Monodram Haliny Kwiatkowskiej "Wielki Kolega – Jan Paweł II" (WYGRAJ BILET)
access_time 2011-10-14 19:20:40
Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II w Tarnowie obchodzi 5-lecie działalności. Punktem kulminacyjnym obchodów będzie, zaplanowany na 18 października, monodram Haliny Kwiatkowskiej "Wielki Kolega Jan Paweł II", poświęcony patronowi Warsztatu.
18 października 2011 r. godz. 18:30 Teatr im. Ludwika Solskiego Sztuka ta będzie monodramem Haliny Kwiatkowskiej. Aktorka jest wieloletnią koleżanką Karola Wojtyły z lat szkolnych i studenckich. Monodram jest oparty na książce Haliny Kwiatkowskiej o Karolu Wojtyle, z którym – jak pisze "los zetknął ją w "Ślubach panieńskich" Aleksandra Fredry, wystawianych w wadowickim Gimnazjum". U boku Karola Wojtyły zagrała wówczas Anielę. Tematem spektaklu są wspomnienia i anegdoty o wielkim Polaku - od czasów Wadowic aż do Watykanu, a wszystko to przeplatane jest poezją z tajnego Teatru Rapsodycznego. Artystka wykorzystała w nim swoje wspomnienia o Karolu Wojtyle zawarte wcześniej w książce jej autorstwa pod tym samym tytułem. - Ilekroć zdarza mi się mówić o Janie Pawle II, zaczynam od tego wiersza: "Litwo, ojczyzno moja..." - zaznacza aktorka. Tymi strofami "Pana Tadeusza" rozpoczyna się przedstawienie. Po Inwokacji w klimat wieczoru delikatnie wprowadza też dźwięk wiolonczeli, gdzie rozpoznajemy melodię "Barki", ulubionej pieśni naszego Ojca Świętego. Trwa to krótko i, można powiedzieć, dyskretnie. Wiolonczelistka, Renata Cebulska, która towarzyszyć będzie do końca aktorce, stoi z boku, oddalona od proscenium, wsłuchana w słowa artystki i tylko od czasu do czasu sięga po instrument, by jego pięknym brzmieniem wejść w tę ciszę między słowami. Ten piękny, głęboki, przejmujący zarówno w treści, jak i w wykonaniu monodram aktorka inkrustuje (dosłownie) najpiękniejszą polską poezją, tymi utworami, które grane były w Teatrze Rapsodycznym. Ach, jakże doskonale powiedziany jest tu fragment "Króla Ducha" Słowackiego, a fragmenty "Pana Tadeusza", a "Fortepian Chopina"... Jakiż to musiał być teatr ogromny, ten rapsodyczny teatr...
Dla czytelnikow portalu Tarnow.net.pl - Warsztat Terapii Zajęciowej im. Jana Pawła II przygotował konkurs z wejściówkami na Monodram Haliny Kwiatkowskiej. Do wygrania: - dwa podwójne zaproszenia Każdy kto prześle na adres redakcja@tarnow.net.pl w terminie 17 października (włącznie) swoje imię i nazwisko oraz nr tel. weźmie udział w losowaniu wejściówek. W temacie maila należy wpisać MONODRAM. Zwycięzcy zostaną poinformowani telefonicznie o wygranej.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A