Policzyli pasażerów - zbliża się podwyżka cen biletów
access_time 2011-05-30 17:47:13
Zarząd Komunikacji Miejskiej przeprowadził badania mające na celu dokładne określenie liczby korzystających z miejskich autobusów. Zebrane dane pomogą w opracowaniu optymalnego sposobu funkcjonowania komunikacji publicznej.


Tego rodzaju badania przeprowadzane są co roku i wykonywane są w większości przez tarnowskich miłośników komunikacji miejskich. Ich zadaniem jest liczenie na danych trasach wsiadających, wysiadających i pozostających w autobusie pasażerów, w dni robocze, w soboty i niedziele. Potem raporty trafiają do Zarządu Komunikacji Miejskiej w Tarnowie.

- Dzięki temu mamy aktualne informacje dotyczące "obłożenia" funkcjonujących linii, a w oparciu o poczynione analizy możemy wprowadzać korekty - mówi Krzysztof Kluza, dyrektor ZKM.

Z komunikacji miejskiej w Tarnowie korzysta 15 mln pasażerów rocznie. W dni robocze jest ich nieco mniej niż rok temu, za to wzrosła liczba w soboty i w niedziele. Najliczniejszą grupą pasażerską są uczniowie.

Dodatkowo wynajęto prywatną firmę, która zadaniem będzie opracowanie najbardziej ekonomicznego modelu funkcjonowania przewozów prowadzonych przez ZKM. Chodzi o to, by trasy dostosować do potrzeb społecznych i zracjonalizować wydatki na utrzymanie linii. Prawdopodobnie w przyszłym roku zajdą pod tym względem istotniejsze zmiany. Liczenie pasażerów nadal będzie się odbywać, ale ludzi zastąpi nowoczesna technika. W dużej części autobusów MPK znajdą się urządzenia elektroniczne, które zbadają frekwencję na różnych trasach.

Zaplanowano również przeprowadzenie badania ankietowego wśród pasażerów, które pomoże określić oczekiwana osób korzystających z miejskiej komunikacji oraz umożliwi wprowadzenie pożądanych zmian w funkcjonowaniu miejskich przewozów. Ostatnie takie badanie przeprowadzono pięć lat temu.

Przynajmniej do połowy czerwca obowiązywać będą obecne ceny biletów autobusowych. Skutki uchwalonej przez Radę Miejską podwyżki nieco się opóźnią. Według jej założeń jednorazowy bilet zwykły kosztować ma 2,40 zł (teraz 2,30 zł). Za taki sam bilet objęty 50% zniżką (np. dla studentów) zapłacić trzeba będzie 1,20 zł (obecnie 1,15 zł). Ulgowy lokalny (m.in. dla uczniów) podrożeje do 1,40 zł (z 1,30 zł). Już obecnie ceny w Tarnowie są wyższe niż w miastach porównywalnych. 2 zł kosztuje przejazd komunikacją miejską w Kielcach, Piotrkowie Trybunalskim, Białymstoku czy Zielonej Górze. Część radnych sprzeciwiała się projektowi, uważając, że podwyżka uderzy w budżety najbiedniejszych rodzin, które muszą korzystać na co dzień z miejskich autobusów.


Zobacz także:
O WŁOS OD TRAGEDII: Autobus MPK wbił się w kościelne schody (FOTO, WIDEO)
Od 1 marca kanar będzie używał siły?
Zakup klimatyzowanych autobusów nie wpłynie na podwyżkę cen biletów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A