Przegląd prasy
access_time 2011-06-01 15:34:24
Średnio grzeczny prezydent Ścigała. Poważne utrudnienia w ruchu pociągów. Sztorc uniewinniony - czyli przegląd dzisiejszej prasy lokalnej, co o Tarnowie i regionie pisze TEMI, Gazeta Krakowska oraz Dziennik Polski.


Temi 1 czerwca 2011 r.

Szkoły razem
Tygodnik o kolejnym zespole szkół na mapie edukacyjnej Tarnowa. Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Tarnowie składa się teraz z trzech szkół. Do gimnazjum i liceum dołączyła szkoła podstawowa. Taką decyzję podjęli tarnowscy radni. Do tej pory ZSO nr 1 w Mościcach tworzyło IV Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum nr 10. Teraz dołączy Szkoła Podstawowa nr 17.

Miejsce dla przewlekle chorych
W Tarnowie rozpoczął działalność drugi w mieście Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Nowa placówka mieści się w budynku Domu Pomocy Społecznej przy ul. Szpitalnej i jest kolejnym oddziałem Szpitala im. E. Szczeklika. Osoby przewlekle chore będą miały tam zapewnioną fachową opiekę.

Więcej komunalnych mieszkań
Miasto rozstrzyga właśnie przetarg na wykonanie dokumentacji i kosztorysu budowy mieszkań komunalnych przy ul. Konnej w Tarnowie wraz z zagospodarowaniem terenu wokół budynku. Według wstępnych założeń jedno z mieszkań przeznaczone będzie dla osoby niepełnosprawnej. Inwestycja zostanie zrealizowana w przyszłym roku.

Gazeta Krakowska 1 czerwca 2011 r.

Poważne utrudnienia w ruchu pociągów
Gazeta informuje o utrudnieniach komunikacyjnych. Od dzisiaj nie dojedziemy pociągiem z Tarnowa do Stróż koło Nowego Sącza. Rozpoczyna się generalny remont linii kolejowej, który połączony będzie m.in. z całkowitą wymianą torów na tym odcinku. Ruch pociągów między Tarnowem a Stróżami będzie zawieszony do końca sierpnia. Zarówno PKP Intercity, jak i Przewozy Regionalne wprowadziły na ten czas zastępczą komunikację autobusową.

Średnio grzeczny prezydent
W Gazecie Krakowskiej wywiad z prezydentem Tarnowa Ryszardem Ścigałą rozmawia Hubert Wal, uczeń I klasy Niepublicznej Niepłatnej Szkoły Podstawowej w Tarnowie. W odpowiedzi na zadane pytanie prezydent m.in. zdradził kim chciał zostać, jak był małym chłopcem. Okazuje się, że.... kosmonautą, aby wylecieć gdzieś wysoko, aby sprawdzić czy Ziemia jest naprawdę okrągła. Ryszard Ścigała lubi słodycze, najbardziej sernik. Na pytanie: "Czy był Pan grzecznym dzieckiem i czy w szkole miał Pan same piątki oraz szóstki?", szef samorządu odpowiedział: (śmiech) Oj nie, niestety nie. W miarę grzeczny zrobiłem się dopiero na studiach, wcześniej opiekunowie mieli ze mną czasem kłopoty. Mówiąc krótko - byłem... średnio grzeczny, a czasem trzeba było mnie przywołać do porządku. A jak bawił się prezydent ze swoimi córkami, gdy były małe? Mieliśmy jedną nietypową, ulubioną zabawę. Udawaliśmy, że się gubimy. I poznawaliśmy, jeżdżąc samochodem, różne zakamarki naszego miasta, regionu, czy innych miast. I wszyscy udawaliśmy, że się ciągle gubimy. Czasem bawiliśmy się też w czasie burzy - córki się bały grzmotów, a ja przekonywałem, że jak zjemy cukierka - to przestajemy się bać.

Dziennik Polski 1 czerwca 2011 r.

Młodzi Wolontariusze z Pałacu
Na pierwszej stronie lokalnego dodatku do Dziennika Polskiego można zobaczyć zdjęcie młodych wolontariuszy. Klub Kreatywnej Młodzieży - Młodzi Wolontariusze, działa w tarnowskim Pałacu Młodzieży od września 2010 roku. Skupia młodzież otwartą na potrzeby innych, zwłaszcza osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych i chorych. Młodzi wolontariusze, pomagają także swoim rówieśnikom - w czasie dyżurów w świetlicy środowiskowej chętnie odrabiają zadania z dziećmi. O swoich działaniach piszą na blogu: www.kreatywnamlodziez.blog.onet.pl

Sztorc uniewinniony
W poniedziałek Sąd orzekł, że były przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego a obecnie poseł PSL Andrzej Sztorc jest niewinny - czytamy w Dzienniku Polskim. Andrzeja Sztorca oskarżano o wyłudzenie od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dopłat bezpośrednich do gruntów rolnych. Były samorządowiec a obecnie poseł miał złożyć do ARIMR wnioski z danymi nie mającymi pokrycia w rzeczywistości a dotyczącymi wielkości upraw rolnych, na które przysługiwały unijne dotacje. W latach 2004-2006 Andrzej Sztorc naraził Agencję na niekorzystne rozporządzenie mieniem w łącznej kwocie ponad 27 tysięcy złotych.

Dodzwonimy się do Krakowa
Od 1 stycznia 2012 roku mieszkaniec Małopolski, który zadzwoni na telefon alarmowy połączy się z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Krakowie. Stamtąd wezwanie będzie przekazane odpowiednim służbom w jednym z dwóch tworzonych centrów regionalnych województwa małopolskiego. Jedno z nich, dla 8 powiatów, mieścić się będzie w Tarnowie i będzie obejmować 1,3 mln mieszkańców. W praktyce każdy, kto od nowego roku, zadzwoni pod numer alarmowy dodzwoni się do Małopolskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, przy ulicy Basztowej 22 w Krakowie. Tam dyspozytor przyjmie zgłoszenie i przekieruje je do odpowiednich służb na terenie, z którego otrzymano zgłoszenie. W założeniu czas podjęcia działań ma nie być dłuższy niż dotąd.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A