Tarnowski Teatr w podsumowaniu
access_time 2009-01-16 10:40:49
Dyrekcja Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego przedstawiła Komisji Kultury porównawcze zestawienie dotyczące działalności ostatnich miesięcy 2008 roku. Oprócz danych zawierających liczbę premier, spektakli czy widzów znalazły się też informacje finansowe. Wynika z nich znaczny wzrost widowni oraz wpływów z tytułu sprzedanych biletów.

Od czasu objęcia dyrekcji przez Edwarda Żentarę teatr zrealizował już pięć premier. Po pierwszej "Zbrodni i karze" (wrzesień 2008), "Kartotece" (październik 2008), przyszedł czas na duże widowisko, które jest grane do tej pory czyli "Betelejm polskie", które zobaczyło już 8 tysięcy osób. W wieczór sylwestrowy widzowie mieli przyjemność zobaczyć komedię "Kaczo, byczo, indyczo" Bogusława Schaeffera. Natomiast w poprzedni weekend znakomicie bawili się najmłodsi widzowie, którzy obejrzeli "Przygody Koziołka Matołka".

Tego dawno nie było w Tarnowskim Teatrze - mówi Edward Żentara, dyrektor naczelny i artystyczny. Premiera goni premierę. W każdym miesiącu zespół przygotowuje kolejny spektakl. Po tych klasycznych utworach przyjdzie teraz pora na prapremiery, które mam nadzieję także przyciągną na nasza widownię Tarnowian.

Łącznie w repertuarze pozostawało 10 przedstawień, które łącznie obejrzało blisko 20 tysięcy osób (w analogicznym okresie w 2007 roku 13 tysięcy). Na dużej i małej scenie oraz w terenie łącznie zagrano obecny repertuar Tarnowskiego Teatru 72 razy. Ważną stroną okazuje się granie poza siedzibą teatru, gdzie dzięki "Zbrodni i karze" regularnie teatr występuje w całej Polsce (spektakl obejrzało na wyjazdach gościnnych 4200 osób).

Teatr jest jednostką kultury, która działa na podstawie przyznanej dotacji. Jej uzupełnieniem są wpływy z biletów. Serce rośnie, gdy widzę wysokość dochodów z biletów. Od września do grudnia wyniosły one bowiem 266 tysięcy zł, gdy rok wcześniej to było 163 tysięcy zł. Dzięki temu możemy myśleć o dodatkowych premierach - stwierdza Edward Żentara. Zaznacza, że równocześnie dokonano analizy dotychczasowego repertuaru i zdecydowano o wycofaniu przedstawień generujących olbrzymie koszty przy znikomych dochodach z tytułu biletów.

Udało nam się także, dzięki przychylności Prezydenta, pozyskać środki i wyposażyć teatr w nowoczesny sprzęt oświetleniowy oraz dźwiękowy czyli mi. in. profesjonalny stół mikserski - dodaje Rafał Balawejder, zastępca dyrektora. W ramach prowadzonych działań o charakterze mającym poprawić funkcjonowanie oraz zmniejszyć koszty zdecydowaliśmy się na rezygnację z całodobowej portierni na rzecz monitoringu oraz obsługi widowni przez firmę zewnętrzną. W sumie te działania powinny przynieść ok. 52 tysięcy oszczędności rocznie.

W związku z informacją o realizacji przebudowy Tarnowskiego Teatru w latach 2009-2010 do końca stycznia zostanie opracowany zmodyfikowany repertuar. Dyrekcja kontynuuje także starania o ustanowienie tymczasowej sceny na czas remontu w innej sali.


Info: Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego

Zdjęcie: fot. Paweł Topolski / (od lewej M.Wiercichowski, E. Żentara)

Komentarze...
testststs 10,2,9,1,A