Talia zakończona - zwycięzcy przekazali nagrodę dla chorej dziewczynki
access_time 2010-10-18 16:09:16
Marian Opania z Wiktorem Zborowski jako kabaret "Super Duo" zakończyli XIV Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA 2010 w Tarnowie. Pięć spektakli konkursowych oraz cztery towarzyszące obejrzało prawie 3 tysiące osób.


Zdaniem publiczności, która przyznawała w tym roku po raz drugi Grand Prix, najlepszym spektaklem okazało się "Klimakterium... i już!" z Warszawy. Nagrody indywidualne otrzymali: Piotr Gąsowski oraz Tadeusz Łomnicki z Teatru Ludowego w Krakowie.

Obecnych na gali finałowej zaskoczył odbierający w imieniu zespołu "Klimakterium" menedżer Tomasz Heller:
- Bardzo cieszymy się z tej nagrody. Podjęliśmy wspólnie decyzję, że nagrodę w wysokości 15 tys. zł przekażemy dla chorej dziewczynki Kaliny Janowskiej. Będzie nam bardzo miło, jeśli choć trochę pomożemy w ten sposób w jej nieszczęściu.

Zwycięski spektakl "Klimakterium... i już" autorstwa Elżbiety Jodłowskiej wyreżyserowany został przez Cezarego Domagałę. Występują w nim Krystyna Sienkiewicz, Elżbieta Jarosik, Ludmiła Warzecha oraz sama autorka Elżbieta Jodłowska. Scenografię i kostiumy przygotowała Tatiana Kwiatkowska a muzykę Janusz Bogacki. Premiera spektaklu odbyła się w Teatrze RAMPA, a obecnie prezentowany jest przez Agencję Artystyczną KLIMATY z Warszawy.

W ramach przewidzianej formuły przyznane zostały także nagrody indywidualne - mówi Rafał Balawejder, dyrektor organizacyjny festiwalu. Dyrekcja festiwalu wyróżniła Piotra Gąsowskiego, który z precyzją pokazał, że trudno być bożyszczem kobiet bez mamusi, mieszkania i marzeń w spektaklu "Bożyszcze kobiet". Druga nagrodę otrzymał Tadeusz Łomnicki, za stworzenie wrażenia, że słowo duet może na scenie zwielokrotnić się aż do oktetu aktorskiego w spektaklu "Duety". Obydwaj Panowie obok pamiątkowych dyplomów otrzymają także nagrody finansowe po 5000 zł.

XIV Ogólnopolski Festiwal Komedii TALIA organizowany jest przez Tarnowski Teatr od 1997 roku. Finansowany jest z budżetu miast Tarnowa oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, sponsorem głównym była firma TAURON - Polska Energia. Tytularnym mecenasem teatru jest Karpacka Spółka Gazownictwa. W czasie festiwalu organizowana była pomoc dla chorej Kaliny Janowskiej kilkumiesięcznej dziewczynki, która walczy z nowotworem złośliwym oczu (więcej informacji na www.kalinajanowska.pl).


Info: Tarnowski Teatr im. L. Solskiego

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A