W tym roku pożegnaliśmy wybitnych ludzi
access_time 2012-10-31 19:23:12
Na grobach wspominamy tych, których już nie ma wśród nas. Znicze zapalą się na mogiłach naszych bliskich, znajomych i przyjaciół. W tym szczególnym czasie wspominamy również znane osoby związane z Tarnowem.
Wioletta Hajduk Po ciężkiej chorobie nowotworowej 18 stycznia 2012 r. zmarła Wioletta Hajduk. Była nauczycielka, którą w walce z rakiem wspierał cały Tarnów. Miała za sobą wiele poważnych operacji i kilkanaście chemioterapii. Po każdej z nich choroba odpuszczała na chwilę, by po kilku miesiącach powrócić z jeszcze większą intensywnością. Gdy wyczerpały się wszystkie możliwości leczenia w Polsce, podjęto kosztowne leczenie w klinice w Chinach. W zebraniu pieniędzy pomogli ludzie dobrej woli. Pieniądze, które pozostały ze zbiórki na jej leczenie, zostały przekazywane chorym na walkę z nowotworami.
Barbara Marianowska Była posłanka ziemi tarnowskiej Prawa i Sprawiedliwości - Barbara Marianowska zmarła 10 lutego 2012 r. Miała 65 lat. Była posłem na sejm IV, V i VI kadencji. Urodziła się 29 maja 1947 roku w Wielkiej Brytanii. W 1976 roku ukończyła studia na Wydziale Ekonomiki Przemysłu Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W 2002 roku wstąpiła do Prawa i Sprawiedliwości, zasiadała we władzach regionalnych i krajowych tej partii. W wyborach kandydowała z okręgu tarnowskiego. Posłanka Marianowska pracowała w Izbie Skarbowej, Urzędzie Kontroli Skarbowej i w Delegaturze Najwyższej Izby Kontroli w Krakowie. W 2005 roku tygodnik "Polityka" zaliczył ją do dziesiątki najpracowitszych polskich parlamentarzystów. Od lat zmagała się z ciężką chorobą.
Lidia Holik-Gubernat 12 kwietnia 2012 r. w wieku 80 lat zmarła Lidia Holik-Gubernat, aktorka Tarnowskiego Teatru od 1951 roku. Debiutowała rolą Wani Aleksiejewa w "Poemacie pedagogicznym" Antona Makarenki. Do 1958 roku pracowała w Tarnowie, później, w teatrach w Sosnowcu, Katowicach, Stefana Jaracza oraz Teatrze Dziennikarza i Aktora w Kielcach. W 1966 roku powróciła do Tarnowa i Tarnowskiego Teatru w roli Oleńki w "Potopie" wyreżyserowanym przez Kazimierza Barnasia. Na deskach teatralnych zagrała blisko sto ról. M.in.: "Miłość w Wenecji", "Wesele", "Białe małżeństwo", "Śluby panieńskie", "Chłopiec z gwiazd", "Krzesła". Rozpoczęła również próby do spektaklu "Trzy siostry", niestety ze względu na stan zdrowia musiała zrezygnować z roli.
Jerzy Reuter Wybitny dziennikarz, autor słuchowisk radiowych, dramaturg i pasjonat historii Tarnowa, Jerzy Reuter, zmarł 25 kwietnia 2012 r. w Tarnowie. Miał 56 lat. - Czasami coś napiszę, coś przeczytam, ale nie przejmujcie się, nie biorę tego na poważnie - tak charakteryzował siebie na blogu, który namiętnie pisał. Urodził się w Sanoku w 1956 roku, ale od wielu lat związany był z Tarnowem. Od ponad trzydziestu lat pisał - to była Jego prawdziwa pasja. Najpierw Jego opowiadania trafiały "do szuflady" ale kilka z nich udało Mu się w końcu wydać. W 2007 roku ukazał się zbiór opowiadań "Zdrada", a dwa lata później "Opowiadania". Od ponad czterech lat był stałym współpracownikiem "Gazety Tarnowskiej" - piątkowego dodatku do "Gazety Krakowskiej". Spod jego ręki wyszło niemal dwieście tekstów poświęconych historii Tarnowa, 160 Pitawali Tarnowskich i kilkadziesiąt ostrych jak brzytwa felietonów opisujących tarnowską rzeczywistość.
Jacek Andrucki 17 października 2012 r., w wieku 67 lat zmarł Jacek Andrucki. Aktor, reżyser, dyrektor artystyczny Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie w latach 1992-1994. Jacek Andrucki był także dyrektorem teatrów w Białymstoku, Koszalinie i Rzeszowie. Ukończył Wydział Aktorski PWSTiF w Łodzi (w 1971 roku), a w 1981 roku Wydział Reżyserski PWST w Warszawie. - Przez wiele lat "Księga bałwochwalcza" z 1992 w reżyserii pana Jacka Andruckiego była wspominana, jako jeden z najlepszych spektakli jaki powstał w naszym teatrze - mówi Rafał Balawejder, obecny dyrektor Teatru w Tarnowie.
Zobacz także: Wspomnienie osób, które odeszły - 2011 rok
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A