Z tej kategorii
Nie ma "tarnowskiego schematu". Rozmowa z prokuratorem Mieczysławem Sienickim

2020-02-21 Wywiady

Udział w sekcjach zwłok, ekshumacjach, przesłuchiwanie podejrzanych, ślęczenie nad opasłymi aktami do późnych godzin nocnych, trudne śledztwa, wątpliwości... Mieczysław Sienicki szczerze opowiada o swojej 30-letniej pracy w profesji prokuratora. Przyznaje, że to zawód niewdzięczny, nie cieszący się sympatią społeczną, wymagający dużej odporności psychicznej, wytrwałości i poczucia misji. Ma jednak świadomość, że stoi po dobrej stronie. Bo prokurator to nie tylko oskarżyciel, to w dużej mierze obrońca ofiar przestępstw, a więc sprawiedliwości w najwłaściwszym rozumieniu tego słowa.

Boże Narodzenie to święto dziecka. Rozmowa z siostrą Marią Bielaszką - zakonnicą, która przełamuje stereotypy

2019-12-23 Wywiady

Dzieci są fascynujące w swojej mądrej prostocie i ufności i to właśnie od nich powinniśmy się uczyć jak przeżywać święta Bożego Narodzenia - mówi w rozmowie z Agnieszką Cichy siostra Maria Bielaszka ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek, dyrektorka tarnowskiego przedszkola i nauczyciel kontraktowy. Sprawna menedżerka, kobieta zaradna, silna, pełna pasji i chęci pomocy innym, a przy tym wszystkim spełniona i szczęśliwa. Zapraszamy do lektury rozmowy z zakonnicą, która przełamuje stereotypy.

W Tarnowie powstaje pierwszy w Polsce autonomiczny robot bojowy. Czeka nas era wojen robotów? Rozmowa z Damianem Jaroszem

2019-10-04 Wywiady

Błyskawicznie rozwijający się postęp technologiczny sprawia, że futurystyczne wizje twórców takich jak Stanisław Lem powoli stają się rzeczywistością. Stoimy u progu ery, w której wojny będą prowadzić roboty. Wielu naukowców zajmujących się sztuczną inteligencją przestrzega, że pracując nad autonomicznymi robotami bojowymi, otworzyliśmy puszkę pandory, która zdestabilizuje świat, doprowadzając do konfliktów zbrojnych w skali większej niż kiedykolwiek i postępujących szybciej niż jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Z kolei zwolennicy robotyzacji armii uważają, że dzięki niej zmniejszy się ryzyko ofiar wśród żołnierzy. - Trudno mówić o postępie technologicznym w kontekście dobra czy zła, on jest po prostu nieunikniony - mówi w rozmowie z Agnieszką Cichy Damian Jarosz, kierownik działu konstrukcji mechanicznych w Zakładach Mechanicznych "Tarnów" S.A., w których powstaje pierwszy w Polsce autonomiczny robot z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych i bojowych. Zapraszamy do lektury rozmowy.

W harmonii z przyrodą. Rozmowa z Krzysztofem Ścieńskim

2019-06-21 Wywiady

Fotografia przyrody to jedna z piękniejszych, ale też najbardziej wymagających dziedzin fotografii. Wiele zależy w niej od szczęścia i zwykłego przypadku. Okazuje się jednak, że w poszukiwaniu dobrego przyrodniczego kadru, wcale nie musimy ruszać na koniec świata. Wystarczy odrobina wiedzy, cierpliwości i spostrzegawczości, by odkryć piękno otaczających nas parków, łąk, lasów. Zapraszamy do lektury rozmowy z Krzysztofem Ścieńskim, przedsiębiorcą oraz pasjonatem fotografii przyrodniczej i krajobrazowej.

O mądrości, która rodzi się w ciszy. Rozmowa z ks. Damianem Migaczem

2019-04-19 Wywiady

O pracy z niesłyszącymi i głuchoniemymi, mądrości która dojrzewa w ciszy i nadziei płynącej ze Zmartwychwstania z diecezjalnym duszpasterzem niesłyszących, ks. Damianem Migaczem, rozmawia Agnieszka Cichy.

O trzech takich, co nawarzyli piwa. Rozmowa z twórcami tarnowskiego browaru "Trzech Kumpli"

2019-02-15 Wywiady

Z pasji i miłości do piwa powstał w Tarnowie browar rzemieślniczy "Trzech Kumpli", który udowadnia, że tarnowskie piwowarstwo nie umarło wraz z Browarem Książąt Sanguszków, a wręcz ma się doskonale, bo wraca do korzeni: tradycyjnych metod warzenia i najwyższej jakości składników. Zapraszamy do lektury rozmowy z jego właścicielami - Piotrem Sosinem i Irminą Wachną-Sosin.

O słowiańskim świętowaniu. Rozmowa z Danutą Ceterą

2018-12-24 Wywiady

W polskiej tradycji Święta Bożego Narodzenia zawsze były czasem wyjątkowym. Nasi pradziadowie nazywali je godami lub godnymi świętami, bo wierzyli, że jest to nie tylko dzień narodzin Boga, ale też zaślubin, czyli godów światła i ciemności, dnia i nocy. Obrzędowość świąt Bożego Narodzenia łączy w sobie pogańską przeszłość, w której bieg życia uzależniony był od cyklów przyrody oraz głębokie chrześcijańskie znaczenie, którego duchowym fundamentem jest radość z tajemnicy Wcielenia Syna Bożego. Warto sięgnąć do źródeł, by nie zatracić własnej tożsamości, ale też nie poddawać się płytkiej, skomercjalizowanej wizji bożonarodzeniowej kultury, ograniczającej się do pustego rytualizmu i uginającego się od jadła stołu. O polskie świętowanie i związane z nimi zwyczaje zapytaliśmy Danutę Ceterę, kierowniczkę Muzeum Etnograficznego.

Chcę wskrzesić muzykę rockową! Rozmowa z Maksem Kwapieniem

2018-10-20 Wywiady

Tarnowski wokalista i autor tekstów, frontman hardrockowej grupy K.A.C. Sceniczna charyzma, umiejętność zjednywania sobie publiki oraz nieprzeciętne walory wokalne sprawiły, że ma szansę stać się nową gwiazdą muzycznego show Voice of Poland. Zapraszamy do lektury rozmowy z Maksymilianem Kwapieniem.