Wielkie sukcesy i niespodzianki pływaków z BOSiR Brzesko podczas Mistrzostw Okręgu w Pływaniu
access_time 2017-06-26 08:45:00
Pływacy BOSiR Brzesko wrócili do domu z tarczą z Mistrzostw Okręgu w Pływaniu w Bochni przywożąc 20 medali, w tym 7 złotych krążków

W ostatni weekend na Krytej Pływalni im. Jana Kota w Bochni zostały zorganizowane Mistrzostwa Okręgu Małopolskiego w Pływaniu dla roczników 2004 – 2007 oraz Memoriał na 200m stylem dowolnym im. Jana Kota. Tym razem wszystkie kluby Małopolski potraktowały te zawody, jako najważniejsze w tej części sezonu i do rywalizacji stanęło 25 klubów z Małopolski oraz …. Towarzystwo Pływackie Zielona Góra i UKS Delfin Piotrków Trybunalski. W sumie do walki o medale mistrzostw wystartowało aż 354 zawodników (!). Do Bochni ekipa BOSiR Brzesko przyjechała w najmocniejszym swoim składzie, praktycznie ze wszystkimi zawodnikami pod opieką Michała Kacera. Wyniki z końcówki sezonu pozwalały mieć nadzieję, że spora grupa pływaków BOSiR Brzesko przyjechała powalczyć na bocheńskiej pływalni o medale. Również druga drużyna regionu tarnowskiego Sokół Mościce Tarnów stawiła się w Bochni w najmocniejszym składzie pod okiem Anny Jasiak, córki najbardziej utytułowanego pływaka tarnowskiego – Andrzeja Kiełbusiewicza. Z uwagi na bardzo dużą liczbę zawodników zawody zostały podzielone na trzy bloki startowe, dwa w pierwszym dniu i jeden w drugim dniu zawodów.

Zmagania rozpoczął wyścig na 50m stylem motylkowym. Worek z medalami, jak się później okazało otworzyła najmłodsza zawodniczka BOSiR 10-letnia Natalia Gicala, wskakując na najniższy stopień podium. Większość czekała jednak na start Najlepszego Pływaka Małopolski 13 – latków Ksawerego Masiuka (13) oraz depczącego mu od początku sezonu po piętach Kacpra Stanka (13) z UKS SMS Galicja Kraków. Na starcie obaj zawodnicy stanęli z identycznym czasem zgłoszenia, rekordem życiowym 31.10 s . Walka pomiędzy nimi była zaciekła, w efekcie o prawie pół sekundy wyprzedził Stanka Masiuk zdobywając ….. srebro, bo zwycięzcą ku zdumieniu wszystkich został pływak KS Płetwal Zakopane Mateusz Mamcarz (13), który poprawił swoja życiówkę aż o prawie 6 sekund i pogodził na mecie kolegów. Ten start, jak się okazało, był zapowiedzią wielu niespodzianek, które czekały na widzów podczas Mistrzostw. W kolejnym starcie na 100m klasykiem pech „zaliczyła” Oliwia Mikulska (13) zajmując czwarte miejsce w doborowej stawce. Na tym samym dystansie Amelia Marek (12) rozpoczęła swój złoty marsz zdobywając swoje pierwsze złoto tego dnia w pięknym stylu. Po klasyku rozpoczęto zmagania na 100m grzbietem. Olbrzymią niespodziankę sprawiła Patrycja Smoleń (12), która wywalczyła srebro, przegrywając tylko z doskonałą Justyną Poznańską (12) z UKS SP8 Chrzanów. Wśród chłopców klasą samą dla siebie był Ksawery Masiuk, który wygrał z Michałem Pruszyńskim z TP Zielona Góra. W stylu zmiennym na 100m wśród dziewcząt nie było wielkich niespodzianek. Poza zasięgiem innych zawodniczek była świetna Wiktoria Ziober (12) z UKS SP8 Chrzanów oraz depcząca jej po piętach Justyna Poznańska z tego samego klubu. Amelia Marek z BOSiR Brzesko wywalczyła w tej doskonałej stawce brązowy medal, co można uznać za spory sukces. Niestety wśród chłopców pecha miał Patryk Gibuła, któremu brakło bardzo niewiele, ale jednak i musiał „zadowolić” się czwartym miejscem. Po zmiennym wystartowały sztafety. Tutaj BOSiR Brzesko był tylko obserwatorem, tak że większość zawodników, w cieniu za budynkiem basenu, rozpoczęła trochę wcześniej przerwę między blokami. Drugi blok zawodów rozpoczęły sprinty na 50m w stylu dowolnym. Tutaj też nie wystartował nikt z BOSiR Brzesko, dlatego wszyscy czekali z niecierpliwością na kolejną konkurencję 200m klasykiem i jak się okazało nie bez podstaw. Amelia Marek w swoim starcie nie dała żadnych szans rywalkom i wywalczyła drugie złoto w tym dniu. O ile wynik Marek był do przewidzenia, o tyle trzecie miejsce na tym dystansie Oliwi Mikulskiej wśród 13-latek był sporą niespodzianką, bo podium wygrała z utytułowaną Sandrą Sopatą (13) z STS Nowy Sącz. I to był wielki sukces tej cichej, ale zawsze walczącej do końca brzeskiej pływaczki. Równie miłą niespodziankę w kolejnym starcie na 200m stylem grzbietowym sprawiła Patrycja Smoleń, która tym razem wywalczyła w dobrze obstawionej stawce brąz. Wśród chłopców Ksawery Masiuk w swoim koronnym dystansie pokazał, że jest bezkonkurencyjny i na mecie wyprzedził Michała Pruszyńskiego TP Zielona Góra o prawie 9s wygrywając drugie złoto tego dnia. Dzień wśród konkurencji indywidualnych zamknęło 400m dowolnym. Wśród dziewcząt wielka niespodziankę sprawiła jedna z najsympatyczniejszych pływaczek BOSiR Brzesko Julia Dadej (12), która spróbowała z udanym skutkiem swoich sił na tym dystansie i zajęła 3 miejsce ustępując tylko utytułowanej Wiktorii Ziober z UKS SP8 Chrzanów oraz równie dobrej Kamili Kania z Solne Miasto Wieliczka. Wśród 13-latek o mało co, a byłaby równie miła niespodzianka ale niestety Oliwia Brach na mecie przegrała walkę o trzecie miejsce z Renatą Wilczek z Płetwala Zakopane. O ile tutaj zabrakło niewiele do szczęścia, o tyle Patryk Gibuła (12) szczęściu dopomógł i na tym samym dystansie zajął doskonałe drugie miejsce ustępując jedynie liderowi klasyfikacji 12-latków Jakubowi Gościńskiemu z UKS SMS Galicja Kraków. Pierwszy dzień zawodów zamknęły sztafety, w których BOSiR Brzesko nie startował.

Drugi dzień zmagań rozpoczął finał Memoriału na 200m dowolnym im. Jana Kota. BOSiR Brzesko nie wystawił zawodników do tej konkurencji, tak więc brzescy pływacy razem ze zgromadzonymi na widowni byli tylko obserwatorami świetnych startów finałowych. Wśród dziewcząt o tytuł najlepszej powalczyły koleżanki klubowe Wiktoria Ziober z Justyną Poznańską z UKS SP8 Chrzanów, które nie dały żadnych szans starszym o rok koleżankom. Na mecie pierwsza była Ziober ale walecznej Poznańskiej do szczęścia zabrakło bardzo niewiele. Równie ekscytujący finał był wśród chłopców, gdzie sympatyczny Kacper Stanek z UKS SMS Galicja Kraków walczył do samego końca z Tomaszem Buczkowskim (13) z TP Zielona Góra. Niestety na samym końcu zabrakło trochę sił i musiał uznać pierwszeństwo zielonogórskiego kolegi. Po startach memoriałowych rozpoczęły się starty indywidualne na 50m grzbietem. Ponownie miłą niespodziankę sprawiła Patrycja Smoleń wypływając brązowy medal w dobrej stawce. Wśród chłopców szans konkurencji nie dał Ksawery Masiuk zdobywając w grzbiecie kolejny złoty medal, poprawiając przy tym swój rekord życiowy. W kolejnej konkurencji na 50m klasykiem pech wśród najmłodszych „zaliczyła” Natalia Gicala (10), która zajęła czwarte miejsce przegrywając podium z Jagodą Skrzypek z UKS SMS Galicja Kraków. Wśród 12-latek znowu klasa sama dla siebie była Amelia Marek wygrywając kolejne złoto w pięknym stylu. Wśród 13-latek Oliwia Mikulska zajęła 5 miejsce, czym pokazała, że sprinty nie są jej domeną. W kolejnym starcie na 100m motylkowym Julia Dadej, mimo wysiłków musiała zadowolić się czwartym miejsce w gronie 12-latek. Na tym samym dystansie Oliwia Mikulska, choć nie stanęła na podium, to sprawiła miłą niespodziankę zajmując piąte miejsce w doskonałej stawce. Patryk Gibuła na tym samym dystansie musiał uznać wyższość Filipa Mordarskiego z STP Nowy Sącz. Nie był na mecie pocieszony ale jest faktem, że Mordarski zrobił w ostatnim półroczu olbrzymie postępy. W kolejnym starcie na 200m zmiennym o mało co, a mielibyśmy miłą niespodziankę, bo kolejne złoto wygrała Amelia Marek, a Patrycji Smoleń do podium zabrakło bardzo niewiele i zajęła ostatecznie czwarte miejsce. Patryk Gibuła wśród chłopców na tym dystansie znowu musiał uznać wyższość Filipa Mordarskiego z STP Nowy Sącz oraz Bartka Sowy z UKS SMS Galicja Kraków zajmując trzecie miejsce. Zmagania indywidualne drugiego dnia zakończyło 800m dowolnym. W gronie 12 latek ponownie wielką niespodziankę sprawiła Julia Dadej wypływając drugie miejsce i ustępując najwyższe miejsce na podium utytułowanej Kamili Kani z Solnego Miasta Wieliczka. Wśród 13-latek ponownie brązowy medal wywalczyła Oliwia Brach. Wśród 13-latków zanosiło się na wielkie emocje, bo w najsilniej obsadzonym biegu wystartował Ksawery Masiuk z najlepszym czasem rankingu, wspólnie z Kacprem Stankiem z UKS SMS Galicja Kraków oraz dwoma doskonałym zawodnikami TP Zielona Góra Tomaszem Buczkowskim i Kornelem Bawolskim. Niestety po 100m widać było, że Masiuk słabnie, a po 400m wydawać się mogło, że ktoś „odłączył” Masiukowi zasilanie. Musiał zadowolić się ostatecznie czwartym miejscem w tej świetnej stawce. Być może pogoda, czy wcześniejsze straty spowodowały szybsze zużycie „paliwa”, którego brakło na długi dystans.

Ostatecznie BOSiR Brzesko „zgarnął” 20 medali. Liczyli wszyscy na 19, tak więc było spore zaskoczenie, szczególnie kilkoma medalami. W klasyfikacji generalnej tym razem ani Masiuk, ani Marek nie stanęli na najwyższym podium, ale z reguły jest tak, że ten kto nie wygra na 800m dowolnym, ma małe szanse na sukces końcowy w klasyfikacji. Pomimo wszystko Mistrzostwa można uznać za bardzo udane. Amelia Marek potwierdziła swoja dominację w klasyku, Ksawery Masiuk w grzbiecie zgarniając komplet złotych medali. Patrycja Smoleń pokazała swoje aspiracje do walki o dobre miejsca na podium w stylu grzbietowym, a Julka Dadej i Oliwia Brach na długich dystansach w dowolnym. Patryk Gibuła ma wielki potencjał, który ponownie pokazał, ale musi jeszcze więcej wysiłku włożyć w treningi, aby czołówka nie „odpłynęła”.