Oficjalne otwarcie tarnowskiego teatru (FOTO)
access_time 2011-04-16 18:25:42
Po prawie dwóch latach gruntownej przebudowy w czwartek wieczorem uroczyście otwarto nowy gmach Tarnowskiego Teatru im. Solskiego. Pierwszym spektaklem na nowej scenie był "Kwartet dla czterech aktorów" Bogusława Schaeffera.


Jak mówił podczas uroczystości prezydent Tarnowa, Ryszard Ścigała, miasto, które urasta do rangi subregionalnej i jest drugim po Krakowie ośrodkiem w Małopolsce, zasługuje na własny teatr. - Dokonała się tu nie modernizacja, a rewolucja - podkreślił Ścigała przypominając, że na fundamentach historycznego budynku Sokoła, w którym mieścił się stary teatr, powstał zupełnie nowy, nowoczesny gmach, który będzie nową atrakcją Tarnowa. Oryginalna architektura budynku zmieni też oblicze tej części miasta.

W trakcie otwarcia marszałek województwa małopolskiego, Roman Ciepiela, przekazał tablicę z adresem "Mickiewicza 4", życząc, by teatr kontynuował piękną tradycję działalności artystycznej oraz na zawsze był związany z tym adresem.

Przebudowa budynku Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego była finansowana ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z budżetu miasta Tarnowa. Jej koszt wyniósł ok. 15 mln zł.

Po modernizacji teatralny budynek zyskał zupełnie nową, przeszkloną elewację od strony ulicy Mickiewicza. Zmienił się układ niektórych pomieszczeń teatralnych - m.in. małej sceny; przebudowana została duża scena, zmienił się kąt nachylenia widowni.

Przez blisko dwa lata tarnowska placówka korzystała z gościnnej sceny w Pałacu Młodzieży na czas remontu swojej siedziby. Nowa scena została zainaugurowana w czwartek przedstawieniem "Kwartet dla czterech aktorów" Bogusława Schaeffera. W obsadzie spektaklu widzowie zobaczyli: Jana Frycza, Andrzeja Grabowskiego, Mikołaja Grabowskiego i Jana Peszka.

Przed rozpoczęciem spektaklu na scenie przedstawiono multimedialną prezentację historii tarnowskiego teatru. Wydarzeniem towarzyszącym uroczystemu otwarciu sceny był wernisaż wystawy Ewy Zuby-Benn. Zainaugurowana została w ten sposób stała przestrzeń wystawiennicza znajdująca się w teatralnym foyer. Pierwszą premierę w nowym budynku zapowiedziano na najbliższą sobotę. Będzie to "Tajemniczy ogród" w reżyserii Tomasza Obary.

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie działa od jesieni 1945 roku. Zainaugurował działalność "Zemstą" Aleksandra Fredry w reżyserii Ludwika Solskiego, który wystąpił także w roli Dyndalskiego.

Zdjęcia autorstwa Jakuba Gabika


Zobacz także:
Efekty specjalne... w teatrze, w którym rozkwitł "Tajemniczy ogród" (FOTO)
Solski - trzecia generacja (FOTO)
Zobacz nowy budynek teatru od środka (FOTO)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A