Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów (22-25 lipca) (FOTO)
access_time 2010-07-22 20:47:00
W dniach 22-25 lipca odbędzie się XI Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Wydarzenie co roku odbywa się w Tarnowie. Tabor pamięci potrwa od najbliższego czwartku do niedzieli.

Jak co roku, Tabor wyjeżdża cygańskimi wozami z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Celem wędrówki jest leżąca nieopodal Tarnowa wieś Szczurowa oraz inne okoliczne miejscowości uświęcone krwią Romów, pomordowanych w czasie II wojny światowej. Przez kolejne dni TABORU PAMIĘCI uczestnicy oddadzą hołd zmarłym w miejscach ich spoczynku. TABOR przypomina tych, których życie zostało przerwane, ale i przybliża romskie tradycje, wędrowne życie, język i muzykę.

Program: (Podany czas jest przybliżony. Dokładny czas wyjazdów, postojów, popasów liczyć należy wedle słońca i końskich nastrojów.)

22 lipca (czwartek): Wyjazd z Tarnowa sprzed Muzeum Etnograficznego ok. godz. 10.00.
TRASA: ul. Krakowska, Rynek, Wałowa, Lwowska, Starodąbrowska, Słoneczna, M.B. Fatimskiej, Krzyska: Nowy Cmentarz w Tarnowie-Krzyżu – modlitwa przy grobach zmarłych Romów tarnowskich; Pawęzów, Łęg Tarnowski, Żabno: modlitwa przy mogile pomordowanych Romów; Radłów, Waryś, Borzęcin Dolny – obozowisko na Stadionie „Sokół” (ok. godz. 18.00).

23 lipca (piątek): Po śniadaniu wyjazd do Szczurowej – modlitwa przy mogile pomordowanych Romów. Oddanie hołdu na miejscu kaźni w lesie borzęckim (przy trasie 964) – Borzęcin Dolny. Wieczorem na Stadionie otwarcie wystawy Romowie – historia i kultura oraz wystawy fotograficznej Cygany jadą…

24 lipca (sobota): Po śniadaniu wyjazd do Bielczy – modlitwa na miejscu mordu Romów na Biedaczu i przy zbiorowej mogile na cmentarzu w Bielczy. Wieczorem dla mieszkańców Borzęcina i okolicy odbędzie się koncert muzyki cygańskiej w wykonaniu kapeli Alojza Pompy Romani Lavuta ze Słowacji.

25 lipca (niedziela): Powrót z Borzęcina do Tarnowa. Dla chętnych, którzy przybędą z instrumentami muzycznymi odbędą się warsztaty muzyki cygańskiej

Patronat: Marszałek Województwa Małopolskiego – Marek Nawara
Organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Centrum Kultury Romów w Tarnowie
Partnerzy: Stado Ogierów w Klikowej, Romskie Stowarzyszenie Oświatowe – Harangos, Stowarzyszenie Kobiet Romskich Kcher w Tarnowie, Stowarzyszenie Kobiet Romskich w Krakowie, Gmina Borzęcin, Gmina Szczurowa, Gmina Żabno

Tabor poprowadzą:
Adam Bartosz – dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie
Adam Andrasz – dyrektor Centrum Kultury Romów w Tarnowie

Tabor Pamięci Romów wspiera Mecenas Muzeum: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.

Mapa przejazdu Taboru Pamięci Romów:


Źródło: Muzeum Okręgowe w Tarnowie / www.muzeum.tarnow.plZdjęcia: Jakub Kaszuba (jakub@kaszuba.pl)


Info: Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A