Gwiazdy w pałacu
access_time 2009-11-03 08:32:36
Jan Peszek swoim występem miał oficjalnie otworzyć scenę Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego w Pałacu Młodzieży. Przełożony spektakl będzie można zobaczyć już 10 listopada. Natomiast 20 listopada na scenie teatralnej pojawi się Piotr Machalica śpiewający piosenki Edwarda Stachury. Obok tych wydarzeń końcem listopada kolejna premiera Solskiego "Mady-baby.edu" autorstwa Gianiny Carbunariu.

"Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" to dzieło Bogusława Schaeffera. Dopiero ponad dziesięć lat po jego powstaniu uznał, że zaprojektowany przez niego aktor instrumentalny jednak istnieje i że jest to właśnie Jan Peszek. Prapremiera miała miejsce w 1976 roku a Mistrz zagrał "Scenariusz..." zapewne już kilka tysięcy razy. Peszek w tej roli jest znakomity - mówi Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny. To będzie gratka dla miłośników teatru. Kameralna scena w Pałacu zapewni lepszy odbiór i bliższy kontakt z aktorem.

W 1995 roku Jan Peszek wyreżyserował na tarnowskiej scenie sztukę "Wilki i owce" Aleksandra Ostrowskiego. Przedstawienie powstało we współpracy PWST w Krakowie jako spektakl dyplomowy. W obsadzie można było zobaczyć m.in. Roberta Żurka, Grzegorza Kwasa czy Olge Przeklasę-Wójcik, którzy pozostali w tarnowskim teatrze na etatach. Na scenie pojawiła się także kończąca studia aktorskie Maria Peszek jako Głafira Aleksjejewna.

Z radością przystałem na zaproszenie, mojego serdecznego kolegi, na okazję otwarcia nowej, tymczasowej sceny Solskiego. Jeśli artysta wybiera ten tekst, to znaczy że posiada określone aspiracje - podkreśla Jan Peszek. Tekst Schaeffera nie mówi bowiem o rzeczach błahych i dotyczy bezpośrednio sztuki, sytuacji artysty we współczesnym świecie.


Tarnowscy widzowie przyzwyczajeni po zakończonej Talii do znakomitych aktorów, będą mieli okazję tym razem obejrzeć Piotra Machalicę w widowisku "Stachura", podczas którego usłyszymy niezapomniane teksty Steda. Występ ten w ramach sceny impresaryjnej zobaczymy 20 listopada.

Listopad w Tarnowskie Teatrze będzie bogaty w różnorakie wydarzenia (w sumie 24 spektakle). Oprócz wyżej wspomnianych impresariatów teatr zagości w Krośnie, Gorzowie Wlkp. z "Każdy kocha Opalę" a projekt Holocaust ("Rozmowy z katem" oraz "Zdążyć przed panem Bogiem") w Warszawie, Zakliczynie, Lipnicy Wlk. W ostatnim tygodniu listopada zobaczymy prapremierowy spektakl "Mady-baby.edu" Gianiny Carbunariu w reżyserii Krzysztofa Prusa. To poruszający tekst młodej rumuńskiej autorki. Trójka emigrantów z Europy Wschodniej trafia do Irlandii. Tam szukają nowego, lepszego świata. O cenie jaką trzeba za to zapłacić przekonają się widzowie na premierowym spektaklu 29 listopada.


Info: Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A