Październikowa „Wampiriada" w PWSZ
access_time 2009-10-30 14:28:59
29 października odbyła się pierwsza w tym roku akademickim „Wampiriada”. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddział terenowy w Tarnowie zajmujące się obsługą akcji, mając na uwadze duże zainteresowanie społeczności akademickiej tarnowskiej PWSZ, zdecydowało się uruchomić kolejne, trzecie, stanowisko poboru krwi. W trakcie trwania „Wampiriady” łącznie krew oddały 53 osoby, co oznacza prawie 24 litry krwi dla potrzeb szpitali!

Anna Rogowska-Bąk – opiekunka Uczelnianego Koła Honorowych Dawców Krwi cieszyła się z powodzenia akcji: Była to pierwsza edycja „Wampiriady” w tym roku akademickim ale mimo to uzyskaliśmy wspaniały efekt. Wcześniej zastanawialiśmy się razem z Centrum Krwiodawstwa czy nie byłoby zasadne uruchomić dodatkowego – trzeciego stanowiska poboru krwi i okazało się, że było ono niezwykle potrzebne. Chętnych było tak wielu, że przy tylko dwóch stanowiskach akcja przeciągnęłaby się o kilka godzin. Studenci bardzo poważnie traktują naszą akcję – niektórzy czekają pod salą jeszcze przed godziną uruchomienia punktu, po to by móc oddać krew i zdążyć na poranne zajęcia. Tym bardziej cieszy nas, że dzięki życzliwości Tarnowskiego teatru, Mościckiego Centrum Kultury i Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji mamy możliwość wręczenia drobnych upominków w postaci biletów wstępu do teatru, kina lub na basen.

Następna „Wampiriada” odbędzie się już 19 listopada. Uczelniany Klub Honorowych Dawców Krwi zaprasza wszystkich chętnych do udziału w tej ważnej akcji!

Należy pamiętać jedynie o spełnieniu następujących warunków:

- niezbędne jest posiadanie dokumentu ze zdjęciem, potwierdzającego tożsamość: np. dowód osobisty, legitymację studencką, prawo jazdy, paszport,
- dawca wielokrotny winien również mieć przy sobie legitymację HDK PCK,
- każdy, kto zgłasza się do oddania krwi winien być po spożyciu niskokalorycznego posiłku i w ogóle dobrym samopoczuciu,
- kandydat na dawcę powinien być zdrowy i w ciągu 4 dni przed oddaniem krwi nie spożywać alkoholu.

Czasowo dyskwalifikuje do oddania krwi: kontakt z zakaźnie chorym lub przebyta ostra choroba zakaźna, szczepienia ochronne, ciąża, okres karmienia piersią, miesiączka, zażywane leki.

Oddawanie krwi jest całkiem bezpieczne dla dawcy z uwagi na stosowane w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku.

Pamiętajmy, oddana krew będzie wspaniałym darem serca dla osób, które tego najcenniejszego skarbu ratującego życie potrzebują.


Info: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A