9 tys. pątników doszło na Jasną Górę
access_time 2009-08-26 12:58:17
Prawie 9 tys. pielgrzymów z diecezji tarnowskiej doszło na Jasną Górę. To najliczniejsza pielgrzymka w Polsce. Przez dziewięć dni w słońcu i w deszczu, pątnicy przeszli ponad 230 km. Na szlaku było dziewięć ślubów. Pielgrzymi modlili się m.in. w intencjach ojczyzny, misji i powołań. Hasłem 27. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej były słowa: "Otoczmy troską życie".

Pielgrzymkę zakończyła Msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. W homilii podkreślił on, że dziś potrzeba świadków głoszenia Ewangelii, a zwłaszcza świadectwa młodych ludzi.

Drogi pielgrzymie. Jesteś potrzebny jako świadek Jezusa Chrystusa. Odpowiedz na Jego zaproszenie Pójdź za Mną! I stań się solą ziemi i światłem świata. Niech ludzie widząc twoje dobre uczynki, zwracają się ku Bogu i w Nim odnajdują sens i cel życia. Młodzi pielgrzymi. Niech twoi rówieśnicy - dzięki twemu świadectwu - zamienią swoje czasem bezcelowe wędrowanie w sensowne pielgrzymowanie - apelował kaznodzieja.

Fragment homilii biskupa Wiktora Skworca:
lub ->POBIERZ


Ordynariusz tarnowski mówił, że przestrzenią, w której szczególnie mocno potrzeba chrześcijańskiego świadectwa jest świat mediów, a zwłaszcza Internetu.

Wielu z was należy do pokolenia, zanurzonego w wirtualnym świecie, korzystającego z jego dobrodziejstw, lecz także widzących płynące zeń zagrożenia i pokusy. Doświadczacie również, jak wiele nienawiści niesie w sobie ten środek komunikacji, nienawiści względem Boga i wierzących - mówił biskup.

Najmłodszy pielgrzym tarnowskiej pielgrzymki miał 13 miesięcy, a najstarszy 84 lata. Najliczniejsza była grupa nr 25. Liczyła ponad pół tysiąca osób. W pielgrzymce szło 138 księży, 81 kleryków, 13 diakonów, 28 sióstr zakonnych. O zdrowie pielgrzymów dbało 15 lekarzy, 115 pielęgniarek i 40 osób z pomocy medycznej.

Na trasie byli także obcokrajowcy m.in. z Włoch, Chorwacji, Niemiec, Słowacji, Białorusi, Węgier, Indii, Stanów Zjednoczonych oraz z Francji i Ukrainy. Najliczniejsza, bo ponad 40-osobowa grupa obcokrajowców szła w grupie nr 21, gdzie pielgrzymowała wspólnota Cenacolo. To młodzież, która walczy z nałogami. W tarnowskiej pielgrzymce wzięli także udział wierni z diecezji kieleckiej, rzeszowskiej i krakowskiej.

Mówią pielgrzymi :
lub ->POBIERZPrzygotowała Ewa Biedroń - (DSI) Diecezjalny Serwis Informacyjny
Zdjęcia: Wejście tarnowskiej pielgrzymki, autor Grzegorz Golec RDN Małopolska - z archiwum diecezji tarnowskiej

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A