Ścigała przed kratami broni się zawzięcie, czyli co w prasie piszczy
access_time 2016-10-26 11:21:00
Zamiast na edukację wydawali na paliwo, adwokata i spa. Małe zarobki, mało tarnowian, mało małżeństw. Posprzątaj liście, bo straż wlepi ci mandat - czyli o czym przeczytamy w bieżącym wydaniu Tygodnika Temi oraz Gazety Krakowskiej.

W dzisiejszym numerze Tygodnika TEMI można przeczytać m.in. o tym:

  • Zamiast na edukację wydawali na paliwo, adwokata i spa

Kontrola dotacji przyznawanej z miejskiego budżetu na działalność niepublicznych przedszkoli i szkół przyniosła w Tarnowie zaskakujące efekty. Niektórzy właściciele placówek wydawali pieniądze między innymi na zakup paliwa i artykułów spożywczych, finansowanie usług adwokackich i pobyt w spa. W ostatnich sześciu latach skontrolowano 32 placówki nakazując zwrot niemal trzech milionów złotych. Do tej pory najwyższą kwotę, wydatkowaną niezgodnie z przeznaczeniem, musiało zwrócić Centrum Nauki i Biznesu „Żak”. Chodzi o 550 tys. zł wraz z należnymi odsetkami.

  • Małe zarobki, mało tarnowian, mało małżeństw…

Ile zarabiamy, jak mieszkamy, jak często się rozwodzimy? Urząd Statystyczny w Krakowie opublikował właśnie najnowszy „Informator statystyczny miasta Tarnowa 2016”. Raport zawiera dane ze wszystkich najważniejszych sfer życia, które daje się policzyć i podsumowuje 2015 rok.

W dzisiejszym numerze Gazety Krakowskiej można przeczytać m.in. o tym:

  • Ścigała przed kratami broni się zawzięcie

Ryszard Ścigała ponownie stanie przed sądem, aby dowodzić swojej niewinności w głośnej aferze łapówkarskiej. Były prezydent Tarnowa twierdzi, że został niesłusznie napiętnowany orzeczeniem Sądu Rejonowego w Brzesku, który skazał go na pięć lat więzienia za przyjęcie 70 tys. zł korzyści majątkowej oraz przekroczenie uprawnień. W złożonej właśnie apelacji domaga się oczyszczenia ze wszystkich zarzutów. – Uchybień, wadliwych interpretacji czy pominiętych w pierwszej instancji dowodów, na które wskazujemy w odwołaniach od wyroku, jest kilkadziesiąt. Jestem przekonany, że sąd uwzględni je teraz, w trakcie rozpatrywania apelacji – mówi Ryszard Ścigała. Odwołania od lipcowego wyroku skazującego złożyli również dwaj obrońcy byłego prezydenta. – Ze względu na kwestionowanie poprawności ustaleń sądu nie możemy złożyć innego wniosku niż ten o uchylenie zaskarżonego orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania – mówi prof. Piotr Kardas, reprezentujący Ryszarda Ścigałę. Sprawa nieprędko trafi na wokandę. Na razie brzeska Temida analizuje poprawność apelacji. Jeśli nie dopatrzy się uchybień, przekaże akta do Sądu Okręgowego w Tarnowie. Nie wiadomo, jak zachowają się wtedy sędziowie. Ich koledzy po fachu z Sądu Rejonowego w Tarnowie w 2014 r. w komplecie wyłączyli się z rozpoznawania sprawy. Jeśli scenariusz powtórzy się, sprawa trafi do innego okręgu.

  • Posprzątaj liście, bo straż wlepi ci mandat

Od dziś w mieście trwa wielka akcja. W jej ramach służby miejskie będą wywoziły z posesji mieszkańców Tarnowa worki z zebranymi liśćmi. Jesienna aura sprawia, że chodniki oraz posesje zasypane są listowiem. Mieszkańcy Tarnowa nie powinni mieć jednak problemu z pozbyciem się typowych dla tej pory roku odpadów. Worki z liśćmi będą zabierane przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. W poniedziałki ekipy pojawiać się będą w Mościcach, Chyszowie oraz na os. Koszyckim, we wtorki na Strusinie i Klikowej, w środy na Piaskówce i w Krzyżu, w czwartki na Gu mniskach, Rzędzinie i Grabówce, a w piątki na Starówce. Odbiór worków z liśćmi może odbywać się także pozawy znaczonymi terminami. Należy to wcześniej zgłosić, dzwoniąc pod nr tel. 14 625 82 09, czynny całą dobę.

Więcej szczegółów w dzisiejszych numerach TEMI oraz Gazety Krakowskiej.

Komentarze...