Z tej kategorii
140 lat tarnowskiego sportu na fotografiach. Wystawa „Bramki, punkty, sekundy”

2023-06-07 Kultura

Z okazji zbliżających się III Igrzysk Europejskich, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie wspólnie z Tarnowskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Tarnowskim Towarzystwem Zachęty Sztuk Pięknych przygotowało wystawę stałą „Bramki, punkty, sekundy. 140 lat tarnowskiego sportu w fotografii”. Ekspozycję otwarto w środę 7 czerwca w Arenie Jaskółka Tarnów (korona trybun nad sektorami „B”).

"Zimne spojrzenie" - ostatnie zdjęcia Żydów z getta w Tarnowie. Wyjątkowa wystawa w BWA

2023-06-06 Kultura

W Pałacyku Strzeleckim BWA można oglądać przejmującą wystawę „Zimne spojrzenie. Ostatnie zdjęcia rodzin żydowskich z getta w Tarnowie”. To pierwsza polska prezentacja ekspozycji, która do tej pory prezentowana była w Berlinie (Fundacja Topografia Terroru) i Wiedniu (Muzeum Historii Naturalnej). Wernisaż wystawy odbył się we wtorek (6 czerwca). Gośćmi wydarzenia byli m.in. dr Michael Groß - Konsul Generalny Niemiec w Krakowie, Martin Gärtner - Konsul Generalny Austrii w Krakowie, dr Margit Berner - współkuratorka wystawy (Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu) i dr Andrea Riedle - dyrektorka Fundacji Topografia Terroru w Berlinie.

„Historia jednej zbrodni”. Znakomity dokument o mordzie na rodzinie Ulmów od piątku w tarnowskim kinie "Marzenie"

2023-06-06 Kultura

Od 9 czerwca w kinach można oglądać film dokumentalny „Historia jednej zbrodni” Mariusza Pilisa, opowiadający o rodzinie Ulmów: Józefie i Wiktorii oraz ich siedmiorgu dzieci, którzy poświęcili swoje życie, próbując ratować dwie żydowskie rodziny. Niewyobrażalna zbrodnia, której 24 marca 1944 roku dokonali Niemcy, mordując z zimną krwią także malutkie dzieci Ulmów, jest dla reżysera punktem wyjścia do śledztwa w tej sprawie, a jego wyniki są szokujące.

„Inspirujący tytani” w Muzeum Okręgowym w Tarnowie

2023-06-05 Kultura

W związku ze zbliżającymi się III Igrzyskami Europejskimi, w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu (Rynek 20-21) dostępna jest wystawa „Inspirujący tytani - historia sportu w Tarnowie i regionie”. Wernisaż odbył się w poniedziałek 5 czerwca późnym popołudniem.

60 lat na scenie. Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy z okazji okrągłego jubileuszu

2023-06-04 Kultura

Zespół Pieśni i Tańca Świerczkowiacy świętuje w tym roku 60-lecie istnienia. Wyjątkowy jubileusz uczcił - jakżeby inaczej - na scenie Centrum Sztuki Mościce.

„Film balkonowy" z Grand Prix 37. Tarnowskiej Nagrody Filmowej

2023-06-03 Kultura

37. Tarnowska Nagroda Filmowa dobiegła końca. Za nami 12 projekcji konkursowych, filmy młodego widza, spotkania z twórcami, koncerty, wystawy i warsztaty. W tym roku decyzją jury Grand Prix i statuetkę „Maszkarona” otrzymał film Pawła Łozińskiego „Film balkonowy". Dokument spodobał się też jury młodzieżowemu.

W tarnowskim amfiteatrze jak w małym kinie

2023-06-02 Kultura

W piątkowy wieczór (2 czerwca) na fanów dobrego, starego kina, w amfiteatrze letnim w Tarnowie czekała nie lada niespodzianka - seans filmu niemego połączony z taperowaniem. Widzowie obejrzeli “Bestię” (1917 r.) w reż. Aleksandra Hertza, w którym główną rolę zagrała słynna Pola Negri. Projekcji towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu Orkiestry Ludwika Sarskiego. Wydarzenie zorganizowano w ramach festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa.

"Śpiąca królewna" w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół dla Niesłyszących i Słabo Słyszących w Tarnowie

2023-06-01 Kultura

"Śpiąca królewna" gościła w środę (31 maja) na scenie Centrum Sztuki Mościce. Teatralną adaptację znanej baśni braci Grimm zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół dla Niesłyszących i Słabo Słyszących w Tarnowie. Zobaczcie zdjęcia.