:30
wiek uczestników: 6-10 lat
prowadzenie: Studio Sztuki Kobalt (Patrycja Plich i Marta Węglińska)
koszt: 10 zł za dzień / uczestnik
miejsce: BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1
Materiały zapewnia organizator.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: edukacja@bwa.tarnow.pl, 606 146 520.


Poniedziałek
„Czytadło – abecadło”

Warsztat przygotowuje do samodzielnego wykonywania formy książki i notatnika z dostępnych pod ręką materiałów. Korzystanie z surowców odzyskanych – papier makulaturowy, tektura, gazety itp. uczy uczestników odpowiedzialnego podejścia do środowiska naturalnego. Ponadto nietypowość niektórych materiałów, z którymi będziemy pracować rozwija wyobraźnię otwierając na niekonwencjonalne rozwiązania.
Praca nad własnym eksperymentalnym tekstem połączonym z ilustracjami uczy interdyscyplinarnego myślenia. Wytworzenie od początku do końca samodzielnie książki jako dobra kulturowego i wypełnienie ich własnymi ideami wyzwala w uczestnikach poczucie sprawczości i wiarę we własne umiejętności.

Wtorek
„Wiele historii jednego obrazu”

Działanie z wybranymi dziełami sztuki malarskiej – rekonstrukcja i interpretacja obrazów nadająca im nowy sens. Każdy obraz podzielony jest na  prostokątne części (podobnie jak puzzle) – każdy uczestnik dostaje fragment obrazu, na których odwrocie znajdują się instrukcje – hasła naprowadzające na sposób przekształcenia obrazu. Uczestnicy w twórczy sposób mają zmienić dany fragment – zrobić kolaż, przerysować, powiększyć, zdeformować itp. Interpretacja dotyczyć ma zagadnień związanych z naturą – flory i fauny, żywiołów, ekologii. Użycie różnych technik plastycznych pokaże różnorodność, z jaką można działać w zagadnieniach natury i twórczego przekształcania otoczenia. W dziełach skupimy się na obecności natury – uwidocznimy ją i podkreślimy, a także poddamy analizie względem oryginału. Jest to kolażowa refleksja dotycząca związku człowieka z przyrodą, a finalna forma staje się grupową interpretacją tych zagadnień.

Środa
„Organizm, który ciągle rośnie”

Wieloelementowy kolaż w przestrzeni przedstawiający wyobrażony organizm, stworzenie które może rozrastać się w niekontrolowany sposób. Będzie to zwierzę, trochę roślina, i trochę grzyb. Podczas pracy grupowej dzieci będą swobodnie komponować różnego rodzaju kształty, łącząc je ze sobą za pomocą sznurków i pasków, przypominających korzenie, macki, ramiona. Co jakiś czas organizm będzie ożywać zmieniając swoje ułożenie – rozpięcie między ścianami, meblami, a podłogą. Instalacja nawiązuje do formy grafu i korzeni.

Prowadzenie:
Studio Sztuki Kobalt to inicjatywa skupiająca się na edukacji artystycznej dzieci, młodzieży i dorosłych, oferująca różnego typu zajęcia i warsztaty twórcze. Stawia sobie za cel rozpowszechnianie praktycznych umiejętności oraz wiedzy na temat kultury i sztuki. Autorski program zajęć uruchamia wyobraźnię i świadomość percepcji. Uczy, że sztuką nie jest poprawnie rysować, ale dobrze widzieć i myśleć.
Studio Kobalt jest prowadzone przez Martę Węglińską i Patrycję Plich.
Marta Węglińska - absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierunku Malarstwo (2014) oraz Intermedia (2016). Współzałożycielka Galerii Silverado, w ramach której realizowała wystawy, m.in. podczas niezależnych targów sztuki w Sztokholmie raz w Kopenhadze. Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Naukowego (2008, 2010, 2014, 2015). Brała udział w wystawach i rezydencjach artystycznych, m.in.: AiR w RedBase Foundation i Sesama (Yogyakarta, Indonezja), Eurasia (Zurich, University of the Arts, Toni Areal), Biennale WRO, Test Exposure (Biblioteka Uniwersytecka, Wrocław).
Patrycja Plich – absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierunku Intermedia (2016). Podejmuje działania usytuowane pomiędzy mediami, w szczególności wykorzystując specyfikę i możliwości słowa oraz bezpośredniego spotkania z odbiorcą. Autorka projektów indywidualnych, m.in. Wastebooks – notatników z materiałów odzyskanych, uczestniczka wystaw zbiorowych i pobytów rezydencyjnych (Serde Residency, Aizpute, Łotwa; Sorry, we have no rooms available, Użhorod, Ukraina); Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Naukowego (2017).

 

Warsztaty „Artysta to JA”
17-18.01.2019, czwartek-piątek
grupa I g. 10:00-11:30
grupa II g. 12:00-13:30
wiek uczestników: 6-10 lat
prowadzenie: Aleksandra Maciaszek
koszt: 10 zł za dzień / uczestnik
miejsce: BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1
Materiały zapewnia organizator.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: edukacja@bwa.tarnow.pl, 606 146 520.

Czwartek
„Na szkle malowane”

Początek zajęć stanowi krótka prelekcja prowadzącej na temat sztuki ludowej i jej obecności we współczesnym świecie. Uczestnicy warsztatów obejrzą przykłady dzieł i miejsc, w których motywy sztuki ludowej są najbardziej widoczne. Dzieci przyswoją pojęcie „sztuki ludowej” oraz „motywu”. Będą mogły wyrazić swoją własną opinię na temat prezentowanych artefaktów.
Drugą częścią warsztatów będzie praca twórcza dzieci. Dostaną one szklane szybki, na których naniesiony został wzór zaczerpnięty z motywów ludowych. Każde dziecko będzie mogło sobie wybrać taki wzór, który najbardziej mu odpowiada. Zadaniem uczestnika warsztatów będzie pokolorowanie szybki farbami plakatowymi, według technicznych wskazówek prowadzącej. Po zakończonej pracy dzieci stworzą wystawę oraz obejrzą pracę swoich kolegów i koleżanek. Po wyschnięciu obrazów prowadząca zapakuje każdemu dziecku pracę w kopertę, tak, by mogło ono bezpiecznie zabrać je do domu na pamiątkę.

Piątek
„Moja ręka”

Początek zajęć stanowi krótka prelekcja prowadzącej na temat wizerunku człowieka na przestrzeni sztuki z naciskiem na rzeźbę. Dzieci poznają tajniki pracy artysty rzeźbiarza oraz etapy powstawania rzeźby.
Drugą częścią warsztatów będzie praca twórcza dzieci. Instruktorka pokaże jak należy nakładać kawałki bandażu gipsowego na dłoń, aby dobrze wykonać odcisk - na co zwrócić uwagę, czego unikać. Uczestnicy dostaną pocięte kawałki bandażu i według wcześniejszego instruktażu (namoczenie kawałka bandażu w ciepłej wodzie i nałożenie na skórę) będą samodzielnie nakładać je na dłoń; praworęczne osoby odcisną lewą dłoń, leworęczne prawą. Kiedy gips na dłoniach dzieci będzie już zupełnie suchy, prowadząca każdemu uczestnikowi pomoże zdjąć gips, a następnie przyklei go za pomocą gorącego kleju na kartonik. Tak przygotowaną pracę – płaskorzeźbę - dzieci będą mogły samodzielnie pomalować farbami plakatowymi, a następie w papierowej torebce zabrać do domu.

Prowadzenie:
Aleksandra Maciaszek - urodzona w Rabce Zdroju. Kulturoznawca, medioznawca, pedagog. Absolwentka edukacji artystycznej na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie im. Jana Matejki. Zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową oraz fotografią.

 

Mobilny plac zabaw
21.01.2019, poniedziałek
g. 10:00-14:00
prowadzenie: PoKlocki
wstęp wolny
miejsce: BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1
Hu! Hu! Ha! Nasza zima, nie taka zła! A dlaczego? Na jeden dzień BWA zamieni się w plac zabaw. Podczas ferii zimowych zapraszamy wszystkich - zarówno małych jak i dorosłych na mobilny plac zabaw z dużymi piankowymi klockami. Cała zabawa i strefa kreatywnego budowania zorganizowana będzie w sali wystawienniczej BWA. Będzie to wspaniała okazja, aby dzieci uwolniły pokłady twórczego tworzenia w czasie ferii.

Ferie w BWA
22-25.01.2019, wtorek-piątek
g. 10:00-11:30
wiek uczestników: 6-10 lat
prowadzenie: Aleksandra Kubisztal
koszt: 10 zł za dzień / uczestnik
miejsce: BWA w Tarnowie, ul. Słowackiego 1
Materiały zapewnia organizator.
Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: edukacja@bwa.tarnow.pl, 606 146 520.

W pierwszym dniu warsztatów dzieci stworzą swój własny dziennik, który będzie pamiątką z ferii zimowych. Bez używania słów przedstawią co chcieliby robić w czasie zajęć plastycznych. W tym dniu zajmą się również ćwiczeniem z mieszania kolorów oraz sposobami przedstawiania emocji przez sztukę.
W czasie drugiego dnia uczestnicy będą uruchamiać wyobraźnię. Kierunkiem w sztuce, który wspaniale do tego zainspiruje będzie surrealizm. Wykonają ćwiczenia rysunkowe, które nie tylko fantastycznie rozwiną pomysłowość, ale będą świetną zabawą. Nikt nie śmie powiedzieć „Nie mam pomysłu”.
Podczas trzeciego dnia ferii tematem będzie architektura. Dzieci dowiedzą się kim jest architekt, w jaki sposób pracuje i co trzeba zrobić aby powstał projekt budynku. Porozmawiamy o tym, dlaczego praca architekta jest tak ważna. Uczestnicy wcielą się w rolę małych projektantów i postarają się wykonać własną makietę.
Ostatni dzień zajęć upłynie pod hasłem „Zrób to sam”. Dzieci będą miały okazję do samodzielnego wymyślenia tematu warsztatów na ten dzień. Czy będzie to zainspirowane poprzednimi zajęciami, a może coś zupełnie innego? Najważniejsze aby dzieci mogły się wyrazić twórczo!

 

  • Miejska Biblioteka Publiczna

Ferie zimowe za pasem. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach Tarnowa propozycje na aktywne spędzenie dwóch tygodni wolnego przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kubusia Puchatka na tych, którzy przyjdą do siedziby biblioteki przy ul. Staszica, czekać będzie miś wraz z przyjaciółmi. Będą drobne upominki, dużo śmiechu i teatrzyk „Zimowe zabawy” mieszkańców Stumilowego Lasu.

Dla fanów przebieranek oraz śpiewanek i instrumentów zaplanowano muzyczne spotkanie. Jego uczestnicy poznają jedną z najweselszych i gwarniejszych polskich tradycji. Dowiedzą się, kim był Turoń i jak w dawnych czasach psocili kolędnicy.

Tematem tegorocznych ferii będzie też Antarktyda – najbardziej niegościnny kontynent na ziemi. Pracownicy biblioteki zabiorą najmłodszych w wirtualną podróż po mroźnej i skutej lodem krainie. Będzie okazja, aby poznać jej najbardziej charakterystycznych mieszkańców, spróbować wytropić słonia morskiego oraz stworzyć niezwykłą zorzę polarną.

W poszczególnych filiach biblioteki będzie można też m.in. pograć w gry planszowe, poukładać puzzle, wykonać maskę karnawałową, wziąć udział w warsztatach literacko-plastycznych czy zaprojektować lampiony z wykorzystaniem różnych technik.

Szczegółowe informacje dotyczące zajęć dostępne są na oficjalnej stronie biblioteki www.biblioteka.tarnow.pl..

 

  • Centrum Sztuki Mościce

Centrum Sztuki Mościce zaprasza na warsztaty dla dzieci w wieku 6 - 10 lat, inspirowane ciałem człowieka. Dzieci poznają podstawy anatomii i spojrzą na ciało przez pryzmat ruchu i sztuki. Zajęcia odbędą się 21 - 25 stycznia 2019 r. w godz. 9.00 - 15.00 w Centrum Sztuki Mościce.

Co się będzie działo ? 
Człowiek w ruchu. Ruch w sztuce. Co powoduje, że się poruszamy? Warsztaty przewidują dużo zajęć ruchowych - indywidualnych i zespołowych. Uczestnicy poprzez ruch odnajdą na ciele i sprawdzą działanie poszczególnych części – kości, mięśni i niektórych organów. Zainspirowani działaniami artystów (tj. Leonardo da Vinci, Aleksander Calder, Theo Jansen) dzieci będą tworzyć przestrzenne prace plastyczne, żywe rzeźby i poruszające się konstrukcje, inspirowane własnym ciałem.
Poza doświadczeniami i działaniami plastycznymi przewiduje dwie przerwy, w tym dłuższą na przygotowanie posiłku i relaks. W programie przewidziany jest seans filmowy i codzienna gimnastyka poranna z przyrządami.

Każdego dnia zapewniamy: zimne i ciepłe napoje, produkty do przygotowania drugiego śniadania, ubezpieczenie, warsztaty prowadzone przez specjalistów, obecność 2 osób dorosłych w czasie zajęć

UWAGA! Prosimy o zapewnienie dziecku większej ilości wody oraz jedzenia we własnym zakresie tak, żeby wytrzymało do godziny 15.00. Prosimy o wyposażenie dzieci w obuwie zamienne.             

Zapisy/ Bilety
Aby zapisać dziecko zarezerwuj miejsce pod numerem telefonu 14 633 46 11 (pon. - piąt. w godz. 9.00 - 15.00). Kup bilet w ciągu 4 dni od rezerwacji (kasa lub przelew). Cena za cały tydzień wynosi: 220 zł za dziecko.
Rezerwacje bez wykupionego biletu będą automatycznie anulowane. Nie można zakupić biletu bez wcześniejszej rezerwacji.

Prowadzenie: Szkółka sportowo-rekreacyjna FIKOŁKI

FIKOŁKI to projekt Agaty Dudy - znanej dużej liczbie dorosłych ćwiczących fitness czy na siłowni. Z wykształcenia jest plastyczką, jednak sprawność manualną i pasję tworzenia realizuje w obszarze kultury fizycznej. Magister wychowania fizycznego, trenerka personalna (ze specjalizacją kulturystyka i odżywianie), instruktorka fitness (choreografia, wzmacnianie, zdrowy kręgosłup), instruktorka sportu m.in. ze specjalizacją gimnastyka, trenerka fitness. Anatomię zgłębiała na studiach i licznych kursach doszkalających - bez jej znajomości nie sposób zrozumieć funkcjonowania ludzkiego ciała. Jest byłą zawodniczką sportów walki. Doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą zdobywała w Global Boxing Tarnów.


Centrum Sztuki Mościce
21 - 25 stycznia 2019 r.  godz. 9.00 - 15.00
ul. Traugutta 1, 33 - 101 Tarnów
Koszt: 220 zł od dziecka
Rezerwacje:  pod nr. tel. 14 633 46 11, pn. - pt. w godz. 9.00 - 15.00
Rezerwacja biletów ważna 4 dni
www.csm.tarnow.pl