Laureaci konkursu odwiedzą Tarnów
access_time 2010-01-27 13:40:22
W styczniu br., kiedy obchodzimy 65 rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz, na dalekiej północy Rosji, w Kotłasie - mieście partnerskim Tarnowa, odbył się konkurs pod hasłem „Pamięć o Auschwitz i Holokauście - Drogą do Tolerancji”.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Prace poświecone były Holokaustowi i martyrologii narodu żydowskiego w okresie II wojny światowej. Współorganizatorami konkursu byli: Szkoła nr 4 z dyrektorem A. Smoliną i Polonia kotłaska.

Spośród zgłoszonych prac wyłoniono siedmiu finalistów, którzy rywalizowali w finale. Nagrody otrzymali Angelina Dokszczyna za pracę „Wykonawcy woli Hitlera w Koncentracyjnym Obozie Auschwitz”, Julia Mietelska za pracę „Rola Auschwitz, w zagładzie Żydów”, Nadieżda Popowa za pracę „Getto Warszawskie”, Kirył Przewożnik - wychowanek domu dziecka, za pracę „Życie i Walka w obozie koncentracyjnym Auschwitz, świadectwo ofiar. Wyróżnienie za pracę metodyczną z młodzieżą przy przygotowaniach do konkursu otrzymała bibliotekarka Domu Dziecka Larisa Bieluch.

Konsul Generalny RP w Sankt - Petersburgu Jarosław Drozd wyraził podziękowanie organizatorom i młodzieży za podjęcie tak trudnego tematu i przedstawienie go lokalnej społeczności. Do uhonorowania laureatów przyczyni się też Tarnów, który będzie gościł kotłaską młodzież podczas jej pobytu w Polsce. W trakcie wizyty w Tarnowie, Krakowie i Oświęcimiu laureaci konkursu będą mogli zwiedzać miejsca związane z historią Żydów.

Przyjazd gości ze wschodu zaplanowano na miesiące wakacyjne w ramach akcji wymiany młodzieży między miastami partnerskimi Tarnowem i Kotłasem. Aktualnie dopinane są szczegóły organizacyjne tej delegacji.


Info: Urząd Miasta Tarnowa

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A