Wpływowe Kobiety Tarnowa
access_time 2011-03-08 08:53:36
Dzisiaj obchodzimy Dzień Kobiet. Nasze miasto ma wiele utalentowanych, wpływowych, kompetentnych pań. Działają w samorządach, zarządzają urzędami i instytucjami. Osiągają sukcesy zawodowe i sportowe. Zobacz zestawienie Wpływowych Kobiet Tarnowa.

Urszula Augustyn


Podczas gali finałowej III edycji Tarnów International Jazz Contest

Urodzona w Tarnowie, rocznik 1964. Mężatka, dwoje dzieci. W 1990 ukończyła studia magisterskie w krakowskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej na Wydziale Filologii Polskiej. Przez 15 lat pracowała jako nauczyciel w szkołach podstawowych. Jako dziennikarka współpracowała z "Gościem Niedzielnym", Radiem Plus Tarnów oraz z katolickim portalem OPOKA, w którym tworzyła polską wersję Radia Watykan. Była prezenterką w Radiu RDN Małopolska i dziennikarką w Biurze Prasowym Konferencji Episkopatu Polski oraz w polonijnym miesięczniku Nasze Słowo w Hanowerze. Jest także członkiem Zarządu Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży "KANA" w Tarnowie. W 2005 z listy Platformy Obywatelskiej została wybrana posłem V kadencji w okręgu tarnowskim. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski, otrzymując 10 480 głosów.

Swoim nazwiskiem corocznie wspiera międzynarodowy festiwal jazzowy "Tarnów International Jazz Contest". Jak sama pisze o sobie jest optymistką. Szuka w ludziach i dokoła siebie pozytywów.

W kwietniu Prezydentowa Anna Komorowska na zaproszenie posłanki Urszuli Augustyn przyjedzie do Tarnowa. Ta deklaracja Pierwszej Damy jest jednym z efektów spotkania obu pań, jakie miało miejsce w Pałacu Prezydenckim. Jak mówi U. Augustyn: - Spędziłyśmy miłe chwile na rozmowie o Tarnowie, problemach kobiet, polityce, zdrowiu i edukacji.

Klaudia BuczekPodium w Edynburgu, 2010 r.

Jedna z najmłodszych kobiet w naszym zestawieniu. Podobnie jak tarnowianka Edyta Ropek, Klaudia odnosi sukcesy we wspinaczce sportowej. Zaczęła się wspinać w 2006 roku biorąc udział w tradycyjnej akcji “Lato w mieście”. Talent nie uszedł uwadze instruktorów i tak trafiła ona pod skrzydła Tomasza Oleksego, który obecnie jest jej trenerem.

W drugim sezonie startów została wybrana do kadry narodowej, a w roku 2009 zadebiutowała na zawodach międzynarodowych. Niezłe wyniki (m.in. 4 miejsce w Pucharze Świata na czas w Tarnowie) przyczyniły się również do sukcesu medialnego w postaci zajęcia 3 miejsca w plebiscycie Gazety Krakowskiej na młodego sportowca Tarnowa. Rok później w tym samym plebiscycie na najlepszego sportowca 2010 roku zdobyła pierwsze miejsce.

Największym osiągnięciem Klaudii jest zwycięstwo w Mistrzostwach Świata Juniorów w swojej koronnej konkurencji wspinania na czas (Edynburg, 2010).

Obecnie Tarnowianka, oprócz poświęcania się wspinaniu, rozpoczęła studia na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym o specjalności dietetyka.

Anna Czech

Urodzona w Tarnowie, rocznik 1953. Absolwentka Akademii Rolniczej w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu. Obecnie dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie oraz prezes Małopolskiego Związku Pracodawców Z.O.Z. Od 2002 r. radna miejska. W r. 1991 objęła stanowisko kierownika oddziału epidemiologii w Terenowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tarnowie. Po wygraniu konkursu została powołana przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej na stanowisko Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego i zarazem dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tarnowie. W tym okresie rozbudowała i wyposażyła w nowoczesny sprzęt tarnowskie laboratoria SANEPID-u. W latach 1997-1998 pełniła funkcję Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, gdzie przeprowadziła m.in. modernizacji części laboratoriów. W 1998 Anna Czech wygrała konkurs i została dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie. Funkcje tę pełni do dziś. Dzięki jej staraniom tarnowski szpital rozszerzył działalność o nowe oddziały [Rehabilitacji, Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia, Chirurgii Onkologicznej, Chemioterapii i Zakład Radioterapii, Szpitalny Oddział Ratunkowy]. Kierowana przez nią placówka jest obecnie jednym z najlepiej wyposażonych szpitali w Małopolsce i drugim, obok Krakowa, ośrodkiem onkologii w regionie. W tym roku szpital kierowany przez Annę Czech planuje rozpoczęcie budowy pierwszego w powiecie tarnowskim oddziału psychiatrii. W r. 2004 członkowie Małopolskiego Związku Pracodawców ZOZ, czyli szefowie 35. małopolskich szpitali publicznych, wybrali Annę Czech na prezesa zarządu organizacji, która reprezentuje interesy zakładów opieki zdrowotnej w Małopolsce.

Anna Czech jest pomysłodawcą Tarnowskiej Opieki Domowej. Z jej inicjatywy powstała wypożyczalnia, która nieodpłatnie udostępnia sprzęt rehabilitacyjny i ortopedyczny osobom chorym i cierpiącym w domu. Założyła [2003] Fundację Kromka Chleba, której statutowym celem jest niesienie pomocy ludziom w trudnej sytuacji życiowej. Fundacja stworzyła m.in. pierwszą i jedyną w Tarnowie łazienkę, a następnie noclegownię dla bezdomnych mężczyzn i kobiet. Corocznie organizuje spotkania wigilijne i wielkanocne dla bezdomnych oraz tradycyjną tarnowską Świąteczną Zupę. Obecnie Fundacja przygotowuje się do budowy pierwszego w Tarnowie hospicjum stacjonarnego, które zapewni opiekę paliatywną i duchową ludziom pogrążonym w chorobie.

Od 2002 r. radna Miasta Tarnowa. W ostatniej kadencji przewodnicząca Komisji Rodziny i Spraw Społecznych oraz członek Komisji Zdrowia.

Anna Czech jest laureatem wielu nagród przyznanych za działalność na rzecz osób potrzebujących pomocy. W 2003 r. wybrana została przez czytelników małopolskiej Gazety Krakowskiej „Człowiekiem Roku”. W r. 2004 wyróżniona przez czytelników Super Expressu w plebiscycie „Komu Skrzydła, komu Rogi” za „nieustanną pomoc biednym i bezdomnym (wyszukiwanie im pracy, noclegu), realizowanie pięknej idei – łazienek dla bezdomnych”. W roku 2005 r. - z ramienia Kapituły Tarnowskiej nagrodzona tytułem „Dobroczyńca Roku”. W roku 2008 otrzymała nagrodę Amicus Hominium [Przyjaciel Ludzi] przyznaną przez samorząd Województwa Małopolskiego w kategorii Polityka Społeczna. W r. 2009 wybrana została „Kobietą Roku Miasta Tarnowa”, a przyznaną w plebiscycie nagrodę przekazała na rzecz pomocy podopiecznym Domu Opieki Społecznej dla Dzieci Upośledzonych Intelektualnie.

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych startowała w wyścigu o fotel prezydenta miasta Tarnowa. Przegrała z Ryszardem Ścigałą, uzyskując 26,39% głosów poparcia.

Agnieszka Kawa


Wieloletnia dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Tarnowa. W 2008 roku objęła stanowisko dyrektora Mościckiego Centrum Kultury. W 2009 roku w Plebiscycie Czytelników TEMI otrzymała Złotą Różę za atrakcyjną ofertę MCK, za nową jakość w tarnowskiej ofercie kulturalnej, za próbę postawienie na nogi MCK. Przeprowadziła MCK przez modernizację, która trwała niemal 3 lata i pochłonęła ponad 22 mln zł. Zmieniono nie tylko wygląd, wnętrza, ale i nazwę. Obecnie Centrum Sztuki Mościce to nowoczesna, dynamiczna Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego, gdzie – korzystając z możliwości przestrzennych miejsca – udaje się tworzyć oryginalne i ambitne programy.

Dorota Kunc-Pławecka


Humanistka, dziennikarka przez ostatnich kilkanaście lat związana z radiem MAKS, a następnie radiem ESKA Tarnów. ">>Żyleta<<. Prawdziwy dynamit i gorąca redakcyjna krew. Fanatycznie oddana kolarskim katuszom." - w opinii kolegów z radia. W czerwcu 2009 roku została asystent Prezydenta Miasta Tarnowa do spraw polityki informacyjnej. Następnie zwyciężyła w konkursie na Rzecznika Prasowego Urzędu Miasta Tarnowa. Jak mówi o sobie:- Lubię współpracować z mediami, chociaż jest to trudna sprawa. Ich rolą jest krytykowanie, a ja mam z kolei dbać o dobry wizerunek.

Kazimiera Kunecka


Remedium na nieporozumienia w tarnowskim pogotowiu. Od lutego br. objęła stanowisko dyrektora tarnowskiego pogotowia. Kazimiera Kunecka ma za sobą 30 lat pracy, ukończone studia magisterskie w Lublinie i Krakowie. Wykształcenie prawnicze, ale też administracyjne i w zakresie zarządzania służbą zdrowia. Ostatnio pracowała jako główny specjalista w tarnowskim Szpitalu im. Edwarda Szczeklika. Wykłada także przedmioty prawnicze w szkołach podyplomowych.

Krystyna Latała


Krystyna Latała jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tam też ukończyła Podyplomowe Studium Upowszechniania Kultury. Najdłużej pracowała jako nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie, prowadziła także zajęcia w Kolegium Języka Polskiego. Tarnowianom jest znana również jako współzałożycielka Radia MAKS – pierwszej w regionie niezależnej, komercyjnej stacji radiowej i portalu informacyjnego Małopolski Wschodniej - intermaks. Laureatka wielu nagród i wyróżnień m.in. za pracę pedagogiczną: Kuratora Oświaty i Wychowania – 1979 r., Miasta Tarnowa – 1984 r., posiadaczka Srebrnego Krzyża Zasługi – 2001 r. Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia w dziedzinie radiowej przyznanym na wniosek KRRiT przez Prezydenta RP - 2005 r.

Krystyna Latała dołączyła na początku tego roku do grona Zastępców Prezydenta Miasta Tarnowa Ryszarda Ścigały, którymi są Dorota Skrzyniarz oraz Henryk Słomka – Narożański. W ścisłym kierownictwie Urzędu zasiadają ponadto Sekretarz Miasta Aleksandra Mizera i Skarbnik Sławomir Kolasiński. Krystyna Latała odpowiadać będzie za miejską oświatę oraz sport.

Lucyna Malec


Urodzona w Brzesku, rocznik 1960. Mistrzyni podmiany. Przewodnicząca Komitetu Ziemskiego PiS w Tarnowie, Skarbnik Zarządu Okręgowego PiS w Tarnowie, pełnomocniczka PiS rejestrując listę kandydatów w biurze wyborczym w wyborach samorządowych w 2010 r., zarejestrowała listę bez starosty Mieczysława Krasa, burmistrza Zakliczyna, i innych kandydatów zaaprobowanych wcześniej przez szefostwo PiS-u. Wpisała za to na nią, na pierwszym miejscu, własną córkę. Kilkanaście minut wcześniej w gabinecie starosty miała pokazać pierwotną listę, uzgodnioną wcześniej z członkami tarnowskiego PiS-u, na której to starosta znajdował się na pierwszym miejscu. Zapewniała, że taką listę zarejestruje.

Obecna radna sejmiku wojewódzkiego otrzymała Złotą Rózgę w plebiscycie czytelników TEMI, za manipulowanie listami kandydatów przed wyborami do Rady Powiatu Tarnowskiego.

Joanna Mazurkiewicz


16-letnia bokserka, podopieczna Aleksandra Maciejowskiego. Zawodniczka Tarnowskiej Szkółki Bokserskiej Tarnovia. Niedawno została jedną z najlepszych juniorek w kategorii 54 kg. W rozgrywanych Mistrzostwach Polski zawodniczka zdobyła tytuł wicemistrzyni Polski juniorek. Obecnie uczestniczy w obozie kadry narodowej prowadzonej przez Leszka Piotrowskiego.

Edyta Ropek


Rodowita Tarnowianka (rocznik 1979), zawodniczka Miejskiego Klubu Sportowego Tarnovia, trenerzy Arkadiusz Kamiński i Sebastian Dembicki (od 2007 roku). Dwukrotna, w tym aktualna Mistrzyni Europy z 2010 i 2008 roku, dwukrotna zdobywczyni Pucharu Świata 2009 i 2008, Wicemistrzyni Świata 2007, brązowa medalistka Mistrzostw Świata 2005, dziesięciokrotna medalistka eliminacji Pucharu Świata, dziesięciokrotna Mistrzyni Polski we wspinaczce sportowej.

Magister ochrony środowiska ze specjalizacją hydrobiologia, tytuł uzyskany na Uniwersytecie Jagiellońskim. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Obecnie studentka III roku kierunku Wychowanie Fizyczne Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Od kiedy pamięta, sport był jej hobby. Ze wspinaniem zetknęła się po raz pierwszy w 1996 roku, rozpoczynając naukę wspinaczki w tarnowskim klubie MKS Tarnovia pod okiem trenera Marcina Bibro. Chociaż wspina się w różnych częściach świata, nadal pozostała silnie związana emocjonalnie ze swoim miastem i klubem.

Zawody i przygotowanie treningowe to jej codzienna praca, do której podchodzi z pasją. Uwielbia przełamywać kolejne bariery, kocha dreszczyk emocji i adrenalinę, towarzyszącą rywalizacji na zawodach. Dlatego wybrała konkurencję wspinaczki na czas – dynamiczną, szybką i widowiskową, w której wyścig trwa kilka sekund, a o zwycięstwie decydują ułamki – jest w niej najlepsza.

Uwielbia podróże, ponieważ są okazją do poznawania nowych miejsc, ludzi i ich kultury. Szczególnie wyprawy w różne rejony wspinaczkowe, sprzyjają odkrywaniu nieznanych zakątków świata, poza utartymi turystycznym szlakami.

W kręgu jej zainteresowań jest klimatyczna muzyka, dobre filmy i wciągające książki. Z sportowych hobby, uwielbia snowboard i windsurfing, a także wycieczki rowerowe. Ulubiony rejon wspinaczkowy to Rożnów, ulubione miejsce do wypoczynku, to dzicz w Beskidzie Niskim.

Pogodna i zawsze uśmiechnięta, otwarta na nowe znajomości, ale gdy sytuacja tego wymaga potrafi być stanowcza i zdecydowana. Jej życiowe motto to: „Per aspera ad astra”.

W zeszłym miesiącu powołana do kadry narodowej PZA na sezon startowy 2011. Najpopularniejszy sportowiec ziemi tarnowskiej minionego roku.

Dorota Skrzyniarz


Z wykształcenia - historyk, magisterium na Uniwersytecie Jagiellońskiem. Dziennikarz radiowy (od 1994 r.) specjalizujący się w tematyce gospodarczej i ekologicznej. Kierownik Biura Public Relations w Zakładach Azotowych w Tarnowie Mościcach S.A. (2002-2006), twórca tej komórki, odpowiedzialna za kreowanie wizerunku firmy i komunikację z otoczeniem zakładów.

Nauczyciel i wychowawca z 16 letnim stażem pracy - nauczyciel dyplomowany, I stopień specjalizacji zawodowej, państwowy egzaminator egzaminu maturalnego z historii. Posiada kwalifikacje do sprawowania funkcji kierowniczych w placówkach oświatowych w zakresie organizacji i zarządzania oświatą.

Ukończyła studia podyplomowe: "Zarządzanie firmą i administracja" (Wyższa Szkoła Biznesu w Tarnowie, dyplom 2004 r.) oraz "Wiedza o społeczeństwie" (Uniwersytet Rzeszowski, świadectwo 2002r.). Ukończyła kurs kwalifikacyjny dla oświatowej kadry kierowniczej z organizacji i zarządzania oświatą. Ma prawo zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Ukończyła liczne szkolenia, warsztaty, kursy z zakresu m.in. komunikacji, funkcjonowania spółek kapitałowych, Nowej Matury.

Na początku roku kompetencje zastępcy prezydenta Doroty Skrzyniarz zostały poszerzone. Prócz nadzoru nad miejską kulturą i promocją, kieruje ona także pracą instytucji związanych z ochroną zdrowia i sprawami społecznymi.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A