24 Tarnowska Nagroda Filmowa (9-16 maja)
access_time 2010-05-10 14:38:34
Tarnowska Nagroda Filmowa, festiwal wybranych polskich filmów fabularnych – realizowana już od 24 lat – jest wydarzeniem popularyzującym, promującym, a tym samym upowszechniającym dorobek polskiej kinematografii i najstarszą po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni imprezą związaną z polskim filmem. W południowej Polsce nie ma drugiej tak istotnej imprezy dotyczącej polskich filmów fabularnych, jak Tarnowska Nagroda Filmowa. W najcieplejszym mieście naszego kraju, wraz z nadejściem pierwszych gorących dni, na ekranie kina Marzenie pojawiają się gwiazdy polskiej kinematografii. Festiwal obfituje w seanse premierowe oraz spotkania z artystami, nie brakuje tutaj miejsca na czerwony dywan ginący w tłumie fotoreporterów. Podczas Tarnowskiej Nagrody Filmowej bohaterowie najciekawszych polskich filmów schodzą z ekranu, by w kameralnej atmosferze opowiedzieć anegdoty z planu zdjęciowego, zdradzić pierwsze impulsy, które posłużyły do stworzenia scenariusza, wreszcie by usłyszeć o przemyśleniach

Podobnie jak w latach ubiegłych imprezę honorowym patronatem objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polski, Marszłałek Województwa Małopolskiego, Prezydent Miasta Tarnowa. Partnerem Głównym Tarnowskiej Nagrody Filmowej są AZOTY – TARNÓW. Partnerzy: Enion S.A., Powszechny Zakład Ubezpieczeń PZU S.A., Polskie Górnictwo i Naftownictwo Gazowe S.A., Centrym Handlowe Świt, Hotel Tarnovia, Kawiarnia – Restauracja Tatrzańska, RPM Sound&Voices, Bodoni – Reklama Wizualna. Patroni medialni: Kino Polska, TVM, Trójka – Polskie Radio, Radio Kraków, Radio Rzeszów, RDN Małopolska, Miesięcznik Kino, Miesięcznik Tele Pro, Gazeta Wyborcza, Galicyjski Tygodnik Informacyjny Temi, Stopklatka.pl, Filmpolski.pl, Kinoskop.pl.

W bieżącym roku, Tarnowska Nagroda Filmowa odbędzie się w dniach 9– 16 maja 2010 r., w programie tegorocznej edycji festiwalu wybranych polskich filmów fabularnych, przewidywane są zgodne z ustalonym regulaminem poniższe wydarzenia.

PROJEKCJE KONKURSOWE (Kino Marzenie, 9 – 14.05.10) to projekcje wybranych filmów posiadających wysokie walory artystyczne lub mających wyjątkowe znaczenie dla polskiej kinematografii, powstałych w okresie pomiędzy kolejnymi edycjami Nagrody. Filmy prezentowane na projekcjach konkursowych oceniane są przez trzy niezależne gremia Jury, które mają za zadanie wybrać najlepszy film, a jego reżyser uhonorowany zostaje nagrodą w postaci statuetki oraz nagrodą pieniężną. Pierwszym ze wspomnianych gremiów jest Jury TNF, składające się z przedstawicieli różnych środowisk kulturotwórczych naszego miasta i regionu. W tym roku, Jury TNF obradować będzie pod przewodnictwem reżysera teatralnego i filmowego Macieja Wojtyszki i przyzna reżyserowi wybranego, tym samym uznanego za najlepszy film festiwalu, Statuetkę „Maszkaron”.

W tym roku w konkursie zaprezentowane zostanie 15 filmów:

„Afonia i pszczoły” reż. Jan Jakub Kolski
„Dom zły” reż. Wojciech Smarzowski
„Enen” reż. Feliks Falk
„Galerianki” reż. Katarzyna Rosłaniec
„Handlarz cudów” reż. Bolesław Pawica, Jarosław Szoda
„Hel” reż. Kinga Dębska
„Jestem twój” reż. Mariusz Grzegorzek
„Mistyfikacja” reż. Jacek Koprowicz
„Mniejsze zło” reż. Janusz Morgenstern
„Moja krew” reż. Marcin Wrona
„Operacja Dunaj” reż. Jacek Głomb
„Rewers” reż. Borys Lankosz
„Świnki” reż. Robert Gliński
„Wszystko, co kocham” reż. Jacek Borcuch
„Zero” reż. Paweł Borowski.

Drugą z nagród, Statuetkę „Kamerzysta”, przyznaje Jury Młodzieżowe. Złożone jest ono z reprezentantów szkół średnich i wyższych naszego miasta. Tym samym nagroda ta w znaczącym stopniu jest wyrazem gustów i oczekiwań młodego odbiorcy, i jednocześnie wskazaniem tego, czego młode pokolenie na dzień dzisiejszy oczekuje od twórców polskich filmów.
Trzecim z gremiów oceniających filmy jest publiczność, przyznająca w drodze plebiscytu swoją nagrodę – Statuetkę „Publika”. Wszystkie te nagrody mają charakter opiniotwórczy, stając się wyrazem gustów publiczności i lokalnych środowisk kulturotwórczych.

Od 2005 roku przyznawana jest też Nagroda za całokształt twórczości i wkład w dorobek polskiej kinematografii w postaci statuetki. Laureatami jej zostali dotychczas Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern i Tadeusz Konwicki, Franciszek Pieczka.
W tym roku, decyzją organizatora, Statuetkę oraz nagrodę pieniężną otrzyma Wojciech Kilar wybitny kompozytor o ogromnym dorobku i zasługach dla polskiej kultury. Nagroda wręczona zostanie w wyjątkowej oprawie podczas Gali Wręczenia Nagród 24 TNF (Rynek - 15.05.2010), podczas której wręczone też zostaną pozostałe statuetki oraz przyznane zostaną dodatkowo dwie nagrody specjalne ufundowane przez Telewizję Kino Polska i Kino RP.

PROJEKCJE KONKURSOWE DLA DZIECI (Kino Marzenie, 10 – 14.05.10), to barwny epizod Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Organizowany od 4 lat, przegląd „Kina Młodego Widza”, realizowany jest pod patronatem i przy współudziale Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Podczas 24. edycji festiwalu poza projekcjami konkursowymi filmów dla najmłodszych, gdzie twórcom najlepszego filmu przyznawana jest Statuetka „Koguta”.
Ponadto, w ramach przeglądu „Kina Młodego Widza”, przedstawione zostaną filmy animowane i filmy dla dzieci Witolda Giersza i Krzysztofa Gradowskiego.
Wspólnie z UNICEF odbędzie się projekcja specjalna „Prawa dziecka – oczami dziecka” (Kino Marzenie, 13.05.10) – pokaz poświęcony tematyce praw dziecka, w szczególności rozumieniu praw przez dzieci i młodzież. W trakcie pokazu zaprezentowane zostaną prace, które uzyskały wyróżnienie w konkursie filmowym zorganizowanym wspólnie przez UNICEF i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Konkurs był integralną częścią ogólnopolskiego projektu edukacyjnego UNICEF, przygotowanego z okazji przypadającej w 2009 roku 20 rocznicy uchwalenie Konwencji o prawach dziecka.

PROJEKCJE DODATKOWE o charakterze monograficznym i retrospektywnym, w których przybliżamy widzom dorobek naszej kinematografii, przypominając filmy, które odegrały znaczącą dla niej rolę. Tym razem przegląd ten związany będzie z osobą Laureata Nagrody za całokształt twórczości, Wojciechem Kilarem (projekcje plenerowe 3-ch wybranych filmów na tarnowskim Rynku 11-13.05.10), oraz nocne projekcje specjalne – „Ekstra filmy”: „Las” reż. Piotr Dumała, „Królik po berlińsku” reż. Bartosz Konopka, „Lech Majewski Świat według Bruegela”, reż Dagmara Drzyzga, „Beats of Freedom – Zew wolności” reż. Leszek Gnoiński, Wojciech Słota (Kino Marzenie, 11 – 14.05.10)

„KINO RODZINNE – SPOTKANIE I” – Marcel i Paweł Łozińscy, ojciec i syn zaprezentują swoje filmy dokumentalne – Piwnice TCK (Piwnice TCK, 10.05.10, wstęp wolny)

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:

SPOTKANIA (Kawiarnia Kina Marzenie, 9 - 14.05.10) - towarzyszące projekcjom konkursowym spotkania widzów z twórcami oraz aktorami występującymi w filmach konkursowych.

WYSTAWY prezentowane w kinie Marzenie oraz w Tarnowskim Centrum Kultury podczas 24 TNF. „Kino według Sawki” (rysunki satyryczne na monitorach 42’ w formie fotokastów), „Gwiazdozbiór Jerzego Kośnika” (fotografia).

DEBATA - „Nowe technologie – produkcja, prezentacja i dystrybucja filmu w 21 wieku” - przedstawienie i dyskusja nad programem Narodowego Programu Cyfryzacji Kin z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, PISF, SFP, SKSiL, Filmoteki Narodowej, Kino RP oraz przedstawicieli dystrybutorów, wybranych kin, i producentów.

JUBILEUSZ 30 LECIA TV STUDIA FILMÓW ANIMOWANYCH W POZNANIU – zestaw bajek dla dzieci stworzonych w tym studio (Kino Marzenie, 15.05.2010, godz. 11:00).

KONCERTY - Wzorem lat ubiegłych znaczącymi dla programu Festiwalu będą propozycje koncertowe:

- Inauguracja 24 TNF - „Nawet gdy wichura” recital Ewy Błaszczyk – (Kino Marzenie, 9.05.2010, godz. 16:30)

Plenerowe koncerty na stałe wpisały się w Tarnowską Nagrodę Filmową, która od swojej 20. edycji wychodzi poza budynek kina Marzenia. Tak też i jest w tym roku. Tarnowian (i nie tylko) zapraszamy na pierwszy koncert plenerowy na tarnowskim Rynku 14 maja, podczas którego najbardziej znane kompozycje z polskich filmów i seriali wykona zespół PULSACIONES z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego, a swoje interpretacje tematów z telewizyjnych dobranocek zaprezentuje MARIA PESZEK z zespołem.

Dzień później odbędzie się na Rynku Gala Wręczenia Nagród 24 TNF - Plenerowy koncert finałowy 24 TNF w wykonaniu Filharmonii Dowcipu Waldemara Malickiego połączony będzie z wręczeniem nagród Laureatom.

Dla publiczności udostępniona zostanie specjalna trybuna na 428 miejsc. Początek koncertów o 20:00. Wstęp wolny.

„Muzyka z filmu Rewers” w wykonaniu Włodek Pawlik Quartet - (Kino Marzenie, 16.05.2010, godz. 20:00).

Koncert zakończy ostatni dzień Festiwalu, i stanie się równocześnie jego podsumowaniem.

Epilog 24 TNF - to w tym roku wprowadzony do programu Tarnowskiej Nagrody Filmowej nowy element - szczególna i nowatorska propozycja.
Ostatniego dnia festiwalu (Kino Marzenie 16.05.2010) odbędzie się specjalny całodniowy pokaz filmów nagrodzonych podczas 24. edycji. Umożliwi to miłośnikom kina dokładniejsze zapoznanie się z utworami, które docenili Jurorzy oraz publiczność, jak również pozwoli spóźnialskim na nie przegapienie „najlepszych z najlepszych”.

Tarnowska Nagroda Filmowa:
lub ->POBIERZWszelki informacje związane z Tarnowską Nagrodą Filmową oraz szczegółowy program można znaleźć na specjalnie przygotowanej stronie internetowej festiwalu: www.tarnowskanagrodafilmowa.pl


Info: Organizatorzy / Tarnowskie Centrum Kultury

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A