Gminne wsparcie dla motocrossowców
access_time 2010-02-16 16:20:23
Michał Mitera z Zawady i Ernest Koza z Nowodworza to kolejni dwaj młodzi sportowcy-amatorzy, którzy zostali wsparci finansowo przez Gminę Tarnów. Umowa o sponsoringu obydwu młodych zawodników została podpisana w poniedziałek, 15 lutego.

Obaj młodzi zawodnicy uprawiają motocross – dyscyplinę sportu, która staje się coraz bardziej popularna zarówno w kraju, jak i na terenie samej Gminy Tarnów. Rozgrywana jest ona na specjalnie przygotowanych do tego torach. Podczas wyścigu zawodnik musi przejechać jak największą ilość okrążeń w określonym czasie pokonując różne przeszkody („hopki”, ostre zakręty itp.) Zawodnicy dzieleni są na kategorie w zależności od wieku i pojemności motocykla. Najmłodsi zawodnicy w wieku do 12 lat startują w klasie 65 cc – ci chłopcy i – coraz częściej – dziewczęta posiadają w swoich motocyklach nawet 20 KM, czyli tyle, co popularny „maluch”. Następna to klasa 85 cc, w której startuje się do 15 roku życia, następnie 125 2T/250 4T junior oraz 125 2T/ 250 4T bez podziału na wiek i ostatnia klasa otwarta, w której startują motocykle o pojemności sięgającej nawet 500 cc. W tym sporcie bardzo ważna jest kondycja fizyczna zawodnika, a jeśli jej brakuje, to niezwykle łatwo o kontuzję.

Pierwszy z chłopców, Michał Mitera jest uczniem pierwszej klasy gimnazjum w Tarnowcu. Na motocyklu jeździ od dziewiątego roku życia, w tym samym wieku rozpoczął również starty w zawodach motocrossowych. Na swoim koncie ma starty w zawodach takich, jak Puchar Polski czy Mistrzostwa Polski, ale także w licznych zawodach towarzyskich na terenie południowej Polski. Reprezentuje barwy klubu TKM Zakopane. W sezonie 2008 wraz z kolegami z zespołu wywalczył drużynowe wicemistrzostwo Polski w kategorii młodzik, plasując się tylko za drużyną z Lublina. Poza drużynowym wicemistrzostwem Polski może poszczycić się wieloma innymi sukcesami odniesionymi zarówno drużynowo, jak i indywidualnie m.in. na zawodach w Raciechowicach, Rzeszowie, Brzesku, Kętach i Sochaczewie.

Dwa lata starszy od Michała Ernest Koza jest uczniem trzeciej klasy tego samego gimnazjum. Na motocyklu jeździ od dziesiątego roku roku życia, w zawodach startuje od trzech lat. Podobnie jak Michał startuje Pucharze i Mistrzostwach Polski, a także w zawodach towarzyskich na terenie Polski południowej. Również i on ma na swoim koncie drużynowe wicemistrzostwo Polski młodzików wywalczone wraz z kolegami z TKM Zakopane oraz szereg sukcesów indywidualnych na zawodach m.in. w Brzesku, Rzeszowie i Nowodworzu.

Ta ostatnia miejscowość położona na terenie Gminy Tarnów wyrasta na stolicę lokalnego motocrossu. Zlokalizowany w Nowodworzu tor znajduje się na oficjalnej liście Polskiego Związku Motorowego, organizowane są na nim zarówno treningi, jak i zawody o randze regionalnej. W najbliższym czasie powstanie także w tej miejscowości klub, gdyż grupa pasjonatów, na których czele stoi ojciec Ernesta, Paweł Koza, już dopina formalności związane z rejestracją stowarzyszenia. Dzięki temu chłopcy nie będą już musieli reprezentować klubu z dość odległego Zakopanego, a będą nosić własne klubowe barwy.

Kiedy postanowiliśmy skromnymi kwotami wspierać młodych sportowców amatorów, nie spodziewaliśmy się, że na terenie naszej gminy znajduje się tak wielu młodych ludzi, którzy mają swoje pasje i mogą dla innych stanowić wzór do naśladowania – podkreśla wójt Grzegorz Kozioł. - Cieszę się, że kolejka chętnych nie kończy się i stale zgłaszają się do nas młodzi ludzie, których nie tylko możemy wesprzeć finansowo – bo to wsparcie ma wymiar bardziej symboliczny – ale przede wszystkim możemy „pokazać” ich innym, promować ich jako pewien wzór do pozostałych naszych młodych mieszkańców – dodaje.

Ernest Koza i Michał Mitera, podobnie jak i inni sponsorowani wcześniej zawodnicy, w zamian za przekazane przez samorząd pieniądze, mają promować gminę podczas swoich startów poprzez umieszczenie jej herbu na strojach sportowych.


Info: Gmina Tarnów

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A