Kontrakt na specjalistyczne badania przyszłych mam
access_time 2018-12-24 05:07:00
Coraz więcej pacjentek korzysta w Tuchowie z Programu badań prenatalnych, umożliwiającego leczenie niektórych wad płodu jeszcze w łonie matki. Liczba pań, które poddają się takiej diagnostyce rośnie z roku na rok o kilkadziesiąt procent. W roku bieżącym będzie ich blisko dwa tysiące. Centrum Zdrowia Tuchów podpisało właśnie z Narodowym Funduszem Zdrowia kontrakt na realizacje tych badań w ciągu najbliższych pięciu lat.

Nieinwazyjne badanie płodu, przeprowadzone w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego, pozwala upewnić się, że dziecko rozwija się prawidłowo. Składa się na nie badanie USG i biochemiczne testy krwi. - Współczesne narzędzia diagnostyczne umożliwiają wykrycie części wad płodu już w łonie matki. W takiej sytuacji lekarze mogą leczyć nienarodzone jeszcze dziecko lub przygotować się do udzielenia mu właściwej pomocy już po porodzie – mówi dr nauk medycznych Artur Czekański, specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa. 

Warto dodać, że ryzyko wystąpienia patologii płodu rośnie powyżej 35. roku życia matki. Ponadto przeprowadzenia badań prenatalnych jest zalecane w sytuacji, gdy w rodzinie matki były choroby genetyczne lub jeśli poprzednie dziecko urodziło się z wadą. Warunkiem wykonania takiej diagnostyki jest skierowanie, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę. Na badania można się rejestrować pod numerem tel. 14 65 35 114

Ryzyko populacyjne urodzenia dziecka z wadą wrodzoną wynosi około 3 – 5%. Każdy przypadek stwierdzonej patologii wymaga weryfikacji za pomocą badań genetycznych. Niektóre problemy zdrowotne płodu np. zakażenie parwowirusem można leczyć poprzez wewnątrzmaciczne przetoczenie krwi. 

Warto podkreślić, że badania prenatalne są bezpieczne dla dziecka i dla matki. Według opinii specjalistów ultrasonografia nie ma negatywnego wpływu na zdrowie dziecka, na wagę urodzeniową noworodków ani na wady nienarodzonych dzieci.

Komentarze...