Jak dbać o dietę na wakacjach
access_time 2013-07-24 12:30:14
Wakacje to czas rozluźnienia. Ważny jest relaks, wypoczynek, piękna opalenizna oraz zabawa. Niestety często po urlopie okazuje się, że rozluźnione zasady żywieniowe wpłynęły na problem z nadwagą i pogorszeniem sylwetki.
Wakacyjne diety to nieprzemyślane wybory żywieniowe, a walka z pokusami stojącymi na każdym kroku jest bardzo ciężka. Przemieszczając się uliczkami malowniczych zakątków, letnich kurortów natrafiamy na pokusy: słodycze, alkohole, lody, jednym słowem puste kalorie. Efekt takiej diety jest wiadomy - nadwaga. Rozmowa z Pauliną Tendera z Perfect Body - Studia Modelowania Sylwetki o diecie i zasadach żywieniowych podczas wakacji. Jak zdrowo odżywiać się poza domem, szczególnie w letnie, upalne dni? Zdrowe odżywianie to przede wszystkim duże ilości świeżych owoców i warzyw, zdrowe białka oraz tłuszcze. Łatwo się mówi, ale niestety praca nad naszymi nawykami żywieniowymi odbywać się musi w trybie ciągłym. Czy można zrobić sobie przerwę w myciu zębów, myślę że znaleźliby się odważni, którzy stanowczo mówiliby, że tak. Czy znają konsekwencje? próchnica, paradontoza, sztuczna szczęka. Tak samo jest z dietą, czyli właściwym sposobem odżywiania się, gdzie w sposób ciągły stosując zdrowe nawyki żywieniowe wypracowujemy dobrą wagę, wymarzoną sylwetkę, a tym samym zdrowie. Poza domem należy zatem stosować kilka prostych zasad, aby nie musieć ukrywać negatywnych skutków złych wyborów żywieniowych. Proszę wymienić podstawowe zasady, jak się zdrowo odżywiać?
 • Jedz regularnie, 5 posiłków dziennie średnio co 3 - 4 godziny.
 • Staraj się zabierać ze sobą zdrową przekąskę, aby unikać kupowania słodyczy lub żywienia się w fast foodzie.
 • Korzystaj ze świeżych owoców i warzyw, pamiętając o tym, że powinno być 5 - 7 porcji dziennie.
 • Słodycze zjadaj 1 raz w tygodniu, a w ciągu dnia cukry proste tj. soki owocowe, cukry rafinowane oraz owoce zjadaj do godz. 13.00. Po południu więcej warzyw.
 • Jedz ryby 2-3 razy w tygodniu naprzemiennie z mięsem 2 - 3 razy w tygodniu.
 • Wybieraj restauracje, w których masz szeroki wybór sałatek, surówek, możliwość pieczenia na grillu, duszenia lub pieczenia w piekarniku.
 • Pij wodę najlepiej 0,04 l na kg masy ciała.
 • Pamiętaj, że możesz zawsze poprosić o spakowanie na wynos, jedz do sytości.
 • Im bardziej kolorowy twój talerz, tym lepiej jesteś odżywiony.
 • Nie omijaj żadnego posiłku, nawet jeśli uważasz, że za 6 godzin wychodzisz na ognisko, grilla, przyjęcie.
 • Pamiętaj, że głodny zjesz o wiele więcej. Wakacje to dobre jedzenie, a przede wszystkim lody, desery. Które z nich według Pani to tzw. "mniejsze zło"? Wybierając porę jedzenia pysznych deserów starajmy się, aby było to do godziny 13.00, potem nasz organizm ten cukier wykorzysta do budowania "oponki tłuszczowej". Najlepsze lody to sorbety z dodatkowymi owocami, możemy również wybierać sałatki owocowe, lekkie ale co najważniejsze posiadające błonnik i wiele witamin i minerałów. Pamiętajmy właśnie o witaminach i minerałach, gdyż ich niedobór może tłumaczyć podjadanie. Jaka dieta jest najlepsza? Dieta zbilansowana i różnorodna dająca uczucie sytości, zadowolenia nawet podczas odchudzania. Dobry wybór w czasie wakacji to przede wszystkim posiłki lekkie bogate w wartości odżywcze. Jak je ułożyć? 1. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Wybieraj produkty z trzech grup żywnościowych: A) warzywa i owoce B) białko C) produkty skrobiowe 2. Przekąska do godz 13.00 A) owoce B) białko 3. Obiad, aby był lekki powinien zawierać: A) 1/2 talerza surówek lub warzyw w różnej postaci B) 50 g produktów skrobiowych C) białko od 65 do 120 g 4. Przekąska po godz. 13.00 A) świeże warzywa B) białko 5. Kolacja powinna być najlżejszym posiłkiem zjedzonym 2-3 godzin przed snem, powinna się składać z: A) białka B) warzyw To wcale nie jest takie proste. Może nam Pani podsunąć jakiś łatwiejszy sposób? Można znaleźć kogoś, kto ułoży nasz jadłospisy za nas, a potem dodatkowo będzie nas motywował w stosowaniu się do wszystkich zaleceń. Ostatnio uruchomiłyśmy na www.facebook.com/perfectbodystudio konkurs, w którym można wziąć udział i zmienić swoje nawyki żywieniowe.
 • Komentarze...
  testststs 10,2,9,1,A