Historia na ruinach - Zamkomania rozpoczęta!
access_time 2017-06-01 08:00:00
To już 11 Zamkomania! W tym roku również współfinansowana z budżetu Tarnowa pod honorowymi patronatami prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli, starosty Romana Łucarza i wicemarszałka Stanisława Sorysa. Podobnie jak w latach poprzednich postaramy się ożywić ruiny naszego zamku. Szczególnie podczas kulminacyjnej imprezy - IX Tarnowskiego Turnieju o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry, który zaplanowaliśmy na 10-11 czerwca.

W tym roku przypada 99 rocznica odzyskania niepodległości przez Tarnów i kilka ważnych rocznic związanych z Zamkiem Tarnowskich na Górze św. Marcina:

  • 675 rocznica podpisania na zamku pierwszego znanego dokumentu (1342)
  • 665 rocznica śmierci założyciela miasta i zamku Spycimira Leliwity (1352)
  • 480 rocznica wizyty w zamku króla Zygmunta I Starego i królowej Bony (1537)
  • 450 rocznica śmierci Jana Krzysztofa Tarnowskiego, ale też rozpoczęcia budowy brukowanej drogi do zamku (stąd nazwa Burek) (1567)
  • 270 rocznica wydania zgody na rozbiórkę ruin (1747)

To doskonała okazja, by zwrócić uwagę mieszkańców na najstarszy w historii miasta zabytek – popadający w coraz większą ruinę zamek Tarnowskich. Z tej okazji planujemy też przygotowanie folderu dla uczestników lekcji i turnieju „ Historie znane i nieznane Zamku Tarnowskiego”.

Podobnie jak w latach poprzednich zamierzamy prowadzić akcję edukacyjną ZAMKOMANIA.

Jednym z elementów Zamkomanii są lekcje na ruinach zamku połączone ze sprzątaniem tego miejsca. Zapraszamy na nie uczniów tarnowskich szkół i placówek oświatowych.

W czasie lekcji historycznych oraz pokazów rzemieślników, łuczników i bractw rycerskich przybyłych na IX Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry” adresowanych głównie do uczniów i nauczycieli szkół średnich oraz mieszkańców Tarnowa zainteresowanych historią będziemy omawiać m.in. problemy związane z ochroną zabytków, a w szczególności zamków, przypomnimy postaci gospodarzy i gości Zamku Tarnowskich, a także pokażemy jak ożywiać nawet najbardziej zaniedbane zabytki i w atrakcyjny sposób uczyć historii.

Kulminacyjnym momentem Zamkomanii będzie „ IX Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry” na ruinach naszego Zamku. To ponadregionalna impreza, na którą zamierzamy zaprosić zaprzyjaźnione bractwa rycerskie z Polski i Ukrainy oraz przedstawicieli ginących rzemiosł: bednarza, kowala, wikliniarza, płatnerza, mincerza, tkaczki, prządki, kaletnika. Planujemy tradycyjnie już zwiedzanie zamku z przewodnikiem dr Krzysztofem Moskalem ( dwukrotnie) , które zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Oprócz uczczenia znamienitych postaci z naszej historii, turniejowej promocji ruin Zamku / najstarszego zabytku miasta - często niesłusznie pomijanego w przewodnikach ze względu na zły stan zachowania / przewidujemy promocje marki Tarnów poprzez eksponowanie dorobku naukowego i artystycznego osób pasjonujących się historią naszego miasta oraz m.in. promocję wydawnictwa autorstwa dr Krzysztofa Moskala „Kronika Tarnowa”.

- Dodatkowo, do końca października (przy sprzyjającej pogodzie) będziemy zapraszać mieszkańców na ruiny zamku, gdzie będziemy uczyć strzelania z łuku tradycyjnego- wyjaśnia Ewa Kropiowska prezes Stowarzyszenia Zamek Tarnowski.- Spotkania z łucznictwem już rozpoczęliśmy. Głównym prowadzącym jest Bogusław Kara, znakomity łucznik i prowadzący od początku nasze turnieje łucznicze.

Na zakończenie, najprawdopodobniej pod koniec września lub początku października, w zależności od pogody, zorganizujemy mini turniej łuczniczy dla tych, którzy uczestniczyli w zajęciach z łucznictwa na zamku. Przy tej okazji będziemy mówić o także historii zamku i naszego miasta- w tym o zbliżającej się w przyszłym roku 100 rocznicy odzyskania niepodległości z podkreśleniem „Tarnów – pierwszy niepodległy”..

Oprócz uczczenia ważnych postaci historycznych, turniejowej promocji ruin Zamku / najstarszego zabytku miasta - często niesłusznie pomijanego w przewodnikach ze względu na zły stan zachowania / przewidujemy promocje marki Tarnów poprzez eksponowanie dorobku naukowego i artystycznego osób pasjonujących się historią naszego miasta.
Doświadczenie pokazuje, że dzięki naszej akcji wielu mieszkańców miasta po raz pierwszy miało okazję do poznania w interesującej formie historii tego miejsca i uczestniczenia w turnieju rycerskim.

Chcemy, by dzięki naszej akcji „ZAMKOMANIA” usłyszeli o roli zamku Tarnowskich w historii Polski, odczuli potrzebę zwiedzania zabytków, nauczyli się właściwego korzystania z dóbr kultury.

Komentarze...