Tramwajowe tory powrócą na ulicę Krakowską
access_time 2011-02-18 17:25:45
Rewitalizacja ścisłego centrum Tarnowa trwa. Cały koszt przedsięwzięcia to 16 mln złotych. Część pracy zostało już wykonanych, następne przed nami. Wkrótce w górnym odcinku ul. Krakowskiej kamień zastąpi asfalt i betonową kostkę. Pojawią się nawet ślady tramwajowych torów.


Wielki remont ul. Krakowskiej to przede wszystkim jezdnia i chodniki wyłożone prawdziwym kamieniem, stylowe latarnie i ławeczki mają nawiązywać do wyglądu ulicy z lat przedwojennych. W najbliższych miesiącach ten fragment Tarnowa przejdzie gruntowny remont.

Samochody nadal jeździć będą w kierunku ul. Targowej, tyle że już nie po asfalcie. Ani po kocich łbach wyglądających miejscami spod asfaltu. Ułożona zostanie w tym miejscu kostka porfirowa - właśnie takiego materiału kilkadziesiąt lat temu używano do brukowania ulic. Kamień będzie miał lekko czerwonawy odcień.

Kolorystycznie będzie to dobre nawiązanie na przykład do nawierzchni ulicy Katedralnej w ścisłym już obrębie Starówki. Chodniki i plac Sobieskiego wyłożone będą z kolei dużymi płytami granitowymi. Prócz tego, w miejscu obecnych latarni staną słupy oświetleniowe stylistyką nawiązujące do okresu międzywojennego. Ładniej prezentować się będą kosze na śmieci, a znużeni spacerowicze przysiądą na stylizowanych ławeczkach. Tak Krakowska prezentować się będzie pod koniec roku na odcinku od Krasińskiego do Targowej.

Projektanci postarali się o akcent przypominający fragment z historii Tarnowa. Środkiem odnowionej jezdni poprowadzone zostaną paski czarnego kamienia, imitującego torowisko. Nie wykluczone również, że w pobliżu pojawi się replika wagonu tramwajowego.

Chodniki, parkingi oraz jezdnia znajdować się będą na jednym poziomie. Rozgraniczać je będą jedynie inne odcienie kamienia, a dzisiejsze krawężniki znikną. Nie ma jednak obaw, że parkujący zatarasują samochodami miejsca przeznaczone dla pieszych. Zabezpieczać przed tym mają nowego typu metalowe słupki. Ulokowane w sposób umożliwiający szybki demontaż dysponującym specjalnym kluczem.

Dokładnej daty rozpoczęcia remontu ulicy Krakowskiej jeszcze nie ustalono. Roboty na pewno rozpoczną się w okresie wiosenno-letnim. Prace zostaną podzielone na dwa etapy. Pierwszy obejmie odcinek między Targową i Nowym Światem, drugi od Nowego Światu do Krasińskiego. Możliwe, że gdy rozpocznie się drugi etap prawdopodobnie zajdzie konieczność zamknięcia dla ruchu obydwu odcinków ulicy. Ulice Batorego i Staszica będą dwukierunkowe - taka organizacja ruchu ma zapewnić samochodom zaopatrzeniowym dojazd do siedzib firm i sklepów na ulicy Krakowskiej. Będzie się to równało także z ograniczeniem miejsc parkingowych w ścisłym centrum. Remont zakończy się na przełomie jesieni i zimy.

Przedsięwzięcie pod hasłem „Program zapewnienia harmonii estetycznej i urbanistycznej centrum miasta”, współfinansowane z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, wchodzi w fazę kolejnych realizacji.

Tarnów otrzymał dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ponad 6 milionów złotych, co stanowi 70% kosztów kwalifikowanych. Część prac już wykonano, kolejne będą realizowane niebawem. Z kompleksowym materiałem informacyjnym w tej sprawie oraz wizualizacjami poszczególnych miejsc objętych zadaniem, zapoznają się radni podczas posiedzenia Komisji Kultury. Szczegóły poniżej w galerii zdjęć, polecamy uwadze.

Najważniejsze zadania w ramach rewitalizacji:

  • Rewitalizacja przestrzeni publicznej Placu Rybnego i Bimy.
  • Renowacja murów miejskich wraz z pracami ziemnymi w podwórkach przy istniejącym murze pierzei południowej.
  • Estetyzacja i iluminacja skwerów miejskich. Opracowanie i wykonanie ścieżki edukacyjno-historycznej w centrum miasta.
  • Zagospodarowanie przestrzeni placu targowego Burek.
  • Zagospodarowanie południowej pierzei Rynku.
  • Rozwiązanie problemów komunikacyjnych w centrum miasta czyli budowa przejścia podziemnego pod ul. Mickiewicza oraz remont odcinka ul. Krakowskiej. W ramach kosztów własnych wykonany zostanie dodatkowo remont Pl. Sobieskiego wraz z skrzyżowaniem ul. Wałowej, Katedralnej, Targowej.
  • Remont Grobu Nieznanego Żołnierza.
  • Zagospodarowanie terenu nieruchomości przy ul. Wałowa 7.
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A