Naturalne czy syntetyczne – które ubrania sportowe są lepsze?
access_time 2024-05-06 11:01:00
W różnych dziedzinach życia spotykamy się z twierdzeniem, że najlepsze jest zawsze to, co naturalne. Naturalna żywność jest zdrowsza, naturalne meble – przyjemniejsze, naturalne zabawki – bezpieczniejsze. Na ogół zasada ta dotyczy również odzieży. Tymczasem większość naszych ubrań sportowych jest wykonana ze sztucznych włókien. Jakie są tego powody? Czy rzeczywiście wszystkie ubrania sportowe są uszyte z syntetyków?

Tkaniny syntetyczne – dlaczego są odpowiednie w przypadku odzieży sportowej?

Odzież sportowa rządzi się swoimi prawami. Oczywiście musi być wygodna i oddychająca, ale to jeszcze za mało, aby można było swobodnie biegać, jeździć na rowerze czy trenować na siłowni. Sportowe ubrania powinny doskonale radzić sobie z odprowadzaniem wody. Jeśli będą nasiąkać naszym potem, spowodują nie tylko dyskomfort, ale też zwiększą ryzyko powstawania podrażnień, a nawet infekcji bakteryjnych i grzybiczych skóry.

Z tego właśnie powodu ciuchy sportowe często mają w składzie wyłącznie (lub głównie) włókna syntetyczne. Do najczęściej stosowanych należy poliester. Materiał ten jest bardzo wytrzymały – przetrwa nawet wielokrotne pranie. Do tego nie ulega rozciąganiu. W efekcie może być stosowany przez kilka sezonów, nawet przy intensywnych treningach. Nie chłonie wilgoci, jest powszechnie dostępny i stosunkowo tani, a także łatwy w obróbce, dzięki czemu szyje się z niego zarówno getry, jak i koszulki. W sklepie polskiego producenta odzieży sportowej ATTIQ znajdziesz ubrania uszyte z wysokiej jakości sportowego poliestru, sprawdzające się świetnie o każdej porze roku i w każdych warunkach.

Podobnymi właściwościami cechują się inne tkaniny syntetyczne, np. lekki polipropylen, który można prać nawet w wysokich temperaturach, czy bardzo trwały poliamid, najczęściej komponowany z innymi materiałami ze względu na swoją sztywność (np. z nadającym ubraniom plastyczności elastanem).

Tkaniny naturalne – które sprawdzają się w przypadku ciuchów sportowych?

Czy to oznacza, że tkaniny naturalne nie nadają się do wytwarzania odzieży sportowej? Na pewno nie jest do tego stworzona bawełna. Choć przewiewna i przyjemna w dotyku, to ma ona jednak poważną wadę, dyskwalifikującą ją na polu sportowym – szybko chłonie wilgoć i długo pozostaje mokra. Ubrania z bawełny zdecydowanie warto natomiast nosić na co dzień.

Jako surowiec do produkcji ubrań sportowych coraz powszechniej wykorzystywana jest natomiast wełna merino – czyli pochodząca od owiec merynosów. Włókna te mają szereg właściwości bardzo pożądanych w trakcie treningu. Są czterokrotnie cieńsze od ludzkiego włosa, dzięki czemu nie mają właściwości drażniących (jak klasyczna wełna). Ich pierwsi właściciele — czyli owce — przystosowali się do przetrwania w trudnych warunkach, czego przejawem jest m.in. skręt wełny, blokujący pęcherzyki powietrza i tworzący w ten sposób naturalną warstwę izolacyjną, zapewniającą ciepło zimą, a chłód latem. Co więcej, wełna merino nie chłonie wilgoci – a zatem główny problem dotyczący bawełny w tym wypadku nie występuje. Wisienką na torcie jest natomiast zagęszczenie włókien, dzięki któremu ubrania wykonane z wełny merynosów są jednocześnie ciepłe i cienkie, a także skutecznie chronią przed promieniowaniem UV. Więcej o właściwościach tej niezwykłej wełny przeczytasz na https://attiq.net/blog/post/welna-merino.html.

Do krawieckich pracowni sportowych z powodzeniem wkroczył też bambus. Roślina ta znana jest z błyskawicznego wzrostu, dzięki czemu stanowi doskonałe źródło surowca. Najczęściej z włókna bambusowego wykonana jest oddychająca, przewiewna bielizna, która skutecznie odprowadza wilgoć na zewnątrz.

Odzież sportowa o specjalnych właściwościach – z czego jest wykonana?

W składzie odzieży sportowej można znaleźć także szereg innych surowców. W przypadku ubrań wierzchnich, które mają uchronić nas przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, powszechnie spotykany jest teflon, który nie ulega zawilgoceniu i ułatwia skórze oddychanie. Może on zabezpieczyć przed wiatrem oraz przed słabym i umiarkowanym deszczem.

Nylon bywa (nieco na wyrost) określany tańszym zamiennikiem jedwabiu. Jest nie tylko bardzo miękki, delikatny i miły w dotyku, ale też wytrzymały, szybkoschnący, odporny na wilgoć i na gniecenie. Wiskoza natomiast zapewnia przewiewność, ale już nie ciepło, dlatego polecana jest zwłaszcza w przypadku treningów w gorące dni.

Bardzo często w składzie ubrań sportowych znajdziemy mieszanki różnych surowców. Są one komponowane w sposób umożliwiający wykorzystanie maksimum ich właściwości.

pl / fot. attiq.net

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821