Tarnów będzie miał fontannę z Układem Słonecznym
access_time 2010-07-15 14:53:06
W Tarnowie trwają prace mające na celu rewitalizację Skweru ks. J. Popiełuszki. Teren ten zmieni swój wygląd głównie za sprawą imponującej fontanny, która już od października będzie cieszyć oko przechodniów i gości przebywających w mieście. Natomiast w związku z panującymi upałami Prezydent Tarnowa wydał decyzję o zainstalowaniu na Rynku tzw. "kurtyny wodnej".

Fontanna na terenie Skweru ks. J. Popiełuszki mierzyć ma 28 metrów średnicy i odzwierciedlać będzie schemat Układu Słonecznego. Jego centrum, kula przedstawiająca Słońce, zbudowana będzie ze stali i szkła, a w jej wnętrzu zainstalowane zostanie źródło światła. Składające się na Układ Słoneczny planety zostaną odzwierciedlone za pomocą granitowych kul o zróżnicowanej średnicy. Planety te będą umieszczone na „poduszkach” wytwarzanych przez wodę pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu, poruszone, będą obracać się wokół własnej osi. Tłem dla schematu Układu Słonecznego będzie czarny bazalt, w którym umieszczone zostaną diody naśladujące inne gwiazdy.

Całkowity koszt budowy fontanny to 1 milion 70 tysięcy złotych. 70% tej kwoty stanowić będzie dofinansowanie z MRPO, a 30% środki Gminy Miasta Tarnowa. Inwestycja zostanie ukończona przed upływem września.


Upały łagodniejsze dzięki kurtynie wodnej na Rynku

Z uwagi na panujące upały Prezydent Tarnowa wydał decyzję o zainstalowaniu na Rynku tzw. „kurtyny wodnej”. Jest to rodzaj przenośnej fontanny, tworzącej ścianę z rozproszonej „mgiełki wodnej”. Tworząca kurtynę woda jest zdatna do picia. Natychmiast po uruchomieniu "kurtyny wodnej" na tarnowskim Rynku zaroiło się od spragnionych ochłody, zwłaszcza młodych tarnowian. Warto również przypomnieć, że na ul. Wałowej obok schodów prowadzących do Pomnika Nieznanego Żołnierza, znajduje się publicznie dostępne ujęcie, które jest zasilane wodą wodociągową zdatną do picia bez przegotowania. W upalne dni ono również pomaga ulżyć pragnieniu tarnowian.


Info: Urząd Miasta Tarnowa

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A