W niektórych przedszkolach może zabraknąć miejsc
access_time 2011-02-23 14:56:09
Władze oświatowe miasta zapewniają, że w przyszłym roku szkolnym nie zabraknie miejsc w przedszkolach. To globalna ocena sytuacji. Niewykluczone jednak, że w niektórych placówkach nie będzie dość miejsc. Zapisy przedszkolaków rozpoczynają się 1 marca. Zobacz aktualną listę tarnowskich przedszkoli.


- Obecnie w przedszkolach publicznych mamy 3,3 tys. miejsc - informuje Bogumiła Porębska, dyrektorka Wydziału Edukacji UM w Tarnowie. - Oceniamy, że liczba miejsc, którymi dysponujemy, będzie w roku 2011/12 wystarczająca. Pół tysiąca mają jeszcze placówki niepubliczne. Powinniśmy sobie dać radę.

Władze oświatowe miasta liczą ponadto, iż część dodatkowych miejsc uda się wygospodarować, gdy niektórzy rodzice sześciolatków zdecydują się posłać swoje dzieci do szkoły. Wówczas więcej przyjmie się trzylatków, z którymi pod względem zapewnienia miejsc jest największy problem.

Nie można jednak wykluczyć, że w niektórych przedszkolach będzie kłopot ze względu na ich ponadprzeciętną popularność. Nie chodzi tylko o ich renomę. - Niektóre placówki są szczególnie oblegane. W dzielnicy Krzyż mamy tylko jedno przedszkole, co także może wywołać komplikacje. Wówczas zaproponujemy rodzicom miejsce w którymś z przedszkoli w centrum. Zdarza się, że rodzicom bardziej odopowiada lokalizacja nie w miejscu zamieszkania, ale w miejscu pracy. Jeśli w ogóle zajdzie potrzeba, skłonni jesteśmy utworzyć w mieście jeszcze jeden dodatkowy oddział - zapowiada Bogumiła Porębska. W tym roku zapisy do tarnowskich przedszkoli będą odbywać się drogą elektroniczną. To pozwoli na szybszą i lepszą orientację w sytuacji. W przeszłości bywało, iż rodzice składali podania nawet do pięciu placówek jednocześnie, na wszelki wypadek. Podczas ubiegłorocznej rekrutacji zabrakło miejsc dla ok. 100 dzieci.

W latach 90. w Tarnowie likwidowano przedszkola - w całości lub likwidowano niektóre działające w nich oddziały. Związane to było z głębokim niżem demograficznym. Niedawno miasto zdecydowało się na rozbudowę przedszkola nr 8.

W Tarnowie ponad 92 proc. dzieci w wieku przedszkolnym uczęszcza do placówek.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Dziennika Tarnowskiego - regionalnego dodatku do Dziennika Polskiego


ZOBACZ AKTUALNĄ LISTĘ TARNOWSKICH PRZEDSZKOLI PUBLICZNYCH


Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A