Laboratorium Automatyki i Robotyki z nowym robotem
access_time 2010-11-23 09:39:17
Laboratorium Automatyki i Robotyki stworzone dla potrzeb Zakładu Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie wzbogaciło się o nowego robota przemysłowego! Zakupiony robot Kawasaki FS003N to w pełni funkcjonalne urządzenie stosowane na co dzień w przemyśle.


Jego dodatkowym atutem jest otwartość na użytkowników, która przejawia się np. w udostępnieniu bibliotek programistycznych C++, pozwalających pisać własne, zaawansowane aplikacje na PC, współpracujące z robotem. Zakup robota został dofinansowany przez Karpacką Spółkę Gazownictwa S.A. w Tarnowie.

Zakupiony zestaw edukacyjny składa się z:

  • Robota FS003N (6 osi ruchu, udźwig 3 kg, powtarzalność +/- 0.05 mm, zasięg 620 mm, waga 20 kg).
  • Kontrolera FD70 (32 I/O, Ethernet / RS 232C, pamięć 2 MB, wielozadaniowość, waga 30 kg).
  • Ręcznego programatora Teach Pendant (kolorowy dotykowy ekran 6.4” z funkcją panelu operatorskiego).
  • Oprogramowania: KCWin (do komunikacji z robotem), PCROSET (program do symulacji robota wraz ze środowiskiem pracy)
  • Chwytaka elektrycznego
Zastosowany w zestawie kontroler posiada opcję detekcji kolizji. Dzięki tej funkcjonalności, robot w przypadku uderzenia w jakąś przeszkodę (np. podczas ręcznego poruszania) zatrzyma się dużo szybciej niż w przypadku robotów pozbawionych tej opcji. Pozwala to na zminimalizowanie ewentualnych uszkodzeń, zarówno robota jak i jego otoczenia. W przypadku robota często używanego przez osoby uczące się dopiero obsługi i programowania, jest to bardzo duża zaleta.

Robot będzie wykorzystywany w Zakładzie Informatyki do zajęć dydaktycznych między innymi z przedmiotów Architektury Systemów Komputerowych, Podstawy Automatyki, Modelowanie Systemów Dynamicznych oraz na kursie Podstawy Robotyki.


Info: PWSZ w Tarnowie
Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A