Co za forma! Natalia Kałucka wygrała zawody Pucharu Świata i poprawiła "życiówkę"
access_time 2023-07-03 14:40:00
Nie minęły jeszcze dwa tygodnie od zdobycia przez Natalię Kałucką złotego medalu Igrzysk Europejskich we wspinaniu na czas, a tarnowianka świętuje kolejne zwycięstwo. 21-latka triumfowała w rozegranych w niedzielę w szwajcarskiej miejscowości Villars zmaganiach Pucharu Świata we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. To jej pierwsza wygrana w zawodach tej rangi, w dodatku okraszona nową "życiówką".

Natalia Kałucka z najlepszej strony pokazała się już w kwalifikacjach. W niezwykle wyrównanym biegu półfinałowym pokonała swoją rywalkę, Lijuan Deng z Chin, uzyskując czas 6.45 s. Tarnowianka poprawiła tym samym swój rekord życiowy sprzed kilkunastu dni, gdy podczas Igrzysk Europejskich na ściance wspinaczkowej w Tarnowie wynikiem 6,57 pokonała aktualną rekordzistkę świata, Aleksandrę Mirosław.

W finale Pucharu Świata Natalia Kałucka nie dała szans Amerykance Emmie Hunt, wygrywając o czasie 6.55 s.

Do fazy finałowej dostała się również bliźniacza siostra Natalii Kałuckiej - Aleksandra. W kwalifikacjach wywalczyła trzecie miejsce (6.82 s.). Niestety w pierwszym pojedynku pucharowym zaliczyła dwa poślizgnięcia, przegrywając z Włoszką Beatrice Colli. Ostatecznie Ola sklasyfikowana została na dziewiątej pozycji. Kolejna tarnowianka - Anna Brożek - nie przebrnęła eliminacji i ostatecznie z czasem 7.72 s. zajęła dwudzieste drugie miejsce. Do finałowej szesnastki nie udało się też awansować zawodnikom AZS AT Tarnów. Marcin Dzieński z czasem 5.49 s zakończył rywalizację na dwudziestej ósmej pozycji, zaś Mikołaj Wróblewski na czterdziestym dziewiątym miejscu (6.00 s).