Tarnów stolicą zbrodni? Oświadczenie policji
access_time 2018-04-25 10:26:00
Policja opublikowała oświadczenie, w którym odnosi się do sensacyjnego tekstu zamieszczonego w piątkowym wydaniu Gazety Krakowskiej pt. „Tarnów jest synonimem zbrodni. Te dane szokują" i zwraca uwagę, że zawarte w nim informacje są zmanipulowane.

Poniżej zamieszczamy treść oświadczenia:

20 kwietnia 2018 roku na łamach Gazety Krakowskiej, w części dotyczącej regionu tarnowskiego ukazał się artykuł „Tarnów jest synonimem zbrodni. Te dane szokują". Materiał prasowy przedstawia nasze miasto jako miejsce o najwyższej liczbie przestępstw, porównując go do „Eldorado dla wszelkiej maści przestępców". Autor artykułu, szczególnie sensacyjnym tytułem i podtytułem, może wzbudzać nie tylko zainteresowanie, ale i zaniepokojenie mieszkańców Tarnowa. Tymczasem Tarnów, co zgodnie podkreślają jego władze, to miasto nie tylko przyjazne, ale także bezpieczne, posiadające skutecznie działającą Policję. Potwierdzają to również statystyki. Od lat wykrywalność przestępstw tarnowskiej Policji utrzymuje się na równym, wysokim poziomie. W I kwartale tego roku wykrywalność ogólna i kryminalna przestępstw sięgnęła poziomu 91 procent (wykrywalność przestępstw gospodarczych 95,5 procent), co plasuje ją w czołówce najlepiej działających jednostek województwa małopolskiego.

NA OGÓLNĄ LICZBĘ 8193 PRZESTĘPSTW POPEŁNIONYCH W 2016 ROKU (POWOŁUJE SIĘ NA NIĄ AUTOR ARTYKUŁU), 6367 STANOWIĄ PRZESTĘPSTWA GOSPODARCZE - należy podkreślić, że pojedynczym sprawcom tych przestępstw, zarzucono kilkaset, a nawet kilka tysięcy czynów. Żeby nie być gołosłownym trochę statystyki. W 2017 roku tarnowska Policja zakończyła 21 spraw wieloczynowych, w których odnotowano 16 tysięcy przestępstw i 177 sprawców. Tylko w czterech takich sprawach policjanci ujawnili 15771 czynów i postawili zarzuty 8 osobom. Artykuł Gazety Krakowskiej, pomijając tę informację, wprowadza pewien element dezinformacji i, co równie ważne, może bezpodstawnie wywołać w mieszkańcach Tarnowa fałszywe przeświadczenie, że miasto do bezpiecznych nie należy. Ponadto należy podkreślić, że mieszkańcy Tarnowa i okolic dowiadywali się o statusie pokrzywdzonego w sprawach gospodarczych od policjantów właśnie.

Pozostałe 1088 przestępstw, do których doszło na terenie Tarnowa i powiatu tarnowskiego w 2017 roku, stanowiły czyny najbardziej groźne dla obywatela i godzące w jego poczucie bezpieczeństwa w codziennym życiu, takie jak: kradzież z włamaniem, kradzież, rozbój, bójka i pobicie, uszkodzenie cudzej rzeczy, kradzież pojazdu oraz uszczerbek na zdrowiu. Tarnowska Policja wykryła ponad połowę z nich i postawiła zarzuty 424 sprawcom. Z całą pewnością to efekt systematycznej i rzetelnej pracy tarnowskich policjantów, którzy dokonują umiejętnej analizy prowadzonych przez siebie spraw, wykrywają czyny niezgodne z prawem, potrafią dotrzeć do sprawców i skutecznie rozliczyć ich z przestępczej działalności.

Z wyrazami szacunku

asp. szt. Paweł Klimek

Oficer Prasowy Zespołu do spraw Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie

 

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A