W Tarnowie zamiast żużla będą wyścigi kosiarek
access_time 2011-03-04 10:15:18
W zawodach żużlowych w Polsce w 2011 roku obowiązywać będą nowe tłumiki mające obniżyć poziom hałasu na stadionach. Wprowadzenie urządzeń spotkało się jednak z dużą krytyką ze strony zawodników.


Komunikat Głównej Komisji Sportu Żużlowego, z 1 marca, nie pozostawia żadnych wątpliwości. W zawodach w Polsce w 2011 roku obowiązywać będą nowe tłumiki homologowane przez FIM (Międzynarodowa Federacja Motocyklowa) już od 1 stycznia 2010 roku.

Wprowadzanie nowych tłumików w motocyklach żużlowych, które miały obowiązywać już w poprzednim sezonie, spotkało się z protestami zawodników. Według nich, kibice będą mieli w tym roku do czynienia z wyścigami kosiarek. Charakterystyczny głośny warkot motocykli nie będzie już cechą charakterystyczną wyścigów.

- To dynamiczna dyscyplina. Nowe modele tłumików pozbawiają nasze silniki przede wszystkim mocy. Motocykl cierpi z powodu utraty prędkości, obniżając równocześnie poziom rywalizacji - tłumaczył w wypowiedzi dla ogólnopolskiej telewizji Tomasz Gollob, mistrz świata.

Działacze polskiej i światowej federacji pozostają niewzruszeni na głosy protestu zdecydowanej większości żużlowców, według których tłumiki nowej generacji powodują wiele defektów i stanowią zagrożenie dla zdrowia zawodników.

Dotychczas stosowane tłumiki, z homologacją z 2009 roku, będą wykorzystywane jedynie w wyścigach amatorskich oraz w zawodach miniżużla.

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A