Flamenco w Mościckim Centrum Kultury - 8 października
access_time 2009-10-05 09:29:12
8 października o godz. 19.00 Mościckie Centrum Kultury w Tarnowie wraz ze Stowarzyszeniem Pro Musica Mundi zainauguruje Międzynarodowy Festiwal Nuevo Mundo. Wydarzenie prezentuje muzykę i sztukę kultur odległych i bliskich, znanych, ale często niezrozumiałych. W tym roku motywem przewodnim Festiwalu będzie FLAMENCO.

Na scenie MCK wystąpi grupa „LOS PAYOS”, jeden z najlepszych zespołów grający tego typu muzykę w Polsce. Liderzy grupy: gitarzysta Arturo „El Polaco” i tancerka Marta Robles od 4 lat tworzą również projekt „ARTE FLAMENCO” skupiający największe gwiazdy flamenco z samej Hiszpanii. Podczas tarnowskiej inauguracji festiwalu właśnie oni będą naszymi gośćmi.

Wystąpią:

Arturo Muszyński "El Polaco"- gitara flamenco, kompozycje, aranżacje, kierownictwo artystyczne
Marta Robles – taniec
Paco Contreras Molina „El Niño de Elche” - śpiew flamenco
Sergio Menem - wiolonczela
Reinaldo Ceballo - fortepian
José Manuel Alban Juarez - instrumenty perkusyjne

Flamenco powstało w Andaluzji - regionie południowej Hiszpanii, w którym przez setki lat przewijały się kultury różnych państw i nacji. Po wielu latach, w wyniku wzajemnych wpływów i przemieszania się różnorodnych elementów, na początku XIX wieku powstała tajemnicza, niezwykle ekspresyjna muzyka, którą dziś znamy pod nazwą flamenco.

Flamenco to sztuka tańca, śpiewu i muzyki Gitanos – Cyganów andaluzyjskich oraz Payos – nie-Cyganów, która łączy w sobie elementy kultury hinduskiej, perskiej, żydowskiej, arabskiej, mauretańskiej, egipskiej, a także średniowiecznej muzyki gregoriańskiego chorału. Flamenco to muzyka z rozgrzanej słońcem pomarańczowej ziemi Andaluzji. We flamenco ruchy ciała i gesty wyrażają pewne stany emocjonalne tancerza lub podkreślają znaczenie słów i charakteru melodii, która im towarzyszy. Taniec flamenco jest niezależną formą sztuki, ale ściśle związaną z inspirującą tancerza muzyką i śpiewem.

We flamenco najbardziej popularnym instrumentem jest gitara. Na przełomie wieku XIX i XX gitara zaistniała jako instrument solowy, a wraz z Paco de Lucia urosła do rangi wiodącego instrumentu w stylu flamenco. Dziś flamenco prezentowane jest przez profesjonalnych artystów w najbardziej prestiżowych teatrach świata. Znani twórcy filmowi i telewizyjni poświęcają flamenco swoje dzieła a wielkie miasta europejskie organizują własne festiwale flamenco. W ten sposób początkowo prymitywna sztuka ludowa wkroczyła na stałe do sfery kultury wyższej, stając się uniwersalnym językiem jednoczącym ludzi różnych narodowości.

Wśród artystów zaproszonych na Nuevo Mundo Festival – FLAMENCO 2009 znajdują się gwiazdy najwyższego formatu, wybitni przedstawiciele gatunku flamenco w jego pierwotnej postaci: gitarzysta Ignacio Fernández, bracia Carlos i Curro Piňana, flecista Domingo Patricio, śpiewak flamenco Paco Contreras Molina, pianista Reinaldo Ceballo.. Organizatorzy zaprosili również artystów, dla których flamenco stało się punktem wyjścia do łączenia go z innymi gatunkami i stylami muzycznymi oraz inspiracją do tworzenia projektów wielopłaszczyznowych: Michał Czachowski i Indialucia, Arturo Muszyński i Los Payos, a także zespoły Que Passa, Corazon Flamenco z Magdą Navarette.

Zapraszamy na wieczór z flamenco – muzyką, która stała się uniwersalnym językiem jednoczącym ludzi różnych narodowości.

8 październik, godz. 19.00
Miejsce: Mościckie Centrum Kultury, Tarnów
Bilety: 20 zł Rezerwacja: (014) 633 46 21, www.mck.tarnow.pl


Info: Mościckie Centrum Kultury

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A