Diecezja tarnowska ma 14 nowych księży. To najwięcej w kraju
access_time 2024-05-27 08:30:00
14 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. To o trzech więcej niż w roku ubiegłym. Uroczystość odbyła się w sobotę 25 maja w bazylice katedralnej w Tarnowie.

Dla absolwentów Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i ich rodzin był to dzień szczególny. Po 6 latach nauki, z rąk biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża otrzymali święcenia kapłańskie. W uroczystości uczestniczyli duchowni, rodziny i przyjaciele wyświęconych księży oraz przedstawiciele ich parafii. Wkrótce neoprezbiterzy otrzymają od biskupa powołania do pracy w konkretnych parafiach.

Diecezja tarnowska od lat przoduje w ilości powołań. Wprawdzie w tym roku zanotowano nieznaczny wzrost z 11 do 14, ale o optymizm wciąż trudno. W skali całego kraju Kościołowi przybyło 235 nowych księży, z czego 153 diecezjalnych i 82 zakonnych. To o około 50 mniej niż rok temu. Na drugim miejscu pod względem liczby wyświęconych kapłanów jest archidiecezja krakowska (13). Po 9 księży przybyło w archidiecezji warszawskiej i diecezji radomskiej a 7 w diecezji kaliskiej. W większości pozostałych diecezji liczba nowo wyświęconych księży oscyluje w przedziale od 2 do 5. Są jednak miejsca, gdzie w ogóle nie było nowych święceń. Tak jest w archidiecezji warmińskiej i archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

A. Cichy / fot. ks. Tomasz Śpiewak, Maciej Adamczyk, archiwum diecezji tarnowskiej

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A,821