Mistrzostwa Polski we wspinaczce sportowej
access_time 2019-07-01 13:17:00
Od piątku w Tarnowie i Krakowie rywalizowali najlepsi polscy zawodnicy w Mistrzostwach Polski seniorów i młodzieżowców we wspinaczce sportowej. W naszym mieście odbędą się jeszcze Puchar Europy juniorów, finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz Mistrzostwa Polski juniorów i młodzików. Zawody są etapem przygotowań i kwalifikacji do sierpniowych Mistrzostw Świata 2019 w Tokio, Japonia.

Mistrzostwa zainaugurowały piątkowe zmagania w hali Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, gdzie na ściance służącej do bicia rekordu świata toczyła się rywalizacja w „czasówce”. Natomiast w niedzielę najpierw miała miejsce konkurencja prowadzenia, a później odbyła się dekoracja najlepszych trójboistów. 

Łącznie do rozdania było czterdzieści osiem medali, z czego aż piętnaście przypadło w udziale zawodniczkom i zawodnikom AZS PWSZ Tarnów.

Siedem medali zapewniła sobie w tych zawodach Aleksandra Kałucka. Najszybsza sprzed dwóch lat juniorka świata zdominowała kategorię młodzieżową, triumfując zarówno w swojej koronnej konkurencji na czas, jak i w boulderingu oraz w zmaganiach na prowadzenie. Wyniki te dały jej rzecz jasna złoty medal w trójboju olimpijskim. W rywalizacji seniorek, nasza zawodniczka wywalczyła drugie miejsce w „czasówce” - w finale przegrywając z Aleksandrą Rudzińską z Korony Kraków - oraz zdobyła brązowe medale w boulderingu i w trójboju (w prowadzeniu sklasyfikowana została na dziewiątej pozycji).

Druga z sióstr Kałuckich, Natalia wywalczyła w kategorii młodzieżowej srebrne „krążki” w konkurencji na czas, w boulderingu oraz w trójboju, w prowadzeniu była natomiast trzecia. Natalia Kałucka była także o krok od medalu wśród seniorek. W konkurencji na czas sklasyfikowana została na czwartej pozycji, bieg o brązowy medal przegrywając z Patrycją Chudziak z Pol-Inowex Skarpa Lublin. W boulderingu zawodniczka AZS PWSZ zajęła szóste miejsce, w prowadzeniu była jedenasta, co dało jej szóste miejsce w trójboju.

Wśród panów wspinacze AZS PWSZ zdobyli trzy medale w konkurencji na czas. W rywalizacji seniorów najszybszy okazał się Marcin Dzieński, w finale pokonując swojego klubowego kolegę, Mikołaja Wróblewskiego. W pozostałych konkurencjach, mogącemu się poszczycić tytułem mistrza świata w „czasówce”, Marcinowi Dzieńskiemu powiodło się jednak gorzej i w trójboju sklasyfikowany został na szóstym miejscu.

W „czasówce” młodzieżowców pierwszą lokatę zapewnił sobie natomiast Konrad Gruszka, który w klasyfikacji generalnej tej konkurencji sklasyfikowany został na bardzo wysokiej, piątej pozycji. Dzięki dziewiątemu miejscu w boulderingu i ósmej lokacie w konkurencji na prowadzenie, zawodnik AZS PWSZ Tarnów zdobył także – wspólnie z Rafałem Bąkiem – brązowy medal w trójboju młodzieżowców (wśród seniorów był dwunasty).

Gorzej powiodło się w małopolskich mistrzostwach aktualnej wicemistrzyni świata w konkurencji na czas, Annie Brożek, która w swojej koronnej konkurencji sklasyfikowana została na piątej pozycji, a w trójboju uplasowała się na dwunastym miejscu. Tytuły w trójboju zdobyli Ida Kupś i Piotr Schab z KS Korona Kraków.

Fot. Mateusz Niemczura

Komentarze...